SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’de transferde neler yaşanıyor? Tüm detaylar…

Sezon açılışına az bir süre kalan Fenerbahçe’de transferde hareketlenmeler başladı.
Topuk Yaylası kampına transferlerin büyük bölümünü yetiştirmek isteyen sarı-lacivertlilerde, isim isim son durum şöyle:
Max Kruse: Fenerbahçe’nin bu sezon açıkladığı ilk yabancı transferi oldu. Ersun Yanal’ın geldiği günden beri transfer listesinin en başında olan Kruse, 3 aydır yakın mercek altına alındı. Bütün maçları izlenen Alman futbolcuya birçok talibinin olmasına rağmen 3 yıllık imza attırıldı. Kruse, Topuk Yaylası kampının son 5-6 gününe katılacak
Emre Belözoğlu: Fenerbahçe kaptanına kavuştu. Sezon biter bitmez başkan Ali Koç ve Semih Özsoy’un birebir görüştüğü Emre’ye, “Takıma gel ağabeylik yap” dendi. Teklifi düşünmeden kabul eden tecrübeli isim, futbolu Fenerbahçe’de bırakma rüyasını gerçeğe dönmesinin mutluluğunu yaşadı. Emre’ye sezon sonunda da futbolu bırakınca kulüpte çok önemli bir görev verileceğini sözü verildi. Emre Belözoğlu, pazartesi günü sağlık kontrolünden geçecek ve Topuk Yaylası kampına katılacak.
Kolarov: Sırp futbolcuyla her konuda anlaşan Fenerbahçe, transferi açıklamak için Roma'yı bekliyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a gelerek sarı-lacivertlilerle anlaşan Kolarov’dan, 1 yıllık sözleşmesi olduğu için bonservis sorununu Roma’yla çözmesi istendi. Oyuncu cephesi de bu sorunu çözeceğini kulübe bildirdi. Fenerbahçe’ye gelmek için Inter’in teklifini reddeden Sırp yıldızın gelecek hafta içi duyurulması ve resmi imzaların atılması bekleniyor.
Garry Rodrigues: Oyuncuyu, 3 gün önce menajerleri Fenerbahçe’ye önerdi. Ersun Yanal’ın listesinin başında yer almıyordu. Başkan vekili Semih Özsoy, Yanal’a oyuncu hakkındaki görüşünü sordu. Yanal da şartların uygun olması halinde Türk futbolunu da çok iyi bilen Rodrigues’in transferine onay verdi. Kulübüyle pazarlıklar başladı. Belli bir yol kat edildi. Oyuncunun maaşının 4 milyon Euro olması tek engel. Fenerbahçe bu fiyatı veremeyeceğini iletti. Pazarlıklar sürüyor, büyük ihtimal Rodrigues, kiralık olarak Fenerbahçe’ye katılacak.
Vedat Muriç: Sezonun en büyük yılan hikayesine dönen transferi. Bir taraftan Galatasaray, bir taraftan Fenerbahçe… İki taraf da oyuncuyu çok istiyor ama bunu fırsat bilen Çaykur Rizespor cephesi futbolcusunu iyi bir paraya satmak istiyor. Muriç’le ilgilenen ilk kulüp Fenerbahçe’ydi. Prensip anlaşmasına varılmış ancak Galatasaray’ın devreye girmesi fiyatı yükseltmişti. Fenerbahçe beklemeye geçince süreç uzadı.
İki taraf pazartesi günü masaya oturacak ve son teklifler verilecek. Fenerbahçe para ve oyuncu takası teklifinde bulunacak. Galatasaray ve Fenerbahçe’nin bu transferde şartları eşit. Gelecek hafta başı bu transfer iki takımdan birinin lehine sonuçlanacak ve bu defter olumlu ya da olumsuz Fenerbahçe için kapanacak.
Altay Bayındır: Ersun Yanal, MKE Ankaragücü’nün genç kalecisini mutlaka istiyor. Başkent ekibiyle ufak pürüzler dışında anlaşma tamamlandı. Altay’la zaten bir pürüz yok. Birkaç gün içinde Altay, İstanbul’a gelip sağlık kontrolünden geçecek ve kampa katılacak. Altay’ın gelmesiyle de Fenerbahçe, genç kalecisi Berke’yi en az 25-30 maç oynayacağı bir kulübe kiralayacak.
TRANSFER SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Fenerbahçe’de transferi üç ayaklı işlerken en büyük sorumluluğu başkan Ali Koç ile başkan vekili Semih Özsoy alıyor. Ersun Yanal’ın verdiği listeyi inceleyen başkan Ali Koç ve Semih Özsoy, Comolli’ye talimat veriyor. Oyuncu ve kulüp iknası ile sözleşme detayları kısmına ise Comolli bakıyor.
Daha sonra Comolli raporu Koç ve Özsoy’a sunuyor. Rapor sonunda Semih Özsoy, Ersun Yanal’la özel görüşmeler yapıyor. Bu görüşmede transferler için son adımlar atılıyor.
COMOLLI FRANSA'DA

Fenerbahçe sportif direktörü Damien Comolli, bugün Fransa’ya gitti. Burada transfer görüşmeleri yapan Comolli, diğer Avrupa ülkelerine de geçiş yapacak.
Fenerbahçe’de ayrılan ve ayrılması muhtemel futbolculardan da ciddi bir maaş tasarrufu elde edildi.
Alper Potuk: Ersun Yanal’ın kadroda düşünmediği Alper Potuk, Fenerbahçe’nin önemli maaş yüklerinden birini oluşturuyor. Yolların ayrılması istendiği Alper’le eski yönetim 2.2 milyon euro'dan 2022’ye kadar sözleşme imzaladı. Şu an gelecek için kulüpten 7 milyon euro'ya yakın alacağı olacak Alper’le bir görüşme yapılacak. Alper’le yolları ayırmak isteyen yönetim, kontrattan doğan alacaklarını bırakması durumunda oyuncuya bonservisini verecek.
Mehmet Topal: Fenerbahçe’nin emektar oyuncusu, takımdan ayrılırken de kulübe önemli bir iyilik yaptı. Sözleşmesinden doğan 3 milyon euro'luk alacağını tek kuruş almadan kulübe bırakan ve kontratını fesheden Topal, sarı-lacivertlilerin elini rahatlattı.
Kameni: Fenerbahçe’nin sırtındaki en büyük yüklerden biri. İki sezon önce transfer edilen, geçen sezon kadro dışı bırakılan Kameni’nin bir yıl daha sözleşmesi var. 2.2 milyon euro garanti ücreti olan Kameni, iki yıl boyunca hiçbir faydası olmadan sarı-lacivertlilerden primler hariç 4.5 milyon euro kazandı. Kameni’ye tek dakika oynamadan 2.2 milyon euro daha vermek istemeyen yönetim, Kamerunlu kalecinin sözleşmesini anlaşma yoluyla feshedecek..
3 OYUNCUDAN 30 MİLYON EURO GELEBİLİR

Satılması beklenen Elif Elmas ile talipleri olan Zajc ve Jailson, Fenerbahçe’nin transferde elini güçlendirecek.
Elmas’ı 15-20 milyon Euro bandında satması beklenen Fenerbahçe, Zajc ve Jailson’un da satılması durumunda 15 milyon Euro bonservis bedeli alacak.

Bu 3 oyuncundan hangileri satılırsa gelecek para doğrudan transfere aktarılacak.