SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli Takım Kaptanı Megan Rapinoe’dan Trump’a tepki: ‘S…. Beyaz Saray’ına gitmeyeceğim’

ABD Başkanı Doland Trump'ın ülke sporcularıyla olan gerilimine yeni bir tanesi daha eklendi. 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda mücadele eden ABD Futbol Milli Takımı'nın kaptanı Megan Rapinoe'nin milli marş protestosuna Trump'tan yanıt geldi.

2019 Kadınlar Dünya Kupası'nda mücadele eden ABD Kadın Futbol Takımı'nın kaptanı Megan Rapinoe, ırkçı yaklaşımları nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump'ı hedef alan sözleriyle gündeme oturmayı başardı.
Daha önce Afrikalı-Amerikalılara karşı sistematik ırkçılık nedeniyle, NFL maçları öncesinde söylenen ulusal marş sırasında diz çökerek protestoda bulunan Colin Kaepernick gibi, ABD Kadın Futbol Takımı da milli marşı söylemeyerek ve takım arkadaşları gibi elini kalbine götürmeyerek tepkisini gösterdi.
Kaepernick'in yaptığı eylemi kınayan ABD Başkanı Donald Trump, 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası maçlarında milli marşı okumayarak protestoda bulunan oyuncuları ve kaptan Megan Rapinoe'yi de es geçmedi.
Kadınların protestolarını erkek futbolculardan daha az maaş almalarıyla ilgili olabileceğini söyleyen Trump, "Kadın futbolunu izlemeyi seviyorum. Gerçekten yetenekliler. Protesto konusu daha çok ekonomik sebeplerden olabilir. Bazı oyuncuların Ronaldo kadar yetenekli olduklarını biliyorum. Ama bu konuda henüz bir pozisyon almayacağım." ifadelerini kullandı.
Ancak ABD Kadın Futbol Milli Takımı kaptanı Megan Rapinoe, Trump'ın aksine yaptığı açıklamalarda oldukça sertti.
33 yaşındaki eşcinsel futbolcu, "Sanırım artık bir daha asla milli marş okunduğu sırada elimi kalbime götürmeyeceğim. Eğer kupayı kazanırsak s..... Beyaz Saray'ına gitmeyeceğim" ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi.
Rapino, San Francisco 49ers’ın eski oyun kurucusu Colin Kaepernick’in polis saldırısı ve ırk eşitsizliğine dikkat çeken protestosuna destek vermişti.
Kaptan Rapinoe, 2016 yılında yapılan bir spor etkinliğinden önce milli marş boyunca diz çöken ilk sporcu olmuştu.
Rapinoe, Dünya Kupası maçları öncesinde ABD milli marşı sırasında sessizce ayakta duruyor.
Kadınlar Dünya Kupası'nda 3 maçta forma giyen forvet oyuncusu Megan Rapinoe, 3 gol atıp 2 de asist yaptı.