SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Son dakika! Eski UEFA Başkanı Michel Platini gözaltına alındı!

Eski UEFA Başkanı Michel Platini, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'a verilmesi konusundaki suçlamalar nedeniyle gözaltına alındı.

Güncellenme: 18:28, 18/06/2019
Son dakika! Eski UEFA Başkanı Michel Platini gözaltına alındı!

Eski UEFA Başkanı Michel Platini, 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesi sürecinde yapılan usulsüzlükler nedeniyle gözaltına alındığı açıklandı. Aynı zamanda eski efsanevi Fransız futbolcu olan Platini’nin gözaltına alınması dünya basınında büyük yankı uyandırdı.

2007 yılında UEFA başkanlığına seçilen Michel Platini 2015 yılına kadar görevde kalmıştı. FIFA Etik Komitesi tarafından yürütülen soruşturma nedeniyle 2015 yılında görevden ayrılmak zorunda kalan Plati’nin bu sabah polis ekipleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

FRANSA’NIN UNUTULMAZ İSİMLERİ ARASINDA YER ALIYOR

Michel François Platini, 21 Haziran 1955 tarihinde, Fransa'nın Joeuf şehrinde dünyaya geldi. Dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı futbolcularından biri olarak kabul edilen Michel Platini, Zinedine Zidane ile beraber Fransa'nın unutulmaz isimleri arasında zirvede yer alıyor.

Futbolculuk kariyeri boyunca sayısız başarılar elde eden Platini, 3 kez Ballon d'Or Ödülü'nü kazanarak bu alanda da ciddi bir rekora imza atmış, rekor sonrasında Lionel Messi tarafından kırılmıştır. 3 yıl üst üste yılın futbolcusu seçilmeyi başaran ve Fransa Milli Takımı’nın Avrupa şampiyonu olmasında büyük rolü olan Michel Platini 2007’de yapılan oylamada Lennart Johansson’un 23 oyuna karşılık 27 oy alarak UEFA Başkanı seçilmiştir.

NAKLEN YAYIN İHALESİNE FESAT KARIŞTIRMAK…

8 Ekim 2015’te FIFA Etik kurulu, naklen yayın ihalesine fesat karıştırmak ve UEFA Başkanı Michel Platini’ye usülsüz ödeme yapmakla itham edilen FIFA Başkanı Sepp Blatter’le birlikte Michel Platini’nin de görevini 90 günlüğüne askıya almıştır. Kendisine verilen cezadan dolayı önce FIFA Temyiz Kurulu’na sonra da Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS)’a giden Michel Platini beklediği kararı alamayınca UEFA Başkanlığı’ndan istifa etti.

4 YIL SÜREYLE MEN EDİLDİ

FIFA Etik Komitesi, FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini’ye 8 yıl futboldan men cezası verdi.FIFA Etik Komitesi, dünya futbolunu sarsan FIFA ve UEFA’daki yolsuzluk dosyası ile ilgili kararını verdi. Kurul, 20’ye yakın FIFA yetkilisinin tutuklandığı yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarına adları karışan FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini’ye 8’er yıl futboldan men cezası verdi.Bu kararın ardından Michel Platini FIFA Temyiz Kurulu’na gitti. Temyiz Kurulu’nun cezayı 6 yıla düşürmesinin ardından Platini, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS)’ne gitti. CAS ise Platini’nin cezasını 6 yıldan 4 yıla düşürdü. Bu ceza ile Michel Platini, futboldan 4 yıl süreyle men edildi.

FUTBOLCULUK KARİYERİ…

Pele'nin 100'ler Listesi'nde de yer alan Michel Platini, aktif futbolculuk kariyeri boyunca 3 farklı kulübün formasını giymiş ve bu kulüplerde toplam 432 ulusal lig maçında görev yapmıştır. Bir 10 numara olmasına karşın forvet özelliği çok gelişmiş olan Michel Platini tam 224 kez ulusal liglerde gol sevinci yaşamıştır. Nancy ve Saint Etienne gibi takımlarda forma giydikten sonra İtalya Serie A ekiplerinden Juventus'a transfer olan Platini burada 147 maçta görev almış ve 68 kez fileleri havalandırmıştır.

5 yıllık Juventus kariyerine 1987'de son veren futbolcu, sonrasında futbola nokta koyduğunu duyurmuştur. Juventus'ta geçirdiği 5 yılda 1 UEFA Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA Kupa Galipleri Kupası, 1 Kıtalararası Kupa, 1 UEFA Süper Kupası, 2 Serie A, 1 de İtalya Kupası kazanan Platini en başarılı dönemini Juventus'ta geçirmiştir. Juventus'tan önceki kulüpleri olan Nancy ve Saint Etienne'de de lig şampiyonlukları yaşamış olan Platını ayrıca bu kulüplerde ulusal kupa sevinci de yaşamıştır.

1987'de futbolu bırakan Michel Platini, 1988'de Fransa milli takımının başına getirilmiştir. Futbolculuk döneminde Fransa milli takımının kilit oyuncusu olan Michel Platini, teknik adamlık kariyerinde ise Fransa ile herhangi bir başarı elde edememiştir. 1990 FIFA Dünya Kupası ve 1992 Avrupa Şampiyonası'nda Fransa kayda değer bir sonuç alamayınca, Michel Platini 1992 yılında takımın başından ayrılmak zorunda kalmıştır.

Yayınlanma Tarihi:11:19,