SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Çaykur Rizespor Galatasaray maçı için ne dedi?

Galatasaray'ın Çaykur Rizespor'u 3-2 mağlup ettiği maçın ardından spor yazarları hakem Serkan Çınar'ın çok tartışılan kararlarını ve sarı kırmızılıların şampiyonluk durumunu değerlendirdi. Sinan Engin, kural hatası nedeniyle Çaykur Rizespor Galatasaray maçının tekrar edilebileceğini iddia etti.

ŞAMPİYONLUK YOLUNDA BÜYÜK BİR ADIM... (MEHMET DEMİRKOL) ------ Emre’nin talihsiz sakatlığı sonrası ev sahibi eksik kalmasına rağmen Galatasaraylı oyuncuların psikolojik çöküntü yaşadığı gerçek. Bu anda Rize öne geçti, 3’ü de bulabilirdi. Burada devreye Diagne ve Feghouli’nin isteği girdi. Takımı onlar ayağa kaldırdı diyebiliriz. Rakip ceza sahasına yerleşip şampiyonluk yolunda büyük bir adım attılar.
Serkan Çınar’ın tekrarlatmadığı penaltı, VAR’sız hiçbir şeyi görememesi hatta VAR’la göremeyişi, verdiği vermediği kartlarla oyunun düşük kalitesini daha da aşağıya çekmeyi başardı. Tebriği hak ediyor.
KÂBUS GİBİ BİR MAÇ ZAFERLE BİTTİ (ERMAN ÖZGÜR) -------- Galatasaray VAR’dan gelen penaltı fırsatını Diagne ile geri çevirince bu kez Rize sezonun formda ismi Vedat Muriqi ile golü bulup skoru eşitledi. 2. yarı beraberliğe razı olmayan görüntüsü ile iki takım da ortasahaları çabuk geçmeye başladı.
Ancak Emre’nin sakatlığı ile gardı düşen Galatasaray’a 10 kişi kalmasına rağmen golü bulan Aminu ile Rize oldu. Fatih Terim’in hücum hamleleri ile oyunu ceza sahasına yığan Galatasaray bir kez daha VAR ile penaltıyı bulup beraberliği sonrasında yine Diagne ile galibiyet golünü bularak kabus gibi geçen maçı galip bitirmeyi başardı.
Galatasaray nasıl kazandı? Özellikle 10 kişiden gol yemelerine rağmen demoralize olmayan Galatasaray’lı oyuncular kadar Fatih Terim’in hamleleri ile oyunu rakip sahaya yığabilmeleri galibiyetin en önemli ayrıntısı oldu. Sezonun ikinci yarısında Galatasaray’ı sırtlayan oyuncuların başında gelen Feghouli yine iş başındaydı. Attı, attırdı ve galibiyetin öne çıkanı olmayı başardı.
3 BÜYÜK YANLIŞ (DENİZ ÇOBAN) ------- Bu maçta konuşulacak çok pozisyon var. Ancak en kritik 3 pozisyondan bahsetmek istiyorum. 35’te Galatasaray lehine VAR müdahalesiyle penaltı kararı verildi. Topun korner atılırken oyuna girip/girmediği ile ilgili tartışma var. Milimetrik bir değerlendirme yapmak lazım. Görüntülere göre şahsi fikrim topun oyuna girmediği yönünde. VAR’da başka bir görüntü açısı varsa bilemiyorum.
Penaltı tekrarlanmalıydı ------- Penaltı vuruşu sırasında ise her iki takımdan da oyuncular henüz topa vurulmadan çok açık şekilde ceza sahasına girdiler. Bu durumda penaltı vuruşunun tekrarı gerekirdi. Fakat hakem oyun alanına giren oyuncuları değerlendirmedi ve Diagne’nin direkten dönen topla 2. kez oynamasını değerlendirerek endirekt serbest vuruş verdi. Penaltıyı tekrarlatmayarak önemli bir hata yaptı.
Kırmızı kart hatalı ------- Emre Akbaba’nın sakatlandığı pozisyonda, VAR müdahalesiyle Samudio’ya kırmızı kart çıktı. Oyuncunun sakatlığının ciddiyeti ile gösterilecek kartın rengi arasında bir korelasyon yoktur. Samudio’nun hedefinde top var ve topa savrulmuş ayağın önüne Emre ayağını sokuyor. Bence kırmızı kart hatalı... Hakemler duygusal davranmış olmalılar.
Son penaltı yanlış ----- Son dakikalarda Galatasaray lehine verilen penaltıya da katılmıyorum. İki oyuncu arasında mikroskopla tespit edilecek bir temas var. Futbol bir temas oyunudur. Bu temas oyuncunun bir sonraki yapmak istediği hareketi engellemeli ki, penaltı olsun. Galatasaraylı oyuncu ayağını yere basıyor ve kendisini kolay bırakıyor. Hakem kendi kararıyla penaltı verse; ‘böyle taktir etti’ derdim ancak VAR nasıl müdahil oldu anlayamadım. Pozisyonda ‘açık ve bariz’ bir hata yokken, VAR müdahalesi tamamen gereksiz oldu.
ZAFERE KAÇIŞ ŞAMPİY... (BAHADIR ÇOKİŞLER) ----- GOLCÜSÜ Muriqi’ye teklif yazıldı, meydan okundu, başkanları soyunma odasında primi açıkladı, hocalarına gece gece balık bile tutturdular. Rize ile ‘plaket’ krizi tam gaz sürüyor! Maç sonrası stat, sinema klasikleri arasında yer alan ‘Zafere Kaçış’taki sahneleri arattırmadı. GALİP gelmek çok önemli ama hiçbiri genç bir futbolcunun kariyerinden daha önemli değil.
ONYEKURU’NUN kazandırdığı penaltı için haksız dense de G.Saray zafer için sahadaydı ve işini yaptı. HAKEM Serkan Çınar’ın bariz hataları ve gol atamayan golcü Diagne’nin performansı sarı-kırmızılıları korkuttu. Musa’nın ceza sahasında topu eliyle düzeltmesine, Rizeli oyuncunun Onyekuru’ya eliyle çelme takmasına göz yuman bir hakem vardı. Gözünün önünde Marcao’ya dirsek atılıyor, penaltıya VAR’la karar veriyor. Diagne’nin kaçırdığı penaltının tekrarlanması gerekiyordu. İki takımdan 10 oyuncu vardı ceza sahasında.
BELHANDA’SIZ kazanan G.Saray final tadında geçecek Başakşehir maçına hazır. Rize’de Mariano, oruçlu maça çıkan Feghouli ve Onyekuru’yu çok beğendim. Marcao geldiğinden bu yana en kötü performansını sergiledi.DIAGNE’YE karşı takım içinde bir gruplaşma olduğunu görüyorum. Penaltı atışı için Sinan ile neredeyse yumruklaşacaklardı.
BU FUTBOLLA ZİRVEDE BİTİRMEK ZOR(İLKER YASİN) ------ LİGİN 20. haftasında G.Saray’ın 8 puan önündeki Başakşehir son haftalarda aklın alamayacağı puanları kaybederek G.Saray’ı potaya davet etti. Esas oyuncu ve birinci şampiyon adayı yaptı. Yürüyemeyen, koşamayan, konsantrasyonu dağılmış G.Saray dün Terim’in takımı değildi. Ve maçı tam anlamıyla hak ederek değil, şansıyla kazandı. Belki de Terim artık kulübün idari, icrai, iletişim, futbol dışındaki her türlü derdine kafa yorarken takıma ve çok sevdiği şampiyonluğa soğuk kaldı.
Karşılaşmanın hakemi Serkan Çınar, “Başakşehir kollanıyor” denilen dönemde G.Saray’ın da kollandığına dair algıyı dün akşam Beşiktaş maçından sonra bir kez daha gündeme taşıdı: 1. İlk penaltı tekrarlanmalıydı. Sadece ben ceza sahası içinde yoktum. 2. Emre Akbaba’nın sakatlandığı pozisyonda Samudio’ya gösterilen kırmızı kart ağır bir karardı. 3. Serkan Çınar’ın G.Saray lehine verdiği ikinci penaltı her hakem vicdanının kaldıracağı bir penaltı değildi.
MHK'YE KAYYUM ATANSIN(SİNAN ENGİN) ------- Geçen hafta Beşiktaş, bu hafta Rizespor hakemler tarafından doğrandı. Peki haftaya piyango Galatasaray'a vurursa ne olacak? Soruyorum, ne olacak? Galatasaray - Rizespor maçı neden saat 16.00'da oynandı? Galatasaray'ın kullandığı ilk penaltıda kural hatası var. Aldığım duyum; Rizespor - Galatasaray maçı yeniden oynanabilir. VAR hakemi Alper Ulusoy büyük hatalıymış. Aldığım duyumlar bu. Bu maç ciddi ciddi incelenirse tekrarlanır. MHK siz ajan mısınız, CIA misiniz, KGB misiniz?