SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şampiyonlar Ligi’nde radikal değişiklik! Küme düşme sistemi geliyor…

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Liverpool-Tottenham finaliniizleyeceğimiz dev organizasyonda köklü değişiklikler yapılması planlanıyor. Bu değişikliklerle beraber takımlar turnuvada yepyeni bir formatla yarışacak.

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Liverpool ile Tottenham nefes kesen maçların ardından finale kalırken önümüzdeki yıllarda dev organizasyonla ilgili radikal kararlar alınacağı iddia edildi.
UEFA, 2024'ten itibaren geçerli olmak üzere gruplarda düşme ve yüksel sisteminin içinde olduğu yeni bir format üzerinde çalışıyor.
Çarşamba günü Nyon'da gerçekleşen toplantıda radikal bir sistem masaya yatırıldı.
2024'ten itibaren geçerli olacak olan yeni formatta grup sayısı 4'e düşürülerek, her grupta 8 takımın olacağı ve aynı zamanda küme düşme ve yükselme statüsünün hayata geçirilmesi konuşuldu.
Şampiyonlar Ligi ve diğer Avrupa turnuvalarında aynı zamanda takım sayılarının da arttırılması planlanırken, yeni formatın hayata geçirilmesi halinde Şampiyonlar Ligi'nde her gruptan ilk 5 takım bir sonraki aşamaya katılacak.
Böylece büyük takımların yeri daha garanti hale gelirken, küçük takımların Devler Ligi'nde tutunması zorlaşacak.
Daha çok takımın katılımını sağlayacak yeni sistemde UEFA Avrupa Ligi'nin etkisi biraz daha azalacak.
Alexander Ceferin konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Ceferin, "Medyada birçok haber yer alıyor ama henüz hiçbir şeye karar vermedik.
Şu anda fikir aşamasındayız. Ayrıca UEFA'nın Avrupa genelinde futbolda tek organizasyonu yoktur. Avrupa futbolunu korumak ve geliştirmek için bazı kararlar alacağız." diye konuştu