SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Satranç sevdalısı Trent Alexander-Arnold’un Barcelona’yı mat edişi!

Barcelona'yı 4-0 yendikleri maçın son golünde zekasını konuşturan Trent Alexander-Arnold, çocuk yaştan bu yana oynadığı satrancın belki de yararını gördü! Adeta öngörüsü ve zekasıyla Barcelona'yı mat etti!

Şampiyonlar Ligi yarı finalinde Barcelona'ya deplasmanda 3-0 yenildikten sonra Anfield'da 4-0'lık zafer elde eden Liverpool'da Trent Alexander-Arnold tarihi gecenin kahramanlarından oldu. Çocukluğundan bu yana satranç tutkunu olan ailesiyle de hafta sonları oynayan İngiliz oyuncu, 4. golde korner atışında zekasını konuşturarak Barcelona'yı adeta 'mat' etti.
Maçın 78. dakikasında köşe vuruşunu kullanmak topu köşe gönderine koyan İngiliz sağ bek oyuncusunun satrançtaki pratik zekası, 4. golde ortaya çıktı.
Korneri kullanmaktan vazgeçmek ve topu Shaqiri'ye bırakmak üzere olan Arnold, vazgeçer gibi yapıp ceza sahası içerisindeki takımı arkadaşı Origi'yi boş görünce topu hızlıca ona gönderdi!
Barcelona savunması ise hem yerleşmek hem de atışın başkasının kullanacağını düşünerek ağır hareket ederken Belçikalı golcü Origi tarihi skoru oluşturacak golü attı.
Liverpool teknik direktörü Jürgen Klopp bile, "Golü kimin attığını görmedim. O an yardımcılarımla neler yapabiliriz diye konuşuyorduk" dedi.
Çocukluğundan bu yana satraçla ilgili olan ve ailesiyle günümüzde bile hafta sonları satranç oynayan Trent Alexander-Arnold, 2018 yılının Ekim ayında Dünya satranç şampiyonu Manus Carlsen ile de karşılaştı.
Dünyaca ünlü işinsanı Bill Gates'in 9.hamlede kaybettiği santrançta dünyanın bir numarası Magnus Carlsen'in karşısına çıkmatan çekinmeyen ve 17 hamlede maçı kaybeden 20 yaşındaki Alexander-Arnold, Barcelona'ya adeta "Şah ve Mat" dedi.
İlkokuldan bu yana babasının teşvikiyle satranç oynadığını anlatan Arnold, "Arkadaşlarım beni çok övünce eğlenmek adına da Magnus'a karşı oynamayı kabul ettim" diyor.
28 yaşındaki Norveçli Magnus Carlsen, Dünya sıralamasında bir numarada yer alıyor. Carlsen Popüler kültürde Satrancın Mozart'ı olarak adlandırılır. Carlsen'in bir dönem hocalığını yapan satranç efsanesi Garry Kasparov, kendisini popüler kültürde yer edinmekte zorlanan satrancın “Son umudu” tanımlamıştı.