SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’nin konuştuğu olayda karar verildi! Seyfi Diker şampiyon

Marmaris'te düzenlenen Uluslararası Aquamasters Yüzme Yarışları'nda, eski milli yüzücü Tolga Öcal'ın (40), yarışı kendinden önce bitirmek üzere olan kendisinden 27 yaş küçük Seyfi Diker'i (13) denizden çıkarken itip, düşürdüğü anların görüntüsü, sosyal medyada büyük tepki çekti. Olayın ardından Öcal centilmenliğe aykırı davranışta bulunduğu gerekçesiyle diskalifiye edilirken, Seyfi Diker ise hem kendi kategorisinde hem de tüm yaş grubundan sporcuların yer aldığı erkekler genel klasmanda şampiyon ilan edildi.

Güncellenme: 16:47, 08/05/2019

Marmaris’te 5 Mayıs Pazar günü İçmeler Sahili’nde gerçekleşen 1500 metre yarışında kadın ve erkek sporcular, hem kendi yaş kategorilerinde hem de genel klasmanda dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele verdi. Yarışmada 11- 13 yaş grubunda yarışan Deniz Yüzme Spor Kulübü’nden Seyfi Diker, çekişmeli geçen parkuru tüm sporcuların önünde tamamlayıp sudan birinci çıktı. Bu sırada 40- 44 yaş kategorisinde yarışan, Üsküdar Su Sporları yüzücüsü Tolga Öcal genel klasmanda rakibi olan Seyfi Diker’e çarparak düşürdü. Tolga Öcal hem kendi yaş kategorisinde hem de erkekler genel klasmanında birinci oldu. Gözyaşlarına boğulup çizgiyi geçer geçmez kendisini yere bırakan Seyfi Diker ise genel klasmanda erkeklerde ikinci, kendi yaş grubunda ise birinci oldu. Diker, olayın ardından sağlık kabinine götürüldü.

Yarışı 22.03’lük derecesiyle tamamlayan Öcal, madalya törenini beklerken hakemler sporcuyu hareketinden dolayı diskalifiye ederek 22.58’le aynı yaş kategorisinde ikinci sırada denizden çıkan Okan Ulaş’ı birinci ilan etti. Seyfi Diker’in ise hakem kararıyla derecesi 22.01 olarak belirlendi. Diker, hem kendi kategorisinde, hem de tüm yaş grubundan sporcuların yer aldığı erkekler genel klasmanında şampiyon ilan edildi.

Yarışa ferdi olarak, 30- 34 yaş kadınlar kategorisinde katılan Ukraynalı Iryna Bolshakova ise kadınlar genel klasmanda birinciliği elde etti.

FEDERASYON AÇIKLAMA YAPTI! DİSİPLİN KURULU’NA SEVK…

Türkiye Yüzme Federasyonu, yaşanan bu olayla ilgili olarak resmi siteden bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Yaşanılan bu durumun federasyon yönetimimiz tarafından affedilir hiçbir yanı olmadığı gibi, talihsiz olayı kınadığımızı kamuoyuyla paylaşırız. Yaşanılan hadiseyle ilgili, Tolga Öcal isimli sporcu, yarış sırasında Türkiye Yüzme Federasyonu Merkez Hakem Kurulunun değerlendirmesi sonucunda diskalifiye edilmiştir. Adı geçen sporcu daha sonrasında disiplin kuruluna sevk edilerek, konuyla ilgili detaylı inceleme başlatılmıştır” denildi.

GÖZLÜĞÜNÜN BUĞULU OLMASI NEDENİYLE GÖRMEMİŞ

Olayın görüntüleri sosyal medyada geniş yankı bulup, tepki çekince açıklama yapan eski milli yüzücü Tolga Öcal, havanın kapalı, gözlüğünün buğulu olması nedeniyle küçük sporcuyu görmediğini, çarptığını fark etmediğini iddia etti. Öcal, yarış sonrası Diker’le çekilen fotoğrafını da paylaştı.

AQUAMASTERS’TAN AÇIKLAMA

Organizasyonu düzenleyen Aquamasters de konuya ilişkin açıklama yaptı. Aquamasters Yönetim Kurulu’nca yapılan açıklamada, bu yıl 10’uncusu düzenlenen organizasyonda böyle bir olayın ilk kez yaşandığı belirtildi. Tolga Öcal’ın yarışma talimatlarının 8’inci ve 9’uncu maddesi uyarınca bitiş anında centilmenliğe aykırı davranışta bulunduğu tespit edilerek diskalifiye edildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bilindiği üzere şampiyona etapları farklı yaş kategorilerinde gerçekleştirilmektedir. 1500 metre açık su yüzme şampiyonasına 11-13 yaş kategorisinde katılan 2006 doğumlu genç sporcu Seyfi Diker parkuru başarıyla ilk sırada tamamlamış ve şampiyonanın hemen sonrasında ödül töreninde altın madalyasını almıştır. Genç sporcumuzu kutlar, başarılarının devamını dileriz. 1500 metre açık su yüzme şampiyonasına 40-44 yaş kategorisinde katılan Tolga Öcal müsabakalarımızı yöneten hakem kurulunun değerlendirmesi sonucunda şampiyonamızın yarışma talimatlarının 8’inci ve 9’uncu maddesi uyarınca bitiş anında centilmenliğe aykırı davranışta bulunduğu tespit edilerek yarışma dışı bırakılmış ve diskalifiye kararı alınmıştır. Karar açık yaş genel ve 40- 44 yaş kategorisi sıralamasını etkileyeceğinden olayın vuku bulduğu an itibarıyla kayıtlara geçirilmiştir.”

‘BİR YIL SÜREYLE YARIŞMAYA KATILAMAYACAKLAR’

Alınan kararla bundan sonra centilmenliğe aykırı hareket eden sporcuların 1 yıl şampiyonadan men edileceği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Eşi ve çocuğu ile birlikte şampiyonamıza katılan ve onur konuğu olarak yarışmalarda yer alan Dünya ve Avrupa Masterlar Yüzme Şampiyonu Irina Bolshakova’nın yaşanan talihsiz olayla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Sporcu açık yaş kadınlar genel kategoride parkuru ilk sırada tamamlamıştır. Şampiyonanın son günü yaşanan fair-play ruhuna aykırı müessif hadiseye dair Aquamasters Yönetim Kurulu’nun değerlendirmesi sonucunda centilmenliğe aykırı davranışta bulunan sporcuların bir yıl süre ile şampiyonalarımızda yer alamayacağı maddesinin yarışma talimatnamelerimize eklenmesi kararı alınmıştır. Şampiyonalarımızda ilk kez gerçekleşen ve bundan böyle de yaşanmasını hiçbir şekilde arzu etmediğimiz olay sonucunda alınan bu karar doğrultusunda centilmenliğe aykırı davranışta bulunan sporcular bir yıl süresince Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonaları’nda yer alamayacaklardır.”

Yayınlanma Tarihi:14:49,