SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Trabzonspor maçını spor yazarları yorumladı

Spor yazarları Fenerbahçe ile Trabzonspor'un 1-1 berabere kaldığı karşılaşmayı değerlendirdi.

Spor Toto Süper Lig'in 30. haftasında Fenerbahçe'nin son dakikada attığı gol ile Trabzonspor ile 1-1 berabere kaldığı karşılaşmayı spor yazarları yorumladı.
Planı olmayan takımı Valbuena kurtardı / Mehmet Demirkol (Fanatik) Ünal Karaman bu maçın 2. yarısını bir daha oynama şansını bulsa acaba neyi farklı yapardı. Sanırım tüm sezonda en çok pişmanlık yaşadığı maç budur.
Valbuena bireysel damga vurdu. Hiçbir planı olmayan takımı için her şey oldu. Az sayıda pozisyonun tamamında o vardı. Trabzon’u tek başına tedirgin etti. Fenerbahçe’yi daha büyük bir krizin içine düşmekten kurtardı. Fenerbahçe oyunun Sosa üzerinden oynanmasını engellemek istedi. Ancak Sosa’yı Yugo faulleriyle durdurmayı seçti. Aslında bu Fenerbahçe’nin oyun planı, fizik durumu şu bu... Her şeyi anlatıyor.
Valbuena tılsımı / Ali Ece (Fanatik) Bu sezon hepimiz Trabzonspor’un daha bile iyi başladığı maçlara şahit olduk. Fenerbahçe ise birkaç haftadır tarihinin en kötü maç başlangıçlarını yapıyor.
Valbuena girdikten sonra Fenerbahçe maça ortak oldu. Sadık’ın sarısı varken yaptığı hatalı müdahale, yakalanan momentumu bozdu. Son 10 dakika Fenerbahçe yeniden baskı kurdu, Trabzonspor çok geriye çekilince Valbuena ile Kadıköy tılsımı birleşip kalesinde devleşen Uğurcan’ı son anda geçmeyi başardı.
Bu neyin sevinci? / Ercan Güven (Milliyet) Her haftası ya “olumlu bir seriyi” bozan ya da “yeni negatif rekorlar” kırdıran bu acıklı sezon bir an önce bitse de “daha beterlerini yaşamasa bari Fenerbahçe” derken, Trabzon karşısında son saniye golüyle ayağa kalkamadı ama yaşama tutundu Fenerbahçe.
“Hiç olmazsa” yaşıyor hâlâ... Tabi kendi sahasında yenilmemeye sevinecek kadar berbat bir hayat nasıl hayatsa! Ne diyeceğiz şimdi? “Ne mutlu Fenerbahçe’ye; Trabzonspor’la Kadıköy’de berabere kaldı” mı? Ey sevinç yumağına dönenler; lütfen ezmeyin içimizi.
Dün az daha katmerleniyordu Fenerbahçe dramı... Yine tersten birinciliklerden “En çok ilk golü yiyen takım” unvanını cebine koydu ama Trabzonspor’un 22 yıllık “Kadıköy’de galibiyet alamama” serisinin bitmesine son saniyede olsa da izin vermedi. Beterin beteri olmadı yani.
Ancak maçın öyküsü, takımın on kişi kalması, puan cetvelindeki berbat konum gereği her puan altın değeri, sahayla birlikte tribünleri de bayram yerine çevirdi. Gülmek mi lazım ağlamak mı?.. Neyse... İsteyen zafer bellesin bu maçı... Takımı ve tribünleri bu duruma muhtaç hale getirenlerin problemi.
Sorunsuz bir yönetim / Deniz Çoban (Fanatik) Her yönüyle hakem ekibi için zor bir maçtı. Her şeye rağmen bir aut-korner pozisyonunda ters düşmelerinin dışında hakemler ekip olarak uyumlu bir maç çıkarttı. Saha içi yönetimiyle Çakır; ufak tefek hatalar dışında tartışılacak ve sonuca etki edecek kararlar vermedi. Çakır maç genelinde tutarlı düdükler çaldı. Gösterdiği kartlarda haklıydı, yerinde kullandı.
Kaçan balık büyük olur! / Cemal Ersen (Milliyet) Başından sona ilginç bir maçtı. Trabzonspor son saniye golü ile kaçırdığı galibiyete üzülürken rakibin kendi sahasında beraberliğe sevinmesi böyle bir şey işte.
Efendim neymiş, “Trabzonspor 22 yıldır bu sahada kazanamıyormuş.” Kazanabilirdi. Erken bulduğu ilk golden sonra, aynı anlayışla oyununu sürdürebilse ki, pozisyon da buldu, evine üzülerek dönmez idi.
Trabzonspor açısından kötü bir skor değil. Ama dün akşam eksik olan, aynı motivasyon ve ruhla maça tutunmak olmalıydı. Bunu yapacak gücü ve enerjisi olmasına karşın, kendi oyununu kabul ettirmek yerine rakibi karşılamaya çalışmanın ve geriye bu kadar yaslanmanın faturası trajedik oldu.
Ve Fenerbahçe.. Kriz döneminde beraberliğe seviniyorsa sorun büyük demektir. Ersun Yanal’ın ve Ali Koç’un yarınlara yönelik planı nedir bilmiyorum ama, alınan tek puanın takımın kümede kalması adına kazanç görülüyorsa, vah demek geliyor içimden.
Bu maç günüFenerbahçe sonunda oyuna itiraz etti! / Cem Dizdar (Fanatik) Ligdeki yeri nedeniyle Kadıköy’e rahat gelen Trabzon ilk 30 dakikada hayli rahat ve ezbere oynadı. Her topu doğru adrese ulaştırarak Fenerbahçe’yi koşturup durdular. Nihayet 61. dakikada ‘oyuna hareketlilik getirsin’ diye sahaya sürülen Valbuena’nın direkten dönen şutu sonrası bilinçli değilse bile oyuna bir itiraz geldi Fenerbahçe’den. kurtarmış olabilir, ama yarınlara dönük ciddi operasyonların habercisidir. Ersun hoca takımı ligde tuttuğu için adına pay çıkaracağına, kendisi ile diyaloğu kesen başkanına yazacağı senaryonun ne kadar gerçekçi olacağını düşünsün.
Ancak açık alanda yakalanan Sadık kendini attırdı ve devamında paslar yerini bulmaz, ikililer kazanılamaz oldu. Trabzon ise sakin, temkinli ve bilinçle sürdürdü ancak gol arayışından vazgeçmeleri bir kaza ihtimalini de çağırmıyor değildi. Son andaki o gereksiz, acemi faul de ihtimali Fenerbahçe lehine gerçek kıldı.