SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Olay yaratan transfer videosu! Ceza: Ajax en güzel futbol kulübüdür

Ajax yeni transferini duyurdu. Tek sorun oyuncunun geçmişte Ajax'a küfretmesiydi. Sorun bir video ile çözüldü...

Futbol yönetim modeli ile yıllardır örnek kulüp olarak gösterilen Ajax, oyuncuları genç yaşta keşfedip geliştiriyor, yüksek fiyatlara satıyor. Bunu yaparken de dönem dönem (bu yıl olduğu gibi) Devler Ligi'nde büyük başarılara imza atabiliyor.
Hollanda kulübü dün yine bir genç isme imza attırdı. 19 yaşındaki kaleci Kjell Scherpen FC Emmen'den transfer edildi. Ajax transferi eğlenceli ve orjinal bir video ile duyurdu. Scherpen'ın 4 yıllık sözleşmeye imza attığı öğrenildi.
Ancak bu videonun yapılmasının asıl nedeni, transferi yılan hikayesine döndüren detaylarda saklı. Küçük bir çocukken Feyenoord taraftarı olan Scherpen'in Ajax hakkında hakaret içeren paylaşımlar yaptığı ortaya çıktı. Kulüplerinin Scherpen'e ilgisini haftalar önce duyan bazı Ajax taraftarları da oyuncunun transfer edilmesine karşı çıkıyordu.
Ajax da tepkileri azaltacak eğlenceli bir video kurguladı. Videoda 19 yaşındaki Scherpen bir sınıfta oturuyor. Ajax Genel Direktörü Edwin van der Sar ve Sportif Direktör Marc Overmars başında öğretmen gibi duruyor.
Scherpen de bir deftere 100 kere "Ajax Hollanda'daki en güzel kulüptür" yazıyor.
UEFA Şampiyonlar Ligi'nde önce Real Madrid'i ardından da Juventus'u eleyerek yarı finale yükselen Ajax, oynadığı futbol kadar transfer başarısıyla da göze çarpıyor. Ucuza aldığı futbolcuları yüksek fiyatlarla satan Ajax'ın, yaz tranfer sezonunda 300 milyon Euro kâr etmesi ön görülüyor.
Takımdan ayrıması muhtemel isimlerin yerlerini şimdiden dolduran Ajax'ın futbol yönetimi, Türkiye'de borç batağından kurtulamayan takımlara da örnek teşkil ediyor. Marc Overmars'ın sportif direktörlüğünde 50 milyon Euro'ya kurulan Ajax, yazın satacağı futbolcularla 300 milyon Euro'yu kasasına koymaya hazırlanıyor.