SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’deki çöküşün nedeni bulundu! Sorun Samandıra’da…

Hem takım idaresi hem de motivasyon sorunları, sarı-lacivertlilerin ligin dibinden bir türlü çıkamamasına yol açtı. Yöneticiler ve teknik heyet, psikolojik yaklaşımla çare arıyor

İrfan YİRMİBEŞ / FENERBAHÇE’NIN içinden çıkamadığı mutsuzluk, umutsuzluk ve bırakmışlık havası Samandıra’dan başladı. Bir süredir çalışmalar yapan yöneticiler, sportif başarısızlığın nedenlerini tespit etti.
Başkan Ali Koç ve yöneticiler, tesislere yaptıkları ziyaretlerle takıma destek olmaya çalıştı. Ersun Yanal da toplantılarla bu derde çare aradı. Motivasyon kaybının kalan 5 haftaya yansımaması için uğraşılıyor. İşte konuşulan 4 ana sorun:
AYRILACAKLAR MOTIVE DEĞIL / PHILLIP Cocu ile başlayan takımdaki mutsuzluk havası bir türlü giderilemedi. Sözleşmesi sona erecek oyuncu sayısının fazlalığı, kötü sonuçlarla birleşince “Bitse de gitsek” düşüncesi yerleşti. Tesis personelinin bile bu teslimiyetten etkilendiği tespit edildi.
KADRO DIŞILAR ETKILEDI / VOLKAN Demirel ve Dirar’ın kadro dışı bırakılması, devre arasında Aatif’ın yollanması Fenerbahçeli futbolcuları olumsuz etkiledi. Devre arasında gelen aflar bile soyunma odasındaki boşluğu gideremedi. Takımın üzerinde kaptanların ağırlığı kalmadı.
FORMA ADALETI AZALDI / ERSUN Yanal’ın “32 kişiyle çalışıyoruz, burası Darülaceze değil” sözüyle işaret ettiği kadro şişkinliği futbolcuları olumsuz etkiliyor. Yedek kalan oyuncular teknik heyetin forma dağıtımında adaletli davranmadığını düşünüp sık sık dile getiriyor. Bu, sahaya da yansıyor.
EKONOMIK SIKINTILAR / KULÜPTE yaşanan ekonomik sorunlar futbolcuları da vurdu. Ödemelerin geç yapılması nedeniyle özellikle yabancı futbolcuların huzursuz olduğu öğrenildi. Sözleşmesi devam eden bazı oyuncuların da takımdan ayrılmak için yönetime başvurdukları öne sürülüyor.