SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ne yaptın Mbappe! Bolt’u bile solladı…

Fransız yıldız Mbappe Monaco karşısında 3 gole imza attı. Ancak maçın ve Mbappe'nin tarihe geçmesini sağlayan bir başka istatistik olacaktı...

Fransız futbolcu Kylian Mbappe futbol dünyasının ezberlerini bozmaya devam ediyor.
Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo'nun tahtına en büyük aday olarak gösterilen genç yıldız Monaco karşısında inanılmaz bir rekora imza attı.
Paris Saint Germain forması giyen 20 yaşındaki futbolcu, Monaco karşısında hat-trick yaptı. Mbappe kaydettiği ilk gol öncesi yaptığı koşuda 38 km/s hıza ulaştı.
Takım arkadaşı Moussa Diaby'nin ara pasına hareketlenen genç oyuncunun söz konusu sprintte ulaştığı hız, dünyanın en hızlı insanı kabul edilen 100 metre rekortmeni Usain Bolt ile karşılaştırılıyor.
Usain Bolt 2009 yılında 100 metre dünya rekorunu 9.58 saniye ile kırarken ortalama 37.58 km/s hızına ulaşmıştı. Mbappe Monaco maçındaki sprintiyle bu hızı geride bırakmış oldu. (Bolt'un aynı yarışta en yüksek hızı 44.72 km/s idi)
Mbappe'nin hızı hakkında başka bir örnek: Premier Lig'de kaydedilen en yüksek hız rekoru Leroy Sane'ye ait. 35.48 km/s hıza ulaşan Sane, Mbappe'nin oldukça gerisinde.
Öte yandan Monaco maçında attığı 3 gol ile gol sayısını 30'a çıkaran Mbappe Altın Ayakkabı'nın en büyük adaylarından biri.