SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye ve Avrupa rekortmeni Ayşe Vural… Henüz 14 yaşında ama…

Halterde 49 kiloda Türkiye ve Avrupa rekorunu elinde bulunduran 14 yaşındaki Ayşe Vural, başarılarıyla dikkati çekiyor.

Güncellenme: 13:14, 21/04/2019
Türkiye ve Avrupa rekortmeni Ayşe Vural… Henüz 14 yaşında ama…

Halterde 49 kiloda Türkiye ve Avrupa rekorunu elinde bulunduran 8. sınıf öğrencisi Ayşe Vural, genç yaşına rağmen kazandığı başarılarla dikkati çekiyor. Henüz 14 yaşında olmasına rağmen katıldığı birçok şampiyonada birincilik elde eden Kırıkkale 75. Yıl Ortaokulu öğrencisi Vural, maddi imkansızlıklara rağmen okul ve öğretmenlerinin desteğiyle her şeyin üstesinden geliyor.

Annesiyle yaşayan Vural, 2016 yılında başladığı halter sporunda bir yıl sonra Minikler Türkiye Şampiyonası’nda 40 kiloda Türkiye rekorunu kırdı. Ardından geçen yıl Ankara’da düzenlenen 15 Yaş Altı Türkiye Şampiyonası’nda 49 kiloda podyuma çıkan Ayşe, silkmede 74, koparmada 60, toplamda ise 134 kilogram kaldırarak hem Türkiye hem de Avrupa rekorunu eline geçirdi. Denizli’de bu yıl ocak ayında düzenlenen Okullararası Türkiye Şampiyonası’nda 75 kilogramla rekorunu geliştirmek için podyuma çıkan genç sporcu, talihsiz bir sakatlık geçirerek bacağını kırdı.

Talihsiz kazaya rağmen çalışmalarını sürüden Ayşe, milli formayla olimpiyatlarda mücadele etmeyi hedefliyor.

İLGİLİ HABER Yasemin Adar: Sporcunun siyaseti olmamalı Yasemin Adar: Sporcunun siyaseti olmamalı

“KENDİMİ GELİŞTİRDİM”

Ayşe Vural, yaptığı açıklamada, daha önce atletizmle ilgilendiğini, atletizm takımı kapanınca beden eğitimi öğretmeni tarafından voleybol takımına alındığını söyledi.

Ardından yine beden eğitimi öğretmeni tarafından haltere yönlendirildiğini anlatan Vural, şöyle konuştu:

“2017 Minikler Türkiye Şampiyonası’nda 40 kiloda şampiyon oldum. Daha sonra Kayseri’de düzenlenen bir yarışmada Türkiye ikinciliği elde ettim. Yine Ankara’da düzenlenen 15 Yaş Altı Türkiye Şampiyonası’nda şampiyon oldum ve milli takıma girmeye hak kazandım. Milli takıma seçildikten sonra ailevi nedenlerden dolayı yurt dışına çıkamadım ama başka yarışmalarda derecemin üzerine koydum ve kendimi geliştirdim. Şimdi günde 2,5 saat antrenman yapıyorum.”

Ayşe Vural, 17 Ocak’ta Denizli’de düzenlenen şampiyonada ilk hakkında 72 kilogramı kaldırıp Türkiye şampiyonu olduğunu ifade ederek, “İkinci hakkımda 75 kilogramda kendi rekorumu kırmak için çıktım ama olmadı. Üçüncü hakkımda halteri üzerime düşürdüm ve bacağım kırıldı. Böyle talihsiz bir olay yaşadık. Artık çalışmalara başladım. Okuldaki derslerim de iyi. İkisini bir arada götürüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABER 28 yaşındaki Türk antrenör Selçuk Erdoğan Avrupa`nın radarında 28 yaşındaki Türk antrenör Selçuk Erdoğan Avrupa`nın radarında