SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’de futbol can çekişirken… Al sana örnek!

Türk futbolu can çekişirken Hollanda ekolünü SÖZCÜ'ye Fortuna Sittard’ın Türk sahibi ve başkanı Işıtan Gün anlattı.

Güncellenme: 10:51, 20/04/2019
Türkiye’de futbol can çekişirken… Al sana örnek!

SÖZCÜ ÖZEL RÖPORTAJ / Hollanda 1. Lig (Eredivisie) ekibi Fortuna Sittard'ın Türk sahibi ve başkanı Işıtan Gün, Ajax'ın Şampiyonlar Ligi'nde yarı finale çıkmasıyla yeniden gündeme oturan ‘Hollanda ekolü'nü SÖZCÜ'ye anlattı. Gün'ün, Türk futbolu için adeta ders niteliği taşıyan, Hollanda futbolu ile ilgili sözleri şöyle:

“Teknik direktörün sözleşmesini feshetmek için bazı koşulların oluşması şart. İş mahkemesinden gerekli yasal izni alman gerekiyor. Fesih konusunda haklı olduğunu ispatlaman lazım. Atanan bilirkişi, sorun analizi yapıyor. En az 3 uyarı vermen gerekiyor: Görevini yapmıyor, performans düşüklüğü, sözleşme ihmali…”

“Kulüp olarak yılda iki kez mali tablolarını veriyorsun. Puanlama kategorileri var. Bütçene bağlıysan yüksek puan alıyorsun. Kârlılık ve borç yüzdesi planlanıyor. A ve B kategorisi var. A'ya geçmek için mali ve idari plan sunman lazım. 5 sezonda 10 defa olumsuz not alırsan, kulüp lisansın iptal ediliyor. Amatöre düşüyorsun.”

“Kulübün 2 aydan fazla vergi borcu varsa bunu federasyona bildirmek zorunda. Vergi borcun uzun süre devam ediyorsa seni B kategorisine düşürüyorlar.”

“Oyuncuların emeklilik fonu var. Maaşlarının belli bir yüzdesi oraya yatıyor. Hollandalı olsun olmasın profesyonel hayatı bitene kadar futbolcu o paraya dokunamıyor. Yatırılan para 15 günden çok gecikirse bu durum oyuncuya bildiriliyor. Kulüp kategori düşürülüyor.”

“Profesyonel futbolcular sendikası, üyesinin sözleşme sürecine müdahale edebiliyor. Teknik direktörlerin de sendikası var. Kulüplerin de sendikası var. Her sezon iki taksitte para ödeniyor sendikalara. Hukuki süreçleri siz artı ücret ödemeden sendikalar çözüyor. Kulüpler avukat çalıştırmıyor.”

İLGİLİ HABER Ajax`tan muhteşem yönetim örneği... İnanılmaz kâr! Ajax`tan muhteşem yönetim örneği... İnanılmaz kâr!

İŞTE AJAX GERÇEĞİ

Ajax’ın altyapısında İspanyolca ve İngilizce öğretiyorlar. 12 yaşından sonra veli çağrılıyor. ‘Çocuğunuzun futbola devam etmesini istiyorsanız, o zaman bu okula gidecek' deniyor. Kulübün altyapı tesisine yakın okula gidiyor. Çocuklar evinden trenle geliyor, kulüp servisi tesislere ve okula getiriyor götürüyor. Çıkışta yeniden trene bırakıyor.

ALTYAPILARA BAĞIMSIZ DENETİM

Bağımsız denetim şirketleri, tüm altyapı akademilerini yılda iki kez denetliyor. Hocaların bilgisi, tesis yeterliliği, eğitim programı, toplam bütçe. Altyapıdan çıkan futbolcun 23 yaşından önce transfer yaparsa yetiştirme tazminatı alıyorsun. 12 yaşından 21 yaşına kadar her yıl için. Yerel kulüp statüsündeysen 13 bin Euro, ulusal kulüp statüsündeysen 2 katı, uluslararası kulüpsen 3 katı…

FORTUNA SITTARD’I KURTARAN ADAM

Ünal Aysal'ın başkanlığı döneminde Galatasaray'da yöneticilik yapan Işıtan Gün, 2017'de Hollanda'nın ilk profesyonel futbol kulübü Fortuna Sittard'ı ortaklarıyla satın aldı. O dönem 2. Lig'de olan Fortuna Sittard halen Eredivisie'de (Hollanda 1. Ligi) 14. durumda yer alıyor.

İLGİLİ HABER Heung Min Son`dan tarihe geçen goller! Kagawa`nın ardından... Heung Min Son`dan tarihe geçen goller! Kagawa`nın ardından...