SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli Tavla’da şampiyon Almanya

Dünyanın dört bir yanından yüzlerce tavla ustası, Budva’da düzenlenen “4’üncü Merit Open Montenegro Grand Prix”de kıyasıya yarıştı. 26 ülkenin “milli” tavla takımı arasından şampiyonluğa uzanan Almanya oldu. 38 ülkeden 195’i “master” 318 oyuncunun katıldığı ferdi oyunları ise Gürcistan’dan Bakar Matikashvili ilk sırada tamamladı. Şampiyonun 38 bin euro ödül kazandığı turnuvada dağıtılan toplam ödül miktarı 260 bin euro’ya ulaştı.

Güncellenme: 15:55, 19/04/2019
Milli Tavla’da şampiyon Almanya

Kuzey Kıbrıs'ta altı yıldır dünyanın en büyük modern tavla şampiyonasını düzenleyen Merit Grubu, 8-14 Nisan tarihleri arasında “Balkanlar'ın Monte Carlo”su olarak bilinen Karadağ'ın sahil kenti Budva'da “4'üncü Merit Open Montenegro Grand Prix”yi gerçekleştirdi. Splendid Hotel'de düzenlenen etkinliğe 38 ülkeden 318 ferdi oyuncu katıldı. İlk iki gün boyunca “Dünya Ulusal Takımlar Şampiyonası”nda 26 ülkeden 161 milli tavla oyuncusu mücadele etti. Volker Sonnabend'in kaptanlığını yaptığı Almanya, finalde Avusturya'yı yenerek şampiyonluğa uzandı. Sonraki günlerde ise Türkiye, Japonya, İngiltere, Amerika, Rusya, Almanya, İtalya, Yunanistan, Hollanda, Lübnan, İspanya, İsveç, İsviçre ve Güney Afrika'nın da aralarında bulunduğu 38 ülkeden 195'i “master” 318 oyuncu ustalıklarını sergiledi. Birbirinden çekişmeli oyunlara sahne olan turnuva sonunda Gürcistan'dan Bakar Matikashvili ile Belçikalı Michel Lamote finale adını yazdırdı. Soluk kesen mücadeleyi 18-16 kazanan Matikashvili, şampiyonluk unvanının ve 38 bin euro para ödülünün sahibi oldu. Merit International'ın 25 bin euro katkı sağladığı turnuvada oyuncuların katılım ücretleriyle birlikte dağıtılan toplam ödül 260 bin euro'yu buldu.

“Hedefimiz 500 oyuncu”

Merit International Bölge Müdürü Burhan Genç, Merit Grubu'nun Kuzey Kıbrıs'ta dünyanın en büyük modern tavla şampiyonasını düzenlediğini hatırlatarak, “Ada'daki başarımızı Avrupa'ya da taşıdığımız için gururluyuz. Balkanlar'daki dördüncü yılımızda 300 oyuncu sınırını aşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 38 ülkeden 318 oyuncunun katılımı, motivasyonumuzu yükseltti. Gelecek birkaç yıl içinde Kuzey Kıbrıs'ta olduğu gibi Balkanlar'da da 500 oyuncu sınırını aşmayı hedefliyoruz” dedi.