SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cüneyt Çakır’ın VAR kamerasında izlemediği görüntü! Dünya bunu konuşuyor…

Dünya dün gece Cüneyt Çakır'ın verdiği o kritik kararı konuşuyor. Çakır'a VAR kamerasından gösterilemeyen açı tartışmaların odağında...

Şampiyonlar Ligi çeyrek final rövanşı futbol tarihine geçecek bir karşılaşmaya sahne oldu. İlk maçı Tottenham'ın 1-0 kazandığı maçın rövanşında 7 gol atıldı, karşılaşmayı 4-3 kaybeden Tottenham, Manchester City'i (deplasman golü kuralıyla) turnuva dışında bıraktı.
Maçın orta hakemliğini Cüneyt Çakır yaparken 73'üncü dakikada gelen 7'nci gol büyük tartışmalara neden oldu. Fernando Llorente'nin Tottenham'a turu getiren golünde 'elle oynama' şüphesi yaşandı.
Cüneyt Çakır VAR'ın uyarısıyla pozisyonu ekrandan izledi. Çakır'ın izlediği açı TV ekranlarından da açık şekilde görüldü. Söz konusu açıda topun Llorente'nin bacağından sekerek gol olduğu görülüyordu.
Bu nedenle Cüneyt Çakır gol kararı verdi. İtiraz eden futbolculara da bacağını göstererek topun baldırdan sektiğini anlattı.
Ancak Cüneyt Çakır'ın saha kenarındaki ekranda izlemediği kale arkası görüntüleri maçın ardından ortaya çıktı. Videoda topun Llorente'nin eline de çarptığı anlaşıldı. İngiliz basını bu görüntünün hakem tarafından görülmediğini yazdı. VAR ekranlarında bu açının neden gösterilmediği ise belirsiz.
Maçın ardından konuşan Manchester City Menajeri Pep Guardiola, Çakır'ın yanlış karar verdiğini öne sürdü: "VAR'ı destekliyorum ama bir açıdan Llorente'nin elle oynadığı açık. Adil kararlar ve adil futboldan yanayım. Hakemlere yardım edilmeli."
Pozisyon televizyon yorumcularını da ikiye böldü. Manchester United efsanesi Rio Ferdinand, golün iptal edilmesi gerektiğini söylerken BT Sport yorumcusu Glenn Hoddle aynı fikirde değildi: 'Eğer top eline çarpsa bu kadar hızla kaleye gitmez.'
Eski hakemlerden Mark Clattenberg de golün geçerli olduğunu savundu. 'Eğer top elinden veya kolundan sekse kasten olmasa bile gol iptal edilirdi. Ama ağır çekimde topun üst bacak kısmından çıktığı görülüyor. Ama top kola biraz değmiş de olsa gol kolla değil bacakla atılmış durumda'