SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vahap Beyaz: ‘Ali Palabıyık derbide ezildi’

Vahap Beyaz / TÜRK futbolseverlerin özlemle beklediği Fenerbahçe- Galatasaray maçında yine futbol değil hakemler konuşuldu. Ben de “Bu derbiye en uygun hakem Ali Palabıyık” diye yazmıştım. Hiç beğenmedim, çok hata yaptı, ezildi ve maç ağır geldi. UEFA’dan da niçin maç alamadığı belli oldu.
Cüneyt Çakır, Bursa-Galatasaray maçında VAR’da Emre’nin kolu kapalı iken penaltı için Suat Arslanboğa’ya müdahale etti diye söylenti çıktığı için derbiye verilemezdi. Söylenti diyorum. Çünkü Cüneyt “Ne gördün?” demiş. Arslanboğa “Eli kapalıydı hocam” deyince “O zaman devam et” demiş. VAR protokolünde hakem “Bir daha incelemem için hazırlayın, geleceğim” diyebilir. VAR, “Bir de sen izle” der ve hakem izlemezse lisansı iptal olur. İzleyip “Kararım doğru” diyebilir.
ANADOLU takımları ile oynadığı maçlarda Fenerbahçe lehine kararları ile eleştiri almayan Palabıyık’ın derbi kapasitesini Türkiye gördü. İlk 20 dakikada oyunu kesip tempoyu düşürmesi ve ev sahibine şirin gözüküp tepki almama taktiği ile hazırlanmış olacak ki, Belhanda’ya verdiği hatalı sarı kart sonrası “Eyvah maç gitti” dedim. FIFA hakemi derbi maça böyle başlarsa maçı götüremez.
Bu tür maçlarda ilk sarı kart net ve herkesin kabulü olmalı. Biz öyle başlıyorduk ve sonu iyi geliyordu. Biz FIFA değilken derbi maçı yönetiyorduk. Öyle yetiştik.
ELDEKI hakem kadrosu bu. Son 10 yılın 5 yılı Yusuf Namoğlu, 4 yılı Oğuz Sarvan ve 1 yılı Zekeriya Alp. Bu MHK’lar maalesef hakem kadrosunu zayıflatmıştır. İFAB sertifikası alan hakem adedi 23. Bunların 8 tanesi online (Doğrudan müdahale edebilen), diğerleri offline (Konuşmaz, karışamaz) yani AVAR. 90 saat eğitim gören hakem AVAR’la başlar.
Kulüpler Birliği ve Namoğlu’nun bunları düşünmeden balıklama dalmasının cezasını futbol çekiyor. TFF, Barış Şimşek ve Hüseyin Göçek’i UEFA’nın VAR seminerine gönderdi ve onay alamadılar. UEFA isim olarak bu hafta içi Ali Palabıyık, Mete Kalkavan ve Halil Umut Meler’i çağırdı. Yani UEFA “Bunlardan faydalanamam” diyor biz hâlâ fayda bekliyoruz. Kulüpler şunu bilmeli, temizlik şart. Yalnız hakemlerde değil yönetenlerde de...
BUGÜN, TFF onayından çıkacak olan Hakem Klasman Belirleme Talimatı’nda yapılan değişiklik iyi ellerde kullanılırsa futbol kazanır. Babalar, torpilliler ve hak etmeyenlerle doldurulursa değişen bir şey olmaz. Süper Lig ile 1. Lig kadrosu birleştirilip 40 hakem olacak. Alttaki tüm kadro birleşip bölgesel klasman olacak.
Alt kadroda başarı gösteren hakeme 1. Lig’de maç verilip denenecek. Benim de teklifim olan bu değişiklikle rekabet arttırılmış olacak. Eğitimde VAR’a ağırlık verilecek. Çünkü hakeme yardımda doğru yönlendirme güveni arttıracak ve adalet sağlanmış olacak. Hakemlerde teknik kapasite düştü, performans kayboldu ve otorite yok oldu.
Hakemin faali ve eskisi, 1 Haziran’daki TFF seçimlerine kilitlendi. Kim kime şirin gözükecek hesabında. Kimsenin geleceği düzeltecek talimatlara baktığı yok. Futbol Disiplin Talimatı, trafik radar cezası gibi “Pusuya yat parayı topla”ya benziyor. VAR çıktı, gözlemciye ne gerek var. Uyan Türk futbolu, batıyorsun.