SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli yelkenci Alican Kaynar, takım kaptanı ve proje lideri olarak SSL Nations Gold Cup tanıtım toplantısına katıldı

FIFA Dünya Kupası’nın yelken versiyonu olarak tanımlanan ve dünyanın en elit yelken sporcularının katılım sağladığı SSL Nations Gold Cup ( SSL Dünya Kupası ) organizasyonuna, Türk yelken tarihinin uluslararası alanda en fazla madalya kazanmış sporcusu Alican Kaynar takım kaptanı ve proje lideri olarak katıldı.

Güncellenme: 17:30, 15/04/2019
Milli yelkenci Alican Kaynar, takım kaptanı ve proje lideri olarak SSL Nations Gold Cup tanıtım toplantısına katıldı

Dünyanın, yelken sporunda en önemli ve rekabetçi organizasyonlarından olan ve organizasyona katılım için sporcuların olimpik ve uluslararası katılım gösterdikleri yarışmalardaki başarısı kriter olarak alınan organizasyona Alican Kaynar'ın takım kaptanı ve proje lideri olarak katılımı hem Türk yelkenciliğinin gelişimi, hem de kendisinin dünya olimpik yelkenciliğinde sağladığı “elit” pozisyonun perçinlenmesi adına önemli bir adım olacak. Etkinliğin formatı ve tanıtımı için, 15 Nisan 2019 günü tüm ülkelerin takım kaptanlarının katılımı ile gerçekleşen organizasyon, İsviçre'nin Lozan kentindeki Olimpiyat Müzesi'nde gerçekleşti.

Organizasyon hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın

SSL NATIONS GOLD CUP NEDİR?

SSL (Star Sailors League) en eski olimpik sınıflardan biri olan Star Boat teknesinin Uluslararası Yelken Federasyonu tarafından olimpiyatlardan çıkartılması sonrasında sınıfın geçmişi ve çizgisine inanan yelkenciler tarafından, belki de olimpik olduğu halinden daha popüler hale gelebileceği inancı ile ortaya çıktı.

Çalışmaların ardından etkinlik anlamında muhteşem bir başarıya ulaşan proje dünyanın en elit yelkencilerinin katıldığı, yarışların tüm dünyaya canlı yayımlandığı ve Uluslararası Yelken Federasyonu tarafından “Özel Organizasyon” kategorisine alınan bir başarı hikayesine dönüştü.

Bu etkinlik dolu dizgin devam ederken organizatör tarafından yelken dünyasında bir boşluk görüldü. Belirli bir yelken seviyesine sahip ülkelerin olimpik olmayan uluslararası bir etkinliğe katılabilmeleri için milyon eurolar harcamaları gerekmesinin yanlış olduğuna inanan organizatör, SSL'de edindiği organizasyon tecrübesi ile yeni bir alana girmeye karar verdi ve ortaya “SSL Nations Gold Cup” çıktı. ALİCAN KAYNAR KİMDİR?

2012 Londra ve 2016 Rio Olimpiyatları’nda ülkemizi yelken branşında, finn sınıfı kategorisinde temsil eden Alican Kaynar, 2018 yılında Danimarka’nın Aarhus kentinde düzenlenen 2018 Olimpik Sınıflar Dünya Şampiyonası'nda, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kota almıştır. Türkiye adına 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'na kota alan ilk sporcu konumunda olan Alican Kaynar, 25 yıllık spor hayatında ulusal ve uluslararası alanda birçok başarıya imza atmıştır.

İLGİLİ HABER Fenerbahçe`nin ve Türkiye`nin yelkendeki gururu Alican Kaynar, Sözcü Skor`a özel açıklamalarda bulundu! Fenerbahçe`nin ve Türkiye`nin yelkendeki gururu Alican Kaynar, Sözcü Skor`a özel açıklamalarda bulundu!