SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: ‘Galatasaray şu an ilişkiyi kesse bir şey diyemem’

BeIN Sports Haber'de yorumculuk yapan Mehmet Demirkol, Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde yaşananları değerlendirdi. Sarı lacivertlilerin hiçbir oyun planı olmadığını söyleyen Demirkol, ilk yarıda oyundan çıkmak isteyen Younes Belhanda hakkında sert ifadeler kullandı. İşte Demirkol'un derbi yorumu...

"Geçen hafta Valbuena oyuna girerken söyledi plan olmadığını. Hoca oyuna gir ortalığı karıştır dedi. Yok bir plan. Oyun yok. Fenerbahçe açısından bir plan yok. Ersun hocanın maçı sürekli taraftar üzerinden, 'Biz Fenerbahçe'yiz, şampiyonluktan ederiz' ya hocam senden beklenen bu değil. Senden beklenen bir oyun planı var maksimum fayda almak"
"Sen bize dedin ki 'Bu kadro daha iyi oynar' sonra '4-5 takviye ile çok iyi olacak', sonra da dedin ki 'Bu takım ikinci yarının lideri olacak' lig bitiyor ya. Hepsini geçtim 6 haftanın lideri ol."
"Bu plansızlıkla Alper o topu atsaydı diyebilirsin. Fenerbahçe kazanabilirdi kabul. Peki Fenerbahçe bu düzene bir gelecek yıl inşa edebilir mi? Bir plan yok. Bunu söyleyince Ersun Yanal'a kafayı takmış oluyorsun."
"Fernando'da da aynı durum var. Geçen sene ilk yarının en iyi oyuncusu. O günden beri Fatih hoca fazlasını istiyor ama yok adamda. Bunu istemek mantıklı değil. Onu yapabiliyor olsa Manchester City'den ayrılmazdı zaten. Adam top virtüözü, istediği yere atıyor, alanı da çok iyi kullanıyor ama topla mesafede kat edemiyor."
"Galatasaray'ın oyununun olmaması bir numara Marcao ve Luyindama'nın olmayışı. İnanılmaz bir şey bu söylediğim biliyorum. Rakip eksik, rakip yarı alana hapsetmişsin yahu niye bir şey çıkaramıyorsun burada? Bunun sebebi, arkadan tamamlayanların Luyindama ve Marcao'nun olmamasının getirdiği bir problem."
"Araya topu atan, kenara hızlı topu atabilen, top ayağına gelmeden nereye atacağını bilen, icap ettiğinde 4-5 metre dribbling atabilen dolayısıyla baskıyı akın sürekliliğini kılan iki oyuncuyu çıkartınca orası sıradanlaştı. Birinci sebep bu ama sadece tabii ki bu değil"
"Kulübün tarihi açısından çok kritik ve çok da önemli. 20 yıllık bir tarihi değiştireceksin ve şampiyonluk yolunda öne geçeceksin. Fenerbahçe stadından da galip çıkarsan kendine güvenin farklı olur. Galatasaray'ın 10 numarası rakip eksikken nasıl oyundan çıkar ya?"
"Bir oyuncu kendisini bu duruma nasıl koyar? Hoca niye çıkardı demiyorum yok atılır falan. Ya sen 10 numarasın. Maçı yöneteceksin, oyunu yöneteceksin, oyunu alacaksın. Senin işin o. Bugün itibariyle Belhanda ile ilişkiyi kesseler hiçbir şey söylemem. Sen orada komutansın. Sen alacaksın o maçı orada."
"İnanılır gibi değil. Ayağı kırılsa oynayacak oyuncu tanıyorum ben. Burada en soğukkanlı olması gereken sensin. Kabul edilebilir bir şey değil. Belhanda'nın olmayışı da baskının detaylarından yararlanmayı etkiledi"
"Herhalde hocalar maçın hikayesinden çok etkilendi. Çok fazla anlayamadığım şey oldu. Feghouli'nin çıkmasını da anlamadım. Muhtemelen şöyle düşündü hoca. Mariano ve Linnes orta açıyor zaten kuleleri dikelim içeri bir tane vururuz nasıl olsa Fenerbahçe de çıkamıyor diye düşündü ama bu kadar mı peki? 11'e 10'ken plan bu kadar mı olur. Ben biraz hayal kırıklığı yaşadım"