SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarihi fırsat!

13 Nisan 2019

Türk sporunun ve Fenerbahçe'nin efsane isimlerinden Can Bartu önceki gün 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bartu'dan geriye ansiklopedileri dolduracak başarılarının yanı sıra, her sporcuya örnek olarak okutulması gereken bir ‘sportmenlik' hikâyesi kaldı. Tıpkı dönemdaşı Galatasaray efsanesi Metin Oktay gibi.

Ezeli rakiplerin temsilcileri olarak yıllarca karşı karşıya mücadele veren (1961-62 sezonunda da İtalya liginde rakip oldular) iki ölümsüz ismin tarihe geçen maçı da bundan 50 yıl önce oynanmıştı.

23 Ağustos 1969 tarihinde Metin Oktay'ın jübile maçında, Fenerbahçe kaptanı Can Bartu, maçın sonlarına doğru Oktay'ın yanına gelmiş ve tarihe geçen o jesti yaparak formasını değiştirmişti. İki efsane kısa süreliğine de olsa ezeli rakiplerinin formasını terletmişti.

Dostluk içinde geçen jübile maçı 1-1 sona ermişti… Yarın akşam Fenerbahçe ile Galasataray karşı karşıya gelecek. İki ekibin de 3 puana hiç olmadıkları kadar ihtiyaçları var ancak bu, Can Bartu'yu tarihe geçecek şık bir hamle ile anmak için engel değil.

Düşünsenize! Galatasaray kaptanı Muslera, maçın 85. dakikasında topu taca atıp Volkan'ın yanına gitse ve iki kaleci maçın kalan bölümünü birbirlerinin formalarıyla tamamlasa, gökyüzüne doğru da Can Bartu ve Metin Oktay için birer selam çaksalar hoş olmaz mı?

İnanın sadece futbolumuza değil her geçen gün gerilen ülkenin bünyesine de ilaç gibi gelir…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek