SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uğur Dündar, Can Bartu ile nasıl tanıştığını anlattı

Türk sporunun ve Fenerbahçe'nin efsane ismi Can Bartu'nun aramızdan ayrılışından sonra usta gazeteci Uğur Dündar, Bartu ile ilginç tanışma hikayesini anlattı.

Güncellenme: 22:05, 12/04/2019

Duayen gazeteci ve Sözcü yazarı Uğur Dündar, bugün hayatını kaybeden Fenerbahçe efsanesi Can Bartu ile anısını anlattı. Dündar öğrencilik zamanı cankurtaranlık yaptığı sırada Bartu'nun yüzüğünü kaybetmesi sonrasında tanıştıklarını şu sözlerle paylaştı;

“Fenerbahçemiz’in efsanevi futbolcularından Can Bartu’yu maalesef kaybettik. Acımız çok büyük. Can Bartu sadece futbolcu değil, ayrıca basketbolcuydu. Futbol maçından çıkar, basketbol oynamaya giderdi. Her ikisinde de milli olmuştu.

Ben bir Fenerbahçe taraftarı olarak Can Bartu ile tanışmaya can atardım ve nihayet bu arzum 1961 yılında gerçekleşti. Yanılmıyorsam lise son sınıftayım ya da üniversitede 1. sınıftayım. Çınar Otel’de cankurtaranlık yapıyorum. Can ağabey de ilk evliliğini yaptı -O sırada İtalya’da oynuyor- ve balayı için otele geldi. Ben böyle çevresinde dolaşıyorum ama pek rahatsız etmek istemiyorum. Tanışmak için bir fırsat kolluyorum. Nihayet kendisi geldi. Çünkü denizde alyansını düşürmüştü. O gün de hava lodos, deniz çok bulanık. Bir karış ötesi bile görünmüyordu denizde.

İLGİLİ HABER Tüm maçlarda Can Bartu için saygı duruşu Tüm maçlarda Can Bartu için saygı duruşu

Can ağabey bana, “Cankurtaran kardeşim yüzüğümü bulur musun?” dedi. Ben de lodosta denizin bulanık hale geldiği için zor olduğunu söyledim. “Benim için dalmaz mısın?” dedi, ben de “Ağabey sizin için bir değil, 100 defa dalarım. Çünkü ben sizi çok seviyorum. Sizin hayranınızım ve koyu bir Fenerbahçe taraftarıyım” diye cevap verdim.

Beraber yüzmeye başladık. Ben daldım, yanılmıyorsam ikinci dalışımda bir baktım yüzüm kumda, dibe gömülmemiş ve yosunların arasına karışmamış. Büyük bir şans. Hemen kaptım yüzüğü ve çıktım su üzerine. Avucumu açtım. Can ağabey gözlerine inanamadı. Öylesine sevindi ki neredeyse dalgaların arasında yürüyecek zannettim.

Bu bizim Can ağabeyle tanışmamız oldu. Sonrasında birçok anı daha yaşadık. Onları yarın(Cumartesi) Sözcü Gazetesi’ndeki köşemde anlatacağım. Gerçekten çok büyük futbolcuydu. Çok şık giyinirdi. Hepimize örnekti. Çok espriliydi ama bazılarına göre çok ters bir insandı. Efsaneler ölmez. Mekanı cennet olsun. Hepimizin başı sağ olsun.”

Yayınlanma Tarihi:15:39,