SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’de hem basketbol hem de futbol oynamış efsane futbolcu kimdir? Hadi ipucu sorusu (12 Nisan 2019)

Hadi ipucu sorusu spor gecesi alanında geldi. Türk futbolunun ve Fenerbahçe'nin efsane isimlerinin başında gelen, 1970'te futbolu bırakmış ve spor yazarlığına başlamış olan, Fenerbahçe kulübü tarihinde çok önemli bir yere sahip futbolcu kimdir?

Güncellenme: 19:17, 12/04/2019
Fenerbahçe’de hem basketbol hem de futbol oynamış efsane futbolcu kimdir? Hadi ipucu sorusu (12 Nisan 2019)

Fenerbahçe tarihinin en önemli futbolcularından bir isim Hadi ipucu sorusu olarak kullancıların karşısına çıktı. Dün hayatını kaybeden Türk futbolunun efsanevi ismi Fenerbahçe’de hem futbolcu olarak hem de basketbolcu olarak forma giymesinin yanı sırada İtalya liginde de başarıyla forma giymişti. Peki, Fenerbahçe kulübü tarihinde çok önemli bir yeri olan ve adı Fenerbahçe ile özdeşleşmiş bu unutulmaz oyuncuyu kimler tanıyor?

HADİ İPUCU SORUSU 12 NİSAN 2019

Bugünkü sorumuz dün hayatını kaybeden Türk futbolunun efsanevi ismi hakkında sevgili hadiciler. İsmi Fenerbahçe Spor Kulübü tarihine, basketbol ve futbolla beraber yazılan bu kişi, 1970’te futbolu bırakmış ve spor yazarlığına başlamıştı. Peki, Fenerbahçe kulübü tarihinde çok önemli bir yeri olan ve adı Fenerbahçe ile özdeşleşmiş bu unutulmaz oyuncuyu kimler tanıyor?

CEVAP: Can Bartu

CAN BARTU KİMDİR?

Can Bartu (D. 31 Ocak 1936, İstanbul), Türk eski futbolcu ve basketbolcu.

31 Ocak 1936’da, İstanbul’da dünyaya gelen Can Bartu, spora, Fenerbahçe’de basketbol oynayarak başladı. Altı kez, basketbol millî takım formasını giyen Bartu, daha sonra Fikret Arıcan’ın aracılığıyla Fenerbahçe’de futbol oynamaya başladı.

1956’da, Fenerbahçe’de profesyonel futbol kariyerine başladı. 1961’de İtalya’nın Fiorentina takımına transfer oldu. Daha sonra Venezia ve Lazio’da da oynadı. 1967’de Fenerbahçe’ye döndü. Sarı-lacivertli forma altında toplamda 162 lig maçı oynadı, 62 gol attı.

Fenerbahçe Spor Kulübü tarihine, basketbol ve futbolla beraber yazılan Bartu, millî Türk takımı formasını hem basketbol hem de futbol sporunda giyen ilk ve tek sporcudur. Bartu, aynı gün içinde, Galatasaray’la oynanan basketbol maçında 32 sayı kaydederken, Dolmabahçe’de de Beşiktaş’a karşı futbol maçına çıkmış ve 2 gol atmış bir oyuncudur.

MİLLİ TAKIM KARİYERİ

1958’deki Türkiye-Romanya maçında, kaleci Turgay Şeren’in sakatlanması üzerine son 7 dakika kaleye geçti ve bu tecrübesinde 1 gol yedi. A millî formayı toplamda 26 kez giydi ve 6 gole imza attı.

FUTBOL SONRASI SPOR YORUMCULUĞU YAPTI

1970’te futbolu bırakan Can Bartu, spor yazarlığına başladı. Günümüzde ise Fenerbahçe Televizyonu’nda Can Bartu ile Futbol Gündemi programında yorumculuk yaptı.

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Üyesi Cenk Başak, efsane ismin vefatını Twitter’dan ilk duyuran isim oldu…