SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Psikolojik üstünlükle 20 yıllık gelenek devam eder’

Fenerbahçelilerin bu yıl sabırsızlıklar beklediği maç geldi çattı. Fenerbahçeliler Galatasaray maçına, tarihin en kötü sezonunda yüzleri hafif de olsa tebessüm ettirecek bir maç ve rakibini şampiyonluk umutlarını bitirecek bir derbi olarak bakıyor. Tabii en büyük arzu, 20 yıllık Kadıköy geleceğinin bozulmaması.

SKOR ÖZEL | Sercan Hamzaoğlu
Güncellenme: 07:46, 11/04/2019
‘Psikolojik üstünlükle 20 yıllık gelenek devam eder’

Fenerbahçe-Galatasaray maçında sarı-lacivertlilerin hem büyük avantajları bulunuyor hem de içinde bulunduğu durumdan dolayı ciddi dezavantajları…

Sarı-lacivertlilerin en büyük 2 avantajı şöyle:

1- Psikolojik üstünlük Fenebahçe'de. Kadıköy'ü 20 yıldır Galatasaray'a dar eden Fenerbahçe, her yıl “O sene bu sene” diye Kadıköy'e gelen rakibinin hevesini kursağında bırakıyor. Bu 20 yıllık namağlup serisi Fenerbahçe için çok büyük bir psikolojik avantaj olacaktır.

2- Fenerbahçe taraftarının sezon başından beri beklediği maç geldi. 50 bin Fenerbahçe taraftarı, sarı-lacivertlilerin en büyük gücü olacak ve futbolcuları da kötü sezonun tesellisi anlamında, derbiye ekstra motive edecek.

Fenerbahçe'nin en büyük 2 dezavantajı da şöyle:

1-Her ne kadar psikolojik avantaj Kadıköy'den dolayı Fenerbahçe'de desek de tarihin en kötü sezonu geçirildiği için bu maçın kaybedilme korkusu ciddi bir baskı oluşturacaktır.

2- Bu sene “yok artık, o kadar da değil” denen her olay Fenerbahçe'nin başına geldi. Bu yüzden 20 yıllık geleneğin bitme ihtimali baskıyı daha da çok artıracaktır.

Fenerbahçe, kendisi açısından sezonun en önemli maçını kazanması durumunda, çok rahat bir nefes alır. Gelecek adına umutlar artar. Herkesin üzerindeki, özellikle başkan Ali Koç ve teknik direktör Ersun Yanal'un üzerindeki baskı azalır ve sezonun geri kalanı rahat bir şekilde geçer.

Fenerbahçe kaybederse hiç akla getirilmek istemeyen sıkıntılar baş gösterir. Maçın Kadıköy'de olması ve 20 yıllık geleneğin Ali Koç'un Galatasaray'la Kadıköy'deki ilk maçında bitmesi, tepkileri artırır. Taraftarın eleştiri okları ilk defa Yanal ve yönetime çevrilir. Sezonun geri kalanı adeta kabus gibi geçer.

ERSUN YANAL NE YAPMALI?

Ersun Yanal, derbide çok güçlü bir orta saha kurgusuyla sahaya çıkmalı.

Mehmet Topal-Tolgay ikilisine kesin gözüyle bakılıyor. Bu 3'lüyü ya Zajc ya da Jailson tamamlayacak. Yanal, daha ofansif bir kadro için mutlaka Sloven oyuncuyu oynatmalı. Maçın kilit adamı Valbuena olur. Galatasaray ve Beşiktaş derbilerinde felaket giden ilk yarılarından sonra oyuna giren Fransız yıldız, derbileri çeviren isimlerin başında gelmişti. Yanal, bu sefer Valbuena'yı ilk 11'de sahaya çıkarmalı ve maçın yıldızı olması için Fransız oyuncunun önünü açmalı.

Kale tercihi de çok önemli olacak. Derbilerin tecrübeli ismi ve Kadıköy'de oynadığı derbileri hiç kaybetmeyen kaptan Volkan Demirel'e tekrar kale emanet edilmeli.

Yayınlanma Tarihi:07:45,