SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vahap Beyaz: ‘Hakemler adına utanç tablosu’

Eski hakem Vahap Beyaz son hafta yaşanan hakem olayları ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Beyaz yazısında 'Serkan Çınar bundan sonra itiraz eden hangi futbolcuya kart gösterebilir? Tabii maç alabilirse. Emre’nin aşırı tepki verdiği için özür dilemesi de hakemi küçük düşürmüştür'dedi.

Vahap Beyaz / Yine hakemleri zor durumda bırakan bir hareketle gündemde... Emre Belözoğlu’nun, Serkan Çınar’ın kararına itiraz ve protesto görüntüsü, hakemlik adına utanç tablosudur.
Çınar bundan sonra hangi maçta itiraz eden futbolcuya kart gösterebilir, merak ediyorum. Tabii maç alabilirse. Emre’nin aşırı tepki verdiğini söyleyip özür dilemesi de hakemi küçük düşürmüştür.
Galatasaray adına Feghouli’nin attığı gol öncesi ofsaytı tespit eden ‘AVAR’ Kerem Ersoy’du. İnsanın aklına ‘Bu uygulama bazı maçlarda neden uygulanmadı’ sorusu geliyor. Gerilen ortamı rahatlatmak isteyen Yaşar Kemal Uğurlu’yu ancak düdük çalan anlayabilir.
Kimsenin göremediği ofsaytı, Fatih Terim’e anlatıp belki de çıkması muhtemel olayları önleyici bir yönetim anlayışı sergiledi. Hakeme saldıranlar “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” diyerek Terim’e saldıranlardır.
Rize-Beşiktaş maçında görevli AVAR, ofsayttan atılan gollerde hatalı kararlar verdi. Bir düdük hakemini 2 gün içinde bir VAR ve üç AVAR olarak 4 maça atarsanız, başarı beklemek hayalcilik olur. Geçmişte yapılan hatalarla baş başa kalan yeni MHK çaresizlik içerisinde çırpınıyor.
AVAR ataması kapıp, bir tabela kaldırarak paraya esir olanlardan Türk hakemliğini kurtarmak gerektiği bilinciyle arayış içindeler. En önemli uygulamaları ise ‘bölge klasmanı’. Bu değişiklikle başarılı bir 3. Lig hakeminin Süper Lig’e yükselmesi yönünde önündeki engeller kalkmış oluyor.
G.Saray-Konya maçında VAR’a MHK’nın müdahale ettiği söylenmiş, Göçek cezalandırılmıştı. Yeni MHK ile AVAR atamaları gündemde. Protokole uygun görevlendirme olmadığı için hata kaçınılmaz. AVAR, yardımcı hakem statüsünde olmalı. Önce VAR sonra AVAR sahadaki hakeme yardımcı olabilir. Kural ‘Şüpheliyim diyorsan bırak, gol olursa inceleme iste’ diyor. Bayrak hakemi incelemeli.