SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Okan Buruk: Türkiye’de bir ilk oldu, o da bize oldu

Spor Toto Süper Lig'in 27.haftası kapanış maçında Beşiktaş deplasmanda Çaykur Rizespor'u 7-2 mağlup etti. Karşılaşmanın ardından Rize Teknik Direktörü Okan Buruk VAR sisteminin bozulması ve ofsayt çizgilerinin çekilememesine tepki gösterdi.

Güncellenme: 07:20, 09/04/2019
Okan Buruk: Türkiye’de bir ilk oldu, o da bize oldu

Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Okan Buruk, Beşiktaş’a 7-2 mağlup oldukları maç sonrasında açıklamalarda bulundu ve ofsayt çizgilerinin çizilememesine isyan etti.

Öncelikle maçı yorumlayan Buruk, “Değişik bir gece yaşadık. Erken iki gol yedik. Oyun içinde var olmaya çalıştık. Oyunun kontrolü 4-2’ye kadar bizdeydi. 37 kez rakip ceza sahasında topa buluşmuşuz, 19 şut, 25 ortamız var. Beşiktaş 11 şut attı, 7’si gol oldu. Beşiktaş’ı tebrik ederim, hak ettiler” dedi.

“HAKEMLER BELKİ DE VAR’A GÜVENDİ”

3. ve 4. golde VAR çizgilerinin çekilememesine dikkat çeken teknik adam, “Farklı bir gece yaşadık. Neden farklı bir gece yaşadık? İlk defa Türkiye’de VAR’da çizgiler çekilemedi. Bu da bir ilk oldu. Hakemler ve biz uyarılmalıydık. Televizyondan bakınca ofsayt. Hakemler belki VAR’a güvendi. Bizi de uyarmadılar” ifadelerini kullandı.

Ofsayt çizgilerinin çekilememesiyle ilgili bir açıklama beklediğini söyleyen antrenör, “Kariyerim için, Rizespor için ağır bir skor. 3-4 farklı kazanabilecek bir Rizespor vardı. Beşiktaş’ta usta ayaklar çok güzel goller attılar. F.Bahçe maçında da VAR ile ilgili sıkıntı yaşadık, ofsaytta penaltı verildi gol yedik. Açıklama gelmemişti, umarım bu kez gelir” diye konuştu.

“BİZİM VAR SİSTEMİNDE HATA VAR”

Maçın kırılma anının yenilen 3 ve 4’üncü goldeki ofsayt tartışmaları olduğunun altını çizen Buruk, şöyle devam etti:

“Bizi ‘VAR sisteminde problem var, hata var. Haberiniz olsun. VAR sistemi doğru çalışmıyor’ diye uyaran olmadı. Bunun yardımcı hakemlere de söylenmesi gerekirdi. Çünkü yardımcı hakem VAR sistemindeki hatayı bilseydi belki ofsaytı kaldıracaktı. Ofsaytı biraz VAR’a bıraktı. İki golde de bizim adımıza şanssızlık oldu. Daha önceden yine VAR sistemine gidilip Fenerbahçe maçında ofsayt olan pozisyon ‘ofsayt değil’ diye karar verilmişti. O yüzden VAR’ın buradaki değerlendirmesi de başındaki hakemlerin değerlendirmesi de bazen hatalara yol açabiliyor.”

“OYUNCULARIMI SUÇLAYAMAM”

Beşiktaş’ı tebrik eden Buruk, “11 şutun 11’inde de kaleyi bulmak büyük bir başarı. Biz 4. gole kadar iyi oynadık. Beşiktaş’ın giren oyuncuları sonuca etki etti, katkı sağladı. Biz de tam tersine oyuncu değişikliklerinden sonra sıkıntı yaşadık. Giren oyuncularımızın maça yüzde yüzlerini vermemesi bizim adımıza sıkıntılara yol açtı. Maçı çevirmek için elimizden geleni yaptık ama olmadı, üzüntülüyüz. Defansı da suçlayamam. Tabii ki savunmada hatalarımız var. 4’üncü golden sonraki goller bize yakışmayan durumdu ama ofsayttan 2 gol yiyorsunuz. ‘Niye bıraktınız?’ diye oyuncuları da suçlayamam. Oyuncu çizgi teknolojisi çalışmıyorsa bunu bilemez. Maçın üzüntüsünü yaşıyoruz. Üzüntülü bir gece yaşadık.” ifadelerini kullandı.

“ÇİZGİNİN ÇALIŞMASINA GEREK YOK”

VAR’ın çalışmadığının kendilerine söylenmesi gerektiğinin altını çizen Buruk, “Böyle kural var. Bu, Şampiyonlar Ligi’nde de oldu. Arıza olduğunda gelip söylenir, ondan sonra oyuncular, hakemler buna göre hareket eder. Bugün niye söylenmedi onu da bilmiyoruz. Bir açıklama yapılacaktır ama orada belki çizginin çalışmasına bile gerek yoktu. Gözle ekrandan izleyip karar verebilirlerdi. İki pozisyon da ofsayt gibi görünüyor. Kulübümüz gerek varsa onunla ilgili gerekli başvuruları yapacaktır.” şeklinde konuştu.

Buruk, bir basın mensubunun, isminin Beşiktaş Teknik Direktörlüğü için telaffuz edilmesi ile ilgili sorusu üzerine, kötü bir gecenin ardından üzgün olduğunu ve transfer konuşmanın doğru olmadığını ifade etti.