SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

1. Avrupa Açık Plaj Tekvando Poomse Şampiyonası’nda 7’si altın 20 madalya kazanan Türkiye, Avrupa şampiyonluğunu elde etti. Avrupa Tekvando Birliğince (WTE) Türkiye Tekvando Federasyonunun ev sahipliğinde düzenlenen şampiyona, Antalya’nın Kemer ilçesindeki spor salonunda gerçekleştirildi.

Organizasyonda 18 ülkeden 253 sporcu, 22 kategoride madalya mücadelesi verdi. 10 kategoride de teknik kırış dalında madalyalar dağıtıldı. Müsabakalar büyük heyecana sahne olurken, teknik kırış mücadelesi renkli görüntüler oluşturdu.

Türkiye, şampiyonayı 7 altın, 5 gümüş ve 8 bronz madalyayla tamamladı. Teknik kırış dalında dağıtılan madalyaların dahil edilmediği genel klasmanda Türkiye, 5 altın, 5 gümüş ve 8 bronz madalya ile Avrupa şampiyonu oldu.

İspanya; 5 altın, 3 gümüş ve 9 bronz madalyayla ikinci, Danimarka ise 4 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalyayla üçüncü sırada yer aldı.  Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, yaptığı açıklamada, söz konusu formatın iki yıl önce dünya şampiyonası olarak uygulanmaya başlandığını belirtti.

Avrupa şampiyonası olarak ilk kez düzenlenen organizasyona ev sahipliği yaptıklarını hatırlatan Şahin, “Maalesef yağmur nedeniyle plaj yerine salonda yapmak zorunda kaldık. Burada çok renkli görüntüler vardı” diye konuştu.