SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aykut Kocaman: ‘Ofsayt mıydı, değil miydi bakarsanız sevinirim’

Süper Lig ekibi Atiker Konyaspor'un teknik direktörü Aykut Kocaman, Medipol Başakşehir karşılaşmasından sonra açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 23:05, 07/04/2019

Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, 2-0 yenildikleri Medipol Başakşehir karşılaşmasınn ardından değerlendirmelerde bulundu.

Yayıncı kuruluşun mikrofonlarına konuşan Kocaman, Başakşehir’in galibiyeti hak ettiğini dile getirirken ikinci golden önce ofsayt olup olmadığına bakılması için yayıncı kuruluştan ricada bulundu.

İşte Kocaman’ın açıklamaları;

“Bizim oturmuş halimiz yok o bir gerçek. Çok daha olgun, oturmuş, bir arada oynayan oyuncu sayısı fazla bir takım Başakşehir. Önce tebrik etmek lazım maçın bütününe bakıldığında oyunun kontrolünün sahibi Başakşehir’di. Bizim 2-0’dan sonraki durumu düşününce maçın 0-0 tarafını o şekilde götürmeliydik. Öyle veya böyle topun sahibi olacaklardı. Biz ne kadar ısrar etsek de güncel durum itibariyle top onlarda kalacaktı. Nispeten süreyi biraz daha arttırmamız gerekiyordu. Sağ ve soldan bek arkası koşularını kontrol etmeye çalışırken biraz daha tutucu bir oyuna döndü iş.”

“YAKALADIĞIMIZ POZİSYONLAR BİLE BİZİ PUANA GÖTÜRMEYE YETMEYEBİLİRDİ”

“Devreyi çok büyük tehlike görmeden geçirmemiz bizim için avantajdı. Ama ikinci yarının başında gelen gol süreci sıkıntıya soktu. Zaten 15 maçı gol yemeden bitirmiş bir takım. Jahovic ile beraber net bir gol pozisyonu, Filipovic’in kafası boş kaleye gol olabilirdi. Ama bunlar bile bizi puana götürmeye yetmeyebilirdi.”

“OFSAYT MIYDI DEĞİL MİYDİ BAKARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM”

“Özellikle 1-0’dan sonraki bölüm nispeten biraz daha kabul edilebilirdi. Galatasaray dün kazandıktan sonra Başakşehir’in enerjisini yükselten bir durum oldu. Bizim her şeye rağmen savunma konusundaki becerilerimizi topu kullanma konusunda biraz daha geçirebilseydik lehimize çevirebilirdik.”

“İkinci golde korner öncesinde ofsayt mıydı değil miydi bakarsanız çok sevinirim.”

“İTİRAF ETMEK GEREKİR Kİ BİZİM İÇİN ARA ÇOK İYİ GEÇMEDİ”

Kocaman, son haftalarda uyumsuz bir futbol ortaya koyduklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Fenerbahçe maçından beri açıkçası uyumsuzuz. Ciddi bir öz güven kayması, oyunun ofansif tarafında sonuçlandırma ve top tutma konusunda problemler yaşamaya başladık. Aranın iyi olacağını düşünüyorduk ama itiraf etmek gerekir ki ara bizim için çok iyi geçmedi. Sakatlıklar da bunda etkili oldu. Maç öncesi bakıldığı zaman Galatasaray’ın galip gelmesiyle birlikte Başakşehir’de çok yakın olduğu şampiyonluk için enerji yüklemesi olacaktı. Oyunun genel hakimi, kazanmaya yakın tarafı ve kazanan tarafı Başakşehir’di. Son zamanlardaki yükselen grafiklerine uygun şekilde bugün de bize fazla yaşam şansı vermeden kendi oyunlarını dikte etmeyi başardılar.

Bana göre 15 maçını gol yemeden tamamlayan bir takım olarak, rakibi güvenli şekilde uzak tutmayı son derece başarılı uyguladılar. 1-0’dan sonraki bölümdeki aktivitelerimizi, 0-0’lık bölümde biraz daha yapabilseydik, biraz daha oyunun içinde kalma şansımız olabilirdi. İlk yarıyı her şeye rağmen berabere bitirmeyi başardık. İkinci yarı ilk 10-15 dakikalık periyot, oyunda en kırılgan periyot. Gelen gol işimizi zorlaştırdı. Nispeten oyunun içine girdik. Adis ve Filipovic ile çok net iki fırsatı kullanamadık. İkinci golden sonra oyun kontrolümüzde ancak Başakşehir’in izin verdiği şekilde geçti.”

DERBİ AÇIKLAMASI

Gelecek hafta oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisiyle ilgili Kocaman, “Derbi için yorum yapmam şu an çok sağlıklı olmayabilir. Futbol için 1 hafta çok uzun bir süre. Klişe olarak şunu söyleyebilirim, Fenerbahçe-Galatasaray maçları bir şölen.” değerlendirmesinde bulundu.

Deneyimli teknik adam, Medipol Başakşehir’in şampiyonluk şansının sorulması üzerine ise “Şu an ciddi bir fikstür sıkıntısı olmasına rağmen oyun kalitesi, oyun organizasyonu, artık büyük öz güven yakalamış. Saha içinde oyununu ezberlemiş ve doğru oyun karakteri ile oynayan bir takım. Bugünle birlikte 16 maçı gol yemeden bitirdiler. Başakşehir çok ciddi bir sarsıntıya uğramazsa çok önemli bir avantaja sahip gözüküyor.” şeklinde görüş belirtti.

“NİSPETEN KARMA OYUNA DÖNDÜLER”

Aykut Kocaman, “Geçen sezon Fenerbahçe’nin başında Medipol Başakşehir’e karşı aldığınız galibiyetin, Abdullah Avcı’nın oyun planını geliştirmesini sağladığını düşünüyor musunuz?” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Hocayı tebrik ediyorum. Doğrular konusundaki gerçekçiliği ve tavrı, kendi ve Türk futbolu adına çok sevindirici bir durum. Başakşehir özellikle bizimle oynadığı maçtan sonra oyun tarzını birkaç maç daha devam ettirdi ancak sonra değiştirdi. Panzehiri bulunmuştu, tutucu bir şekilde oyun oynamaya çalışmak şampiyonluğa giden yolda zaman zaman biraz sıkıntılı durumlara gidebiliyordu. Nispeten karma oyuna döndüler. Bunu çözdüler. Artık baskı geldiği andan itibaren direkt toplar oynamaya başladılar, değişimleri son derece sevindirici.

“ŞAPŞALCA HÜCUM FUTBOLU, SAVUNMA FUTBOLU GİBİ ŞEYLERE GİTMEDEN…”

Marifet iltifata tabiymiş. Doğruyu yapan insanları kutlamakta fayda var. Bizim maç referans maçlardan biri oldu. Özünü kaybetmeden, atak yaparken savunma kurgusu en kuvvetli takım, savunmadan asla ödün vermeden atak yapmaya çalışan, örümcek ağı gibi bir baskıları var. Özellikle ikinci toplarda nefes aldırmayan bir takım. Ne ihtiyacı varsa bir takım onu oynamalı. Şapşalca hücum futbolu, savunma futbolu gibi şeylere gitmeden bunları yapmalıyız. Bizim gitmemiz gereken çok yol var. Bizim sürekli baskı yapma isteğimiz, arka tarafta büyük alanlar bırakmak demektir. Mert artık 60-70 metrelik gol pası atıyor. İstersen baskıya git.”

Yayınlanma Tarihi:21:30,