SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yeni Zelanda’nın rugby kulübü Crusaders’den ‘Haçlılar’ ismi hakkında flaş karar!

Yeni Zelanda'nın önde gelen rugby takımlarından "Crusaders" (Haçlılar) 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen ve 51 Müslüman'ın hayatını kaybettiği terör saldırılarının ardından isim değişikliğine gitme kararı aldı. Kulüpten yapılan açıklamada, bir araştırma şirketi ile yapıldığı, yeni isim ve logo konusunda alınacak geri bildirimlerin ardından kesin kararın verileceği belirtildi.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 15:27, 04/04/2019
Yeni Zelanda’nın rugby kulübü Crusaders’den ‘Haçlılar’ ismi hakkında flaş karar!

Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen terör saldırısı sonrasında ülkenin en önemli rugby takımlarından “Crusaders” (Haçlılar) isim ve logo değişikliğine gitme kararı aldı.

51 Müslüman’ın hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından “Crusaders” isminin Müslüman vatandaşları incittiği için değiştirilmesi planlandığı ifade edildi.

Kulübün CEO’su Colin Mansbridge yaptığı açıklamada, “Bu, toplumumuzu sarsan ve bazı önemli sorunları öne çıkaran bir olay. Cami saldırılarının ardından ortaya çıkan çekişmeli konulardan biri, rugby ekibimizin adı” ifadelerini kullandı.

Yaşanan olaylar sonrasında kendilerini sorguladıklarını ifade eden Mansbridge, “Bu soruyu markamızın uygunluğu konusunda son derece ciddiye alıyoruz. Tüm ilgili görüşleri dikkate alarak, kapsamlı bir süreç üstlenmeye kararlıyız ve en önemlisi doğru şeyi yapmaya kendimizi adadık” dedi.

Başkan Steve Tew ise, “Kulübün isminin ‘Haçlılar' olmasının Hristiyan ve Müslümanlar arasındaki birlikteliğe katkı sağlamadığı çok açıktır. Statükoyu korumak artık geçerli değil” şeklinde konuştu.

2007 yılında faaliyetlerine başlayan kulübün maçları öncesinde Haçlı Seferleri’ni temsil eden organizasyonlar düzenleniyor.

İngiliz mirası olan kulübün son 23 yıldaki pazarlaması, şövalyelerin ve atlıların yarışmasını içeriyor. Kulübün logosunda kılıç ve afiş gibi semboller içeriyor.

Yayınlanma Tarihi:15:22,