SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’de tarihi gün! ‘Fener Ol’ kampanyası başladı! İşte Ali Koç’un sözleri

Ekonomik olarak oldukça zor günler geçiren Fenerbahçe'de beklenen tarih 4 Nisan geldi çattı. Fenerbahçe, Fener Ol kampanyası ile 31 Mayıs'a kadar en az 380 milyon TL toplamak istiyor. İşte 19.07'de başlayan kampanyanın detayları, şartları ve Ali Koç'un konuşmasından satır başları...

Güncellenme: 22:04, 04/04/2019
Fenerbahçe’de tarihi gün! ‘Fener Ol’ kampanyası başladı! İşte Ali Koç’un sözleri

Fenerbahçe’de merakla beklenen tarihi kampanya günü geldi çattı. “Fener Ol” kampanyası ile Fenerbahçe tarihinin en sıkıntılı ekonomik krizlerinden biri aşılmaya çalışılacak. Merakla beklenen tarihi kampanya FBTV’de yayınlanan tanıtım videosu ile başladı. Nejat İşler’in seslendirdiği tanıtım videosunda “Sen varsan Fenerbahçe yenilmez… Geleceğimiz için Fener Ol” ifadelerini kullandı. Ali Koç’un konuşmasıyla başlayan kampanyanın ilk 40 dakikasında 600 bin TL toplandığı öğrenildi. Eski yönetici Sadettin Saran da 1 milyon TL’lik bir bağış yaptı. Bu bağışla birlikte bir saatlik sürede 2 milyon TL’lik bir meblağ toplandı.

‘Omuz omuza yepyeni bir mücadeleye başlıyoruz!’

Ali Koç tanıtım videosunun ardından 19.30 civarında ekran karşısına çıkarken “Değerli Fenerbahçeliler! Uzun bir gece olacak. Hep beraber olacağız. Anlatacağımız çok şey var. 4 Nisan’da yine hep birlikte omuz omuza yepyeni bir mücadeleye başlıyoruz. Biz ki bu ülke ve arma uğruna gerektiğinde canlar veren, her zaman çubuklunun yanında olan milyonlarca taraftarıyla Fenerbahçe büyüklüğünü haykıran, haksızlığa karşı yılmayan büyük Fenerbahçe ailesiyiz.” diye konuştu.

‘Her yıl aynı eylemi yapacağız!’

4 Nisan 2015’te Fenerbahçe otobüsünün kurşunlanmasının yıldönümünde protestolarda bulunan Fenerbahçe’de Başkan Ali Koç, olay aydınlatılana kadar her yıl protestolarına devam edeceklerini açıkladı. Ali Koç, “Otobüsümüzün kurşunladığı 4 Nisan 2015’teki olayın failleri hala bulunamadı. Sebebi ortaya çıkartılamadı. Bugün bu nedenle Fenerbahçe’yi kararttık. Her 4 Nisan’da benzer eylemlerde bulunacağız” dedi.

Başkan Ali Koç, başkanlık görevine talip olduğu dönemden bu yana böyle bir kampanyayı planladıklarını ifade ederken “Daha evvel yapılan benzer kampanyalardan farkımız elde ettiğimiz sonuç olacaktır. En başarılı ve örnek kampanyalardan birine imza atacağız.Fenerbahçe’nin neden farklı olduğunu göstermek için şimdi tam zamanı” diye konuştu ve ekledi: “Başkanlık için yola çıktığım ilk günden beri Türk futbolunda mali açıdan bir çöküş olduğunda ve mevcut şartlarda devam edemeyeceğimiz dile getirdim. Bu konuda benimle hemfikir olan tek isim Saffet Sancaklı’ydı.”

Şampiyonlar Ligi vurgusu!

Ali Koç: “Sihirli değneğimiz yok. İçinde bulunduğumuz durumu ancak uzun vadeli gerçekçi bir planlama, mali yönetim ve kulübümüze sahip çıkarak aşabiliriz. Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatında gol atmasanız bile kazanılan gelirler ciddi seviyelere ulaşmıştır. Mali açıdan rahatlayabilmek için Şampiyonlar Ligi pastasından pay almamız gerekiyor.”

‘Doğuştan Fenerbahçeli, yetenekli ve not ortalaması yüksek…’

“Genç oyuncularla profesyonel mukavele imzaladık. Bu genç oyuncularımıza yatırım yaparken; doğuştan Fenerbahçeli olmaları, mevkilerinde yetenekli olmaları ve ders notlarının iyi olması gibi unsurlara dikkat ettik. Göreve geldiğimizde acil sıcak para ihtiyacımız vardı. Bunu; sermaye artırımı, yönetimimizin bulduğu krediler ve sponsorluk anlaşmalarımızla 10 ayda 140 milyon Dolar’a yakın kaynak sağlayarak bu ihtiyaçları karşıladık.”

‘140 milyon Euro’luk nakit kaynağının bir kuruşu bile transfere harcanmadı’

“Göreve geldiğimizden bu yana 140 milyon dolara yakın kaynak yaratarak kısa vadedeki ödemelerimizi yaparak kulübü biraz olsun rahatlattık. Bu 10 ayda sağlanan kaynağa ilaveten, taraftarımızın yardımı sayesinde de maddi kaynak sağladık. Kısa vadedeki yaratılan finansal kaynaklarla borç durumumuzu 15 milyon euro azaltabildik. Yarattığımız 140 milyon euro kaynağın tek bir kuruşu bile transfere harcanmadı. Camiaya sesleniş konuşmalarında da belirttiğim gibi kampanyamız olmadan önümüzü göremiyoruz. Nakit akış ihtiyacımız için bu kampanya büyük bir zorunluluk haline gelmiştir.”

‘Avrupa’dan men cezası alacağız, 7’den 70’e elimizi taşın altına koymamız gerekiyor’

“Finansal Fair Play kapsamında yapılan anlaşma bu sene son buluyor.Bu 3 sene içinde yapabileceğimiz maksimum zarar 30 milyon euro’ydu. Şu an bu rakam 90 milyon euro seviyelerinde. 60 milyon euro’luk farkı kapatamadığımız takdirde önümüzdeki sezon Avrupa’dan men yiyeceğiz. Sevgili Fenerbahçeliler, hep birlikte omuz omuza bir mücadeleye başlamak bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu başladığımız mücadelede 7’den 70’e elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Şimdi sıra büyük camiamızda. Kampanyamıza hem yurt içi hem de yurt dışından katılabilirsiniz ve istediğiniz miktarı bağışlayabilirsiniz. Kampanyaya katılım sayesinde kullanım izni ile kişisel bilgilerin paylaşımı sayesinde katılan kişilerin adını Fenerbahçe tarihine kazıyacağız.

“Tabii ki bizim de çorbada tuzumuz olacak. Hem yönetim kurulumuz, hem oyuncularımız, hem çalışanlarımız kampanyaya destek olacak. Ama ben de dahil olmak üzere kimse kimin ne kadar destek verdiğini bilmiyor, bilmeyecek.”

Başkan Ali Koç’un kulübün kurtuluş mücadelesi olarak gördüğü ve uzun süredir hazırlıkları yapılan “Fener Ol” kampanyasında kulübe bağış yapılarak ilk etapta 31 Mayıs’a kadar 500 milyon TL toplamak, FFP şartlarını karşılamak, orta vadede ise yönetimin özellikle transfer çalışmalarında maddi anlamda elini rahatlatmak planlanıyor.

Ali Koç’un konuşmasından sonra, stüdyo yayınına Burhan Karaçam, Vefa Küçük, Semih Özsoy, Zeljko Obradovic, Melih Mahmutoğlu, Ersun Yanal, Volkan Demirel, Hasan Ali Kaldırım ve Mehmet Topal gibi isimler de katıldı ve camiaya birliktelik mesajı verildi.

Ersun Yanal: “Fenerbahçe, Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütüdür. Büyük bir güçtür. Türk futbolunun lokomotifi durumundadır. #FenerOl kampanyası bütün taraftarlara çağrıdır. Önemli bir fırsattır. Bu güce sahip çıkılacağından eminim.”

Mehmet Topal: “Kurşunlanma olaylarından sonra şampiyonluğumuzu kaybettiğimizi konuşuyorduk arkadaşlarımızla. Şampiyonluğun dışında hayatımızı da kaybedecektik. Feda olsun bin kere ama böyle haince bir saldırıdan dolayı olması bizim ailemizi derinden üzecekti.”

Volkan Demirel: “İnşallah bu akşam hem camiamız, hem de Türk futbolu adına önemli bir gece olur. Umarım tüm taraftarlarımız, geleceğimize, genç arkadaşlarımıza bir ışık olacaktır.”

Zeljko Obradovic: “6 yıldır bu kulüpte çok güzel şeyler yaşadım. Kulübümüz için tarihi bir dönemdeyiz. Birlikte bir şeyler yapmanın zamanı geldi. O yüzden destek olabilecek herkesten Fener Ol kampanyasına destek bekliyoruz.”

FENER OL KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

İLGİLİ HABER Fenerbahçe`ye ulaşılamıyor... Fenerbahçe`den tarihi protesto! Fenerbahçe`ye ulaşılamıyor... Fenerbahçe`den tarihi protesto!

Fenerbahçe’nin resmi internet sitesinden kampanyaya nasıl katılım sağlanacağı ve nasıl bağış yapılabileceği konusunda bir açıklamada bulundu:

“Fenerbahçe tarihinin en karanlık günlerinden birinde, aydınlık geleceğimize giden hareketi başlatıyoruz.

Kulübümüzün içinde bulunduğu zorlu süreçten aydınlık yarınlara kavuşması için hep birlikte omuz omuza bir mücadele başlatıyor ve “FENER OL” diyoruz. Sen de, Fenerbahçe’mize destek olup tarihimize adını yazdırmak için hemen belirlenen 4 destek yönteminden;

Kredi kartı,

EFT/Havale, (*)

SMS-Kısa Mesaj

PTT Şubeleri

Kendine uygun olanı seç, geleceğimize FENER OL.

* Yurt dışından kampanyaya destek verecek olan taraftarlarımız Yapı Kredi NV hesabımızdan EFT/Havale yöntemi ile banka masrafı ödemeden destek olabilirler.”

Tarihi kampanyada aylık 20, 200 veya 500 TL’lik bağış miktarı seçilebiliyor. Kampanya için 1 milyar TL ve 1 yıl süre için izin alındı. Hem gerçek kişiler hem de kurumlar kampanyaya “bağış”, “sponsorluk” ve “reklam” şeklinde katılabilecek. Öte yandan bilgilendirme olarak taraftara uyarı da yapıldı ve “Elden para toplanmayacak. Kimse telefonla aranmayacak…” ifadeleri kullanıldı. Hatırlanacağı üzere bir takım dolandırıcılar, telefondan ve elden para toplamaya çalışarak Fenerbahçe taraftarlarını dolandırmaya yeltenmişti.

Fenerbahçe için ‘Fener Ol’ kampanyası, ekonomik dar boğazdan çıkmak adına artık son şans olarak görülüyor. Yapılacak bağışlar özellikle UEFA’dan, Finansay Fair-Play anlaşmasının şartları yerine getirilmediği için Avrupa Kupaları’na katılım ya da daha da ağırı, transfer yasağı gelmemesi için hayati öneme sahip. Bunun gerçekleşmemesi için ilk etapta 31 Mayıs tarihine kadar en az 60 milyon Euro, yani 380 milyon TL toplanması şart. Ancak UEFA’nın ‘Fener Ol’u kabul etmesi için en az bağış miktarı kadar, kampanyaya katılacak kişi sayısı da önemli. Ali Koç da bugün, bu konunun üzerinde duracak.

İLGİLİ HABER Fenerbahçe`de kaptanlardan `Fener Ol` toplantısı... Ortak hareket edecekler Fenerbahçe`de kaptanlardan `Fener Ol` toplantısı... Ortak hareket edecekler

Yayınlanma Tarihi:18:48,