SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vahap Beyaz / MHK milli arada VAR konusunda alt ligdeki hakemleri eğitti. Bu kısa sürede ne kadar başarı sağlanır? Eldeki kadro ile zor. Yeni hakemlerden Zorbay Küçük haricindekiler ümit vaat etmedikleri gibi yaşlarının ilerlemiş olması, geleceğe yatırım değil. MHK'yı iyi tanımasam, günü kurtarıp haziranda gelecek TFF Başkanı'na yatırım yapıyorlar derim.

Bundan önceki iki MHK döneminde maç alamayan hakemleri yeni bulduk diye ortaya çıkarmak, başarı değil. ‘Sözde' keşfedilen bu hakemlerin skorlara tesir eden hatalarının VAR desteği ile düzeltilmesi başarı ise takdiri hak eden, VAR'ı getiren Kulüpler Birliği'dir.

Yeni MHK'nın kurtuluş reçetesine bu hakemler ilaç değil. Çözüm için ameliyatın gerekli olduğu ortadayken ilaçla tedavinin beyinlere ağrı hissini göndermeyip aldatıcı olacağı gerçeği, gözardı edilmemeli.

Yıllardır maç alamadığı halde kadroyu işgal eden hakemleri koruyan klasman belirleme talimatında değişiklik düşünülüyor mu, bilinmiyor. Neşter vurmak için çare aranıyorsa, hakemlerin önünü tıkayan kategori sınırlamaları kaldırılıp yükselmeleri sağlanmalı.

Milli arayı kulüpler nasıl değerlendirdi? UEFA yeterlilik belgesi almak için sponsor arayan yönetimleri engelleyenlerin kavga haberleri, boşa çekilmiş küreklerle bir mesafe alamayan tekne görünümündeydi. TFF yöneticileri de ‘üç maymun'u oynayıp 1 Haziran'da ATANACAK kurullarda yeniden görev almak için şirin gözükme gayreti içindeydi.

Milli maçlarda rakibimiz bile olamayacak ülke takımlarına karşı alınan galibiyetler sevindirdi. Bunu büyük başarı gibi gösterip rehavete kapılmak yerine Fransa ve İzlanda maçlarına odaklanılmalı.

Uzaktan kumandaya mahkum futbolumuza değil 20 gün, 1 yıl ara verseniz bile özerk olmayan TFF yöneticileri ve yetkisini kullanamayan kurullarla bir adım bile ilerleyemeyeceğimiz kesin…

Yayınlanma Tarihi:05:12,