SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık Hodziç: ‘Galatasaray’a Dzeko’yu getirdim almadılar!’

Galatasaray'ın efsane isimlerinden Tarık Hodziç, Yüksel Şengül'e önemli açıklamalarda bulundu. Hodziç 'Ben yıllar önce Edin Dzeko’yu getirdim Galatasaray’a, alın bunu dedim ama almadılar' dedi.

Güncellenme: 09:54, 30/03/2019
Tarık Hodziç: ‘Galatasaray’a Dzeko’yu getirdim almadılar!’

Röportaj Yüksel Şengül / Başçarşı, Saraybosna'daki şehir merkezinin en özel ve uğrak yerlerinden birisidir… Türk kahvesiyle, güvercinleriyle, camileri, medreseleri, tarihi eserleriyle Osmanlı kültürünü o topraklarda hâlâ ilk günkü gibi ayakta tutan bu çarşının en özeli ise Tarık Hodziç'e ait olan ve kapısında Galatasaray bayrağı dalgalanan şirin restoranıdır. Köftesi, etleri ve özellikle salatasıyla herkes için lezzet durağıdır burası. 50 yaşın üzerindeki Galatasaray taraftarları mutlaka hatırlar Hodziç'i. Türkiye'de gol kralı olan ilk yabancı futbolcudur o. Saraybosna'ya gitmişken hâlâ yüreği Cimbom aşkıyla yanıp tutuşan Galatasaray'ın bu efsane futbolcusuyla tanışmamak olmazdı. Lezzetli köftelerimizi yemeden önce “Burası sizin toprağınız, burası Galatasaray'ın yeri” diyerek bizi karşılayan Tarık Hodziç'le futbol sohbeti yaptık. İşte konuştuklarımız…

Galatasaray'da hangi yıllarda oynadın?

1982- 85 yılları arasında Galatasaray'da oynadım. Çok güzel hatıralarım var. Belçika'da top koştururken teklif geldi ve ben İstanbul'a koştum. Takımın kaptanı Fatih Terim'di, Cüneyt (Tanman) vardı, Raşit (Çetiner) vardı, kaleci Eser (Özaltındere) vardı…

Türk  futboluyla ilgili neler söylemek istersin?

Sahada hızlı futbolcu çok az… Hücum futbolu yok, yabancı futbolcu çok. Bana göre bu kadar çok yabancı futbolcu olmamalı. Bazı maçlara 11 yabancı futbolcuyla çıkıyor Galatasaray, bu çok yanlış. Türk Milli Takımı için ve futbolu için iyi değil bu. Ayrıca genç futbolcu lazım. Bakın Ajax'a, gitti Real Madrid'i evinde yendi, 4 gol attı. Bunu genç Ajax'lı futbolcular başardı. Şimdi sahada duran değil, koşan adam lazım.

Galatasaray'ın durumunu nasıl görüyorsun?

Galatasaray'ın kadrosunu gençleştirmesi lazım. Fatih Hoca, Ozan Kabak gibi bir yeteneği keşfetti, kadroya aldı, sahaya sürdü. Stuttgart hemen kaptı onu. Genç futbolcular, yetenekler, bütün dünyada çok önemli. Ben yıllar önce Edin Dzeko'yu getirdim Galatasaray'a, alın bunu dedim ama almadılar. Sonra dünya yıldızı oldu bu futbolcu. Şans, kader, kısmet işte… Şimdiki kadroda iyi futbolcular var ama bazıları da dökülüyor.

Mesela…

Onyekuru bana güven vermiyor hiç. Toptan korkan futbolcu olmaz. Top ayağındayken oynuyor ve gol pasları vermek istemiyor nedense. Bana göre Emre Akbaba ondan daha iyi. Zaten Fatih Hoca da bunu gördü. O dünya çapında bir hoca. Türk futbolu ve Galatasaray için büyük şans. Onun kıymetini bilin. Nagatomo, Linnes, Fernando, Selçuk sağlam topçular. Diagne de sağlam topçu ama biraz zamana ihtiyacı var.

Galatasaray'da gol kralı oldun…

1983-84'te 16 gol atarak Türkiye'de gol kralı olan ilk yabancı futbolcu ben oldum. O zaman sağ açık sol açık hep kendim oynuyordum, kendim atıyordum. Geçen sezon Gomis çok iyi bir golcüydü, keşke Galatasaray onu satmasaydı ama her şey ekonomiye dayanıyor.