SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Oyun bağımlısı yıldız futbolcu: Kariyerim bitiyor, sevgilim gidiyor!

İngiltere'de forma giyen yıldız oyuncu, futbol dünyasında oyun bağımlılığı ile ilgili 'gizli bir salgın' olduğunu öne sürdü: 'İdmanları kaçırmaya başladığımda...'

Championship Ligi'nde (EFL) forma giyen İngiliz futbol yıldızı, video oyun bağımlılığı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. The Sun gazetesine -ismini vermeden- açıklamalarda bulunan futbolcu günde 16 saate kadar Fortnite oynadığı için kız arkadaşı ile ilişkisinin ve kariyerinin bitme noktasına geldiğini söyledi. Psikiyatristi Steve Pope ile birlikte röportaj veren EFL oyuncusu, XBOX maratonları nedeniyle idmanları dahi kaçırdığını açıkladı. Durumun 'sessiz bir salgın' haline geldiğini öne süren oyuncuya göre futbol dünyasında benzer durumda olan çok fazla futbolcu bulunuyor.
"İdmandan eve döndüğümde ilk yaptığım şey XBOX'ı açıp Fortnite oynamak. Genelde 8-10 saat oynuyorum ama bir keresinde maç öncesi 16 saat durmadan oynadım. Deplasmanlara gittiğimde otele gider gitmez başlıyorum. Gece 2-3'e kadar uyumamak benim için çok normal. Ertesi sabah da idmanları kaçırmaya başladığımda yardıma ihtiyacım olduğunu anladım. Oyunu bırakmam istendiğinde agresif oluyorum. Ruh halim çok değişken hale geldi. Kız arkadaşım ile ilişkimi de etkiliyor çünkü onu görmek yerine oyun oynamayı tercih ediyorum. Bazı takım arkadaşlarımın da yardıma ihtiyacı var. Bunu biliyorum çünkü onlarla birlikte oynuyorum."
Açık dünya modunda oynanan Fortnite'ta 100 oyuncu hayatta kalan son kişi olmak için mücadele ediyor. Oyun tek veya gruplar halinde oynanabiliyor. Dünya çapında 250 milyon kullanıcısı olan oyun 2018 Dünya Kupası sırasında İngiltere takımının da en popüler zaman geçirme aracıydı. Kayıtlar ünlü yıldızlar Harry Kane, Dele ve Kieran Trippier'in Rusya'da 1137 maça imza attığını gösteriyor. Bu ortalama 379 saatlik bir oyun süresine denk geliyor. (Ancak İngiltere'nin çok başarılı bir turnuva geçirdiğini ekleyelim)
Spor fizyoterapisti Ingo Frobose Fortnite oyununu çok sevdiği bilinen Mesut Özil'in zaman zaman maç kaçırmasına neden olan sırt ağrılarının oyundan kaynaklanabileceğini öne sürüyor. Frobose'a göre saatlerce hareketsiz durmak profesyonel bir sporcuyu, sporcu olmayan birinden daha kötü etkiliyor.
Oyuncuyla birlikte röportaj veren psikiyatrist Pope 20'den fazla futbolcuyu tedavi ettiğini belirtiyor: "Kulüpler oyun bağımlılığının futbolcu üzerindeki etkisinin farkında değil. Futbolcuların bağımlılığa yatkın bir yapıları olur ve yaptıkları işte başarılı olma nedenlerinden biri de budur."
"Küçük yaştan itibaren yükselmek için çalışırlar. Harika bir gol atarak, harika bir pas atarak bu yükselmeyi yaşarlar. Beyinleri bu hissi, heyecanı, yükselmeyi sever. Ama bunu maçlardan alamazlarsa alkol, uyuşturucu ve kumarla kapatma yoluna gidebilirler."
"Futbolcular rekabetçi olmak için eğitilirler. Fortnite ve Fifa gibi oyunlar bu rekabetçilikte bir süreklilik sağlar. Sorun şu ki tüm gece oyun oynuyorlar beyinlerindeki tüm mutlu kimyasallarını kullanıyorlar. Maç saati geldiğinde dümdüz oluyorlar."