SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstanbulspor’un Kırım ekibiyle oynayacağı maç iptal… Rus Büyükelçiliğinden ‘tahrik edici mesaj’! Son dakika haberleri

Spor Toto 1. Lig takımlarından İstanbulspor'un Kırım ekibi Kırım Tatar Kızıltaş Futbol Kulübü ile oynayacağı açıklanan hazırlık maçının iptal edilmesi krizi de beraberinde getirdi. Rusya Büyükelçiliği'nin Facebook hesabından yapılan açıklamada "Bazı kişiler Kırımlılara kaybetmekten mi korkuyor?" ifadeleri kullanıldı. İşte yaşanan krizin detayları...

SKOR DETAY HABER
Güncellenme: 10:52, 27/03/2019
İstanbulspor’un Kırım ekibiyle oynayacağı maç iptal… Rus Büyükelçiliğinden ‘tahrik edici mesaj’! Son dakika haberleri

Spor Toto 1. Lig ekibi İstanbulspor’un, Kırım takımlarından Kırım Tatar Kızıltaş Futbol Kulübü ile oynaması planlanan hazırlık maçının iptal edilmesi ses getirdi.

Türkiye’de yapılacak karşılaşmaya ülkemizde yaşayan Kırım vatandaşları yoğun tepki göstermişti. Sebebi ise, Rusya’nın bu maçı organize ederek Ukrayna toprağı olan Kırım’daki işgalini meşrulaştırmaya çalıştığı iddiası.

Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanlığı danışmanlarından Gayana Yüksel, Kırım’ın şu anki yönetiminin, yarımadanın Rus toprağı olarak kabul edilmesi için böyle bir maçın organize edildiğini ifade etti.

İstanbulspor ise Twitter hesabından yaptığı açıklama ile hazırlık karşılaşmasının iptal edildiğini duyururken herhangi bir gerekçe gösterilmedi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Rusya Büyükelçiliği’nin Facebook hesabından konuyla ilgili yapılan açıklamada “Bazı kişiler Kırımlılara kaybetmekten mi korkuyor? Kırım Tatar kardeşlerine desteklerini açıklayanlar, bu kardeşlerine Türk misafirperverliğini göstermeyi reddediyorlar. Kırım Tatarları artık Türkiye'ye gelmesinler mi?” ifadeleri kullanıldı.

Kırım Haber Ajansı'nda (QHA) yer alan bilgiye göre, Kırım Tatar Kızıltaş Futbol Kulübü 2016'da Rusya işgali sırasında kuruldu. Ayrıca Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA), Kırım Ligi'ni tanımadığı belirtildi.

İstanbulspor'un, milli maç arası nedeniyle, Esenyurt Necmi Kadıoğlu Stadı'nda saat 16.00'da Kırım takımıyla hazırlık maçı oynaması planlanıyordu.

KIRIM KRİZİ

2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde protesto gösterileri yaşanmış süreç Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesiyle sonuçlanmıştı.

Rusya ilhak ettiği Kırım’da 16 Mart 2014 tarihinde referanduma gitmiş, %83 oranında katılım oranının olduğu referandum sonucunda; Kırım’da %96.77, Sivastopol’de ise %95.6 oranında Rusya’ya bağlanmak yönünde oy kullanılmıştı.

17 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Kırım’ı ilhakını onaylayan imzayı atmış ve Kırım resmen Rusya’ya katılmıştı.

Ukrayna ise uluslararası arenada Rusya’yı ‘işgalci’ olarak tanımlamıştı.

Yayınlanma Tarihi:10:29,