SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Can Çobanoğlu: ‘2002 ruhu geri döndü’

2002 Dünya Kupası’nda takımın tecrübelileri, genç futbolculara hem rehberlik hem hamilik hem de ağabeylik yapmışlardı ve başarı gelmişti. Bu takımın tecrübelileri de aynı karakteri ortaya koyuyor

Güncellenme: 07:31, 27/03/2019
Can Çobanoğlu: ‘2002 ruhu geri döndü’

2002’de Dünya üçüncüsü olan A Milli Futbol Takımı’nda İdari Menajer olarak görev yapan Can Çobanoğlu, Milli Takım’ı Sözcü’ye değerlendirdi.

İşte Çobanoğlu’nun çok önemli tespitleri ve yorumları;

Uzunca süredir özlediğimiz, takım içi yardımlaşmayı gördüğümüz ve daha da önemlisi, tribünleri dolduranların ve televizyon başında maçı izleyenlerin benimsediği, sevdiği, gönül desteği verdiği bir Milli Takım izledik.

İlk iki maçtan 6 puanla çıkarak ciddi bir başlangıç yaptılar. Önemli olan oyuncunun sahada ne yapmak istediği ve ne kadar inanmış olduğudur. Oyuncunun sahada yapmak istediğini yapabilmesi, özgüvenle oynaması ve şartlar ne olursa olsun temsil ettiği formanın hakkını verecek şekilde performans sergilemesidir.

İNANÇ VE ÖZVERİ

Daha da çok dikkatimi çeken ve hepimizi sevinmesini gerektiren nokta şu: Daha önce dışlanmış veya A Milli Takım ile ilişiği kesilmiş olanların kamptaki ve sahadaki inanmış, özverili davranışları. 2002 Dünya Kupası ‘ruhunda' takımın tecrübelileri, genç futbolculara hem rehberlik hem hamilik hem de ağabeylik yapmışlardı ve başarı gelmişti.

Bu takımın tecrübelilerinin de aynı karakteri ortaya koyduklarını görüyorum. 2002'nin genç Emre'si başından geçen bütün olumsuzları bir kenara bırakıp küskünlük ve kırgınlıkları milli forma olunca unutup, görünen o ki gönül dümenine geçmiş.

Türkiye, 2002'de Dünya Kupası'ndan üçüncülükle dönerken Şenol Güneş'in yanında Can Çobanoğlu da vardı

RUHU OLUŞTURDU

Maçlar kazanılır, kaybedilir ancak başlangıçta takım ruhunu kurgulamak ve yaşatmak çok kolay değildir. Bunu Şenol Hoca eminim ki aynen 2002'de yola çıktığında anlattığı gibi anlatmıştır. Sahada gördüğümüz de bunun bizim için ispatıdır. Siz bu inanmışlıkla bu ruhla yola çıkarsanız, mutlaka skorları ve hedefi yakalarsınız.

HAZİRAN’DA 4 PUAN 

Kırılma anlarını, sıkıntılı dakikaları ancak takım içi dayanışmayla aşarsınız. Daha önce yaşananlarla tecrübe kazanıp başarıya ulaşırsınız. Bunu EURO 2000, 2002 Dünya Kupası ve EURO 2008'de gördük.

Haziran’da 4 puanla çıkmamız gereken önemli bir viraja gireceğiz. Avrupa Şampiyonası yolunda hem hocamıza hem de futbolcularımıza tekrar sevilen ve güvenilen bir milli takım oluşturulmasından dolayı teşekkür etmeliyiz.