SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sterling, Hudson Odoi ve Rose ırkçılığa maruz kaldı

EURO 2020 Elemeleri A Grubu'nda Karadağ ile deplasmanda karşılaşan İngiltere'nin siyahi oyuncuları insanlığın çirkin yüzü ırkçılığa mahruz kaldı. Sterling ise cevabı ilk önce sahada sonra Twitter'da verdi.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 14:50, 26/03/2019
Sterling, Hudson Odoi ve Rose ırkçılığa maruz kaldı

EURO 2020 Elemeleri’nde Karadağ ile İngiltere karşı karşıya geldi. İngiltere’nin 5-1 galip geldiği maça skordan çok ırkçı söylemler damga vurdu.

İLGİLİ HABER İngiltere Karadağ`a deplasmanda 5 attı! İngiltere Karadağ`a deplasmanda 5 attı!

Karadağlı taraftarlar, İngiliz siyahi oyunculara maç boyunca ırkçı söylemlerde bulundu. Maymun işaretleri yapan ve sesler çıkaran ırkçılar maçta Danny Rose sarı kart görünce de söylemlerine devam etti.

Irkçı söylemlere maruz kalan Raheem Sterling, 81. dakikada takımının 5. golünü attıktan sonra tribünlere dönüp kulaklarını göstererek yaşananlara tepki gösterdi. İngiliz oyuncu maçtan sonra attığı tweet’te: ‘Nefret edenleri susturmanın en iyi yolu (ve evet ırkçıları kastediyorum)‘ dedi. Manchester City’nin yıldızı ayrıca yaptığı açıklamada “Hepimiz ten rengimizin ne olduğunu biliyoruz ve bu bizim için yeni bir şey değil. Artık insanların üzerinde damga gibi kalacak cezalar verilmesi gerekiyor. Cezalar daha caydırıcı olmalı” ifadelerini kullandı.

‘YAŞANANLAR DOĞRU DEĞİL’

Karadağlı izleyenlerin ırkçı söylemlerine maruz kalan başka bir oyuncu Hudson Odoi de maçtan sonra yaptığı açıklamada, “Yaşananlar doğru değil. Umarım UEFA durumla ilgilenir çünkü ben ve Rose oradaydık. Söylenenleri duyduk. Maymun hareketleri yapıp maymun sesleri çıkartıyorlardı. Bu durumda başını dik tutup güçlü olmalısın. Umarım Rose iyidir, o güçlü birisi” dedi.

İngiltere Milli Takım Teknik Direktörü Gareth Southgate, yaşananların ‘kabul edilemez’ olduğunu ve durumun UEFA’ya bildirildiğini söyledi. Ardından “Bu konuyla doğru bir şekilde ilgileneceğiz. Oyuncularımıza destek olduğumuzdan emin olmak zorundayız” sözlerini ekledi.

Yayınlanma Tarihi:13:01,