SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz neden ibra edilmedi? İbra etmek ne demek?

Galatasaray'da 14 saatlik kurul sonunda Mustafa Cengiz ve yönetimi mali yönden ibra edildi ancak yönetsel açıdan ibra edilmedi. 1 ay içinde seçime gidecek Galatasaray'da Mustafa Cengiz neden ibra edilmedi merak ediliyor. Peki, İbra ne demek?

Güncellenme: 16:39, 24/03/2019
Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz neden ibra edilmedi? İbra etmek ne demek?

Galatasaray’da Mustafa Cengiz yönetimi, ilk dönemiyle mali ve idari yönden ibra edildi. 2. dönem ise mali yönden ibra edilirken, 27 oy farkla yönetsel olarak ibra edilmedi. İbra kararının çıkmamasının ardından Mustafa Cengiz ve yönetiminin 1 ay içinde seçim kararı alması gerekiyor. Peki, Mustafa Cengiz’in ibra edilmeme nedenleri neler? İbra ne demek?

İBRA NE DEMEK?

İbra etmek, Türk Dil Kurumu’na göre Arapça’dan Türkçe’ye giriş yapmıştır. Anlam bakımından ‘Aklama’, ‘Temize Çıkarma’ sonuçları ortaya çıkan ibra etme sözcüğü, beraat kelimesiyle de yakın anlam içermektedir. İbraname kelimesi de bu sözcükten türemiş ve ‘Aklama Belgesi’ anlamı taşımıştır.

MUSTAFA CENGİZ’İN İBRA EDİLMEME NEDENLERİ

Mustafa Cengiz’in ibra edilmeme nedenleri taraftarlar ve futbol severler tarafından merak ediliyor. Resmi olarak nedenler açıklanmamasına rağmen Mustafa Cengiz’in üyeler tarafından eleştirildiği konular arasında şu konular yer alıyor.

– Galatasaray mezunu olan 139 kişinin üyelik başvurusunun “toplu organizasyon” nedeniyle ret edilmesi. Gerekçe olarak içlerinde Fenerbahçe ve Beşiktaşlı olanların da olması ve üyelik imzalarının sıkıntılı olması gösterilmesi.

– Mustafa Cengiz’in yönetimine yakın olan Gökhan Bilek’in kulüp üyesi yapılması ve Bilek’in Dursun Özbek eleştiri.

– Mustafa Cengiz’in üslübunun kulüp üyeleri tarafından beğenilmemesi.

– Mustafa Cengiz’in “İbra edilmezsem mahkemeye giderim.” sözünün özellikle “liseli” üyeler tarafından tehdit olarak algılanması.

– Teknokent ve Kemerburgaz projelerinde beklenilen ilerlemelerin olmaması.