SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Panucci ve o uçak kazası… Onun adı: ‘İki kere yaşayan adam’

Dün gece Türkiye'ye 0-2'lik sonuçla kaybeden ve bugün görevine son verilen Arnavutluk Milli Takım Teknik Direktörü Christian Panucci'nin hayatından bir kesit... 23 yaşında yaşadığı deneyim tüm hayatını etkiledi. Onun adı "İki kere yaşayan adam"...

17 Temmuz 1996. 23 yaşındaki genç futbolcu Christian Panucci idmanda şanssız bir diz sakatlığı geçirdiği için İtalya Olimpik Milli takımı'nın dışında kalmıştı ve eve dönmek için üzgün şekilde New York John F. Kennedy Havaalanı'nda bekliyordu. 1996 Olimpiyat Oyunları'nda takımın kaptanı olarak sahaya çıkacakken yaşadığı talihsizliğe de isyan etmekteydi.
Ama yaşadığı şanssızlıkların bir sonu yok gibiydi. Alitalia Havayolları yetkilileri Milanlı yıldıza bagajının esrarengiz şekilde kaybolduğunu söyledi.
Artık uçuşuna az bir süre kalmıştı ama bavulu hala bulunamıyordu. Alitalia'da çalışan kişi Panucci'ye bir öneride bulundu: Bir sonraki Milan uçağında boş yer vardı ancak taksiye 1 saat uzaklıktaki Newark Havaalanı'ndan kalkıyordu. Panucci bir espresso söyledi, bir süre düşündükten sonra Alitalia çalışanının teklifini kabul etmeye karar verdi. En azından Paris'te aktarma yapmadan Milan'a gidecek ve bagajıyla daha hızlı kavuşma ihtimalini artıracaktı. Bu karar onun hayatını kurtaracaktı.
New York'tan Paris'e uçan "TWA flight 800" Paris'e varamadı. Uçuş başladıktan 46 dakika sonra Boeing 747 Long Island açıklarında denize düştü. 230 yolcunun tamamı hayatını kaybetti.
O gün Panucci için bir dönüm noktası oldu. O günden sonra her anının değerini bilerek yaşayacaktı. Bu kazadan kısa süre sonra Real Medrid'e transfer olan Panucci, 2.5 yılda hem La Liga, hem Şampiyonlar Ligi hem de İspanya Kupası'nı kazandı. Espresso içerek aldığı karar dünya futbol tarihini de değiştirecekti.
TWA flight 800 kazasının bir bombalı saldırı olma ihtimaline karşı yıllar sonra 2013'te bir soruşturma başlatıldı. Yapılan soruşturma sonrası havada infilak eden uçağın yakıt deposunun kablolama hatası nedeniyle patladığı açıklandı. Bazı görgü tanıklarının patlamanın içerden değil dışarıdan olduğu yönündeki ifadeleri nedeniyle trajik olay hakkındaki tartışmalar devam etmektedir.