SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’da genel kurul toplantısı! Mustafa Cengiz ibra için oylanacak…

Galatasaray’da Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı başladı. Kongrenin divan başkanlığına ise Metin Sinan Aslan seçildi. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz kuruldaki konuşmasını gerçekleştirirken Badou Ndiaye transferiyle ilgili "Gulyabaniler araya girince transferi bedava bitiremedik 750 bin Euro verdik" dedi.

Güncellenme: 12:06, 23/03/2019
Galatasaray’da genel kurul toplantısı! Mustafa Cengiz ibra için oylanacak…

Galatasaray Kulübünün yıllık olağan mali genel kurul toplantısı başladı.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Auditorium Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen kongrenin genel kurul divan başkanlığına Metin Sinan Aslan seçildi.

Geçen yılın eylül ayında düzenlenen olağanüstü genel kurulda da divan başkanlığı yapan Metin Sinan Aslan, disiplin kurulu üyesi Ayhan Yeğinsu’nun başvurusu sonrası disipline sevk edilmişti. Kulüp başkanı Mustafa Cengiz, disipline sevki sarı-kırmızılı camiada tartışmalara neden olan Aslan’ı mali genel kurulda başkanlık için önerdi. Başka aday olmaması üzerine Aslan, genel kurulu yönetti.

Kongrede, kulüp yönetim kurulu adına yapılacak sunumun ardından, raporların takdimine geçilecek. Sırasıyla faaliyet ve denetim raporlarının katılımcılara aktarılmasının ardından, görüşmelere başlanacak.

Görüşmeler bölümünde yapılacak konuşmaların tamamlanması sonrası, Mustafa Cengiz yönetiminin mali ve idari bakımdan ayrı ayrı ibrası üyelerin oyuna sunulacak.

Toplantıda, kulüp bünyesinde E-Spor şubesinin açılması ile 2004 yılında kurulan Galatasaray Europe GmbH şirketinin gerekli görülmesi halinde tasfiye edilmesi konusunda yönetim kuruluna yetki verilmesi görüşülüp karara bağlanacak.

Disiplin cezası alan üyelerin başvurularının görüşülüp karara bağlanacağı genel kurulda, kulüp ile iştiraklerinin 2019 yılı bütçesi de oylanacak.

“ÖNCEKİ BAŞKANLAR DA DİKENSİZ GÜL BAHÇESİNE GİRMEDİLER”

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in konuşması:

“Yaklaşık 14 ay oldu görevdeyiz. Ben çok zor bir anda ki önceki başkanlarımız da dikensiz gül bahçesine girmediler. Hepsi zorlu mücadelelere el attılar. Galatasarayımızı bugünlere getirdiler. Benden önceki bütün başkanlarıma, yönetim kurullarına teşekkür ederim. Biz görevi devraldıktan sonra özellikle mali anlamda bir görev verildi. Borç-alacak farkımız 1 milyar 277 milyon idi. Biz borcu 2.7 milyara indirdik, minimum yüzde 40 kur farkı olmasına rağmen. Dolar’da 309 milyon dolar’dan 241 milyona indik. Reel anlamda biz borcumuzu düşürdük.

“DAĞ GİBİ SORUNLAR DURUYOR”

“Gelirlerimizde yüzde 90 oranında artış sağladık. Gider yönetiminde bir yılda yüzde 30 azalttık. Mali disiplini sağladık. Geldiğimizden bu yana ücret ödemelerinde maaşları geciktirmedik. Günü gününe ödedik. Dağ gibi sorunlar duruyor. Yılların biriken sorunları duruyor. Önümüzdeki hafta ödememiz gereken 15 milyon vergi ile birlikte 71 milyona yakın.”

“YAPILANDIRMA NEDENİYLE UEFA İÇİNDE SERT TARTIŞMALAR VAR”

“3 ana dalda mücadele ettik. En önemlisi UEFA idi. Çok yoğun mücadele verdik. Komisyon kurduk. UEFA karşısında çok ciddi, çok yoğun çalıştık. Bütün harcamaları herkes cebinden harcadı. Dün bize fiziki olarak CAS da geldi. CAS’ı pek anlatamadık. Biz disiplin komitesiyle 13 Haziran’da katılım belgesini aldıktan sonra UEFA içinde bir üst organ olan hakemler kurulu itiraz etti. Bu isteseydi bize istediği kadar cezayı verebilirdi. Biz 10 Ekim ile bugüne kadar yaklaşık 4 ay bu komite ile görüştük. Bir anlamda çok sıkı mücadele verdik. Komite Ekim itibariyle bizi men etmedi. Fakat mene yol açabilecek şekilde yeniden yargılama istedi. Biz CAS’a gittik. Bazı Galatasaraylılar itiraz etti. Biz bu süreci Oytun Özer’le yürüttük. Avrupa’dan bir hukuk şirketiyle çalıştık. Çok uzun bir süreç sonunda bu mücadelenin resmi belgeleri bize dün ulaştı. Verilen mücadeleler kolay değil. Yapacağınız bir yanlış size 100 yıllık bir camianın emeklerine yazık etmek olurdu. Biz aldığımız sancağı onurla taşıdığımıza inanıyoruz. Yapılandırma nedeniyle UEFA içinde sert tartışmalar var.”

“NDIAYE İÇİN GULYABANİLER DEVREYE GİRİNCE…”

“Sportif olarak şükürler olsun ki şampiyon olduk. Bunu da taçlandırdık. En yüksek gelir düzeyine ulaştık. 14 ay içinde yaklaşık 2 milyar 205 milyon TL’lik tahsilat yaptık, 2 milyar 203 milyon TL’lik harcama yaptık. Yıl sonunda artıdayız. Kredi kullanımı 778 milyon. Buna rağmen 1 milyar 108 milyon ödeme. Bonservis gelirlerinde yükseldik. 230 milyon TL’lik bir gelir elde ettik. Şampiyonlar Ligi’nden 202, yayın gelirinden 187 milyon. İlk defa Sportif AŞ’de 6 ay itibarıyla kara geçtik. 2 milyon euro’luk cezayı (UEFA) çıkarınca 15 milyonluk kar… Geldiğimizde 3 gün içinde 31 milyona yakın ödeme yaptık. Nagatomo’yu da transfer ettik. Ndiaye’yi 16.5 milyona sattık. Sonra aynı kişiyi 750 bin euro’ya kiraladık. Gulyabaniler devreye girince sıfıra kiralayamadık.”

“ÜRÜN SATIŞLARI İKİ KATINA ÇIKTI”

“Sermaye artışı yaptık. Eski yönetim yapmıştı, donmuştu. 1-1.5 ayda bunu çıkardık. Devletimize de teşekkür ederim. 147 milyon TL bir gelir elde ettik. Daha sonra şampiyonlukla gelir elde ettik. İnşallah mayıs 2018’de 1 milyar gelir düzeyine ulaşacağız. 950’lerde de kalabiliriz. Gelirde müthiş bir artma var. Ürün satışları 2 katına çıktı. 70 milyonluk ciromuz 112 milyona çıktı. 130 milyona doğru gidiyor. Orada bizi üzen tek şey var. Stokumuz 70 milyon TL iken de 23 milyon TL, şimdi de 23 milyon TL. İlk defa reel envanter anlamında stok sayımı yaptık. Maalesef kimseyi suçlamak istemiyorum. Yüreğim yanıyor. Daha önce anlattım… Bir kişiye 15 mağaza verilmiş, konkardato ilan etmiş. 5.2 milyon risk var. Yaklaşık 3.5 milyona indirdik ama 3.5 milyon eksi girdi. Bu yükler üzerimizde. Geçen hafta başka bir konkardato çıktı. 4.2 milyon TL. Teminat 200 bin TL. Şimdi onunla mücadele ediyoruz. Mağazayı nasıl alalım… Ülkedeki ekonomik durum malum. 1 kuruş için bile titizlikle denetleyeceğimizden, bulacağımız herhangi bir şeyi sizinle paylaşacağımızdan emin olun.”

“STAT İSMİ İÇİN ŞİMDİDEN ÇALIŞIYORUZ”

“Sportif hedeflerden vazgeçmedik. Voleybol ve basketbolda bütçeyi düşürdük. Amatörlerle ilgili daha efektif çalışmaya çalıştık. Kendine yeter bir yapı için… CEV’de geçen yıl Avrupa şampiyonu olduk. Şimdi de finalleri zorluyoruz. Erkeklerde CEV kupasında ilk defa final oynadık. Şanssızlık 2 oyuncumuz serumluydu. Türkiye Kupası’nda da finalde kaybettik. 2011’den beri ilk defa final oynadık. 2013-2014’te yüksek harcamalar yaptık, baskette şampiyon olduk. Sponsorluklar konusuna gelmek istiyorum. 143 milyon geçen yıl, 161 milyona geldik. Dolara vurunca düşük. Ülkenin içinde bulunduğu durum malum. Buna rağmen biz artırdık. 2018 yılı içinde de yeni sponsorluk anlaşmaları yapıldı. Tüm sponsorlara teşekkür ediyorum. Stat isim hakkı da bir buçuk yıl sonra bitecek. Şimdiden çalışıyoruz.”

“HİÇBİR ŞEY TÜRKİYE’DE HA DEYİNCE YÜRÜMÜYOR”

“Stadın yanındaki kapalı spor salonu… Bizden önceki yönetimde salon ile ilgili, 1 salon yapılacakken bir yazılım anlaşmasına dönmüş. 8 milyonluk bir anlaşma. 6’sını önceki yönetim harcamış. Çok büyük proje. Yaklaşık 150-200 milyon TL’lik yatırım gerektiriyor. Bu dönemde böyle bir yatırımcı bulmak çok zor. Bunun yerine teknokent projesini geliştirdik. Mecidiyeköy’deki oteli de kattık. Yıllık 6.5 milyon dolar gelir hedefliyoruz. Hükümete başvurduk. Projemizi destekliyorlar. Örnek olacak. Üniversitelerle bu konuda işbirliği içindeyiz. Hiçbir şey Türkiye’de ha deyince yürümüyor. Bir noktaya doğru gidiyoruz. Buradan gelirle kapalı spor salonunu bitirmek istiyoruz. E-Spor için de salon olacak”

“BU AY SONUNA KADAR 14 KÜSÜR VERGİ ÖDEMEMİZ VAR”

“Vergi… Ocak 2018’de 2 milyon TL tutarında borcumuz vardı. Toplamda 155 milyon ödeme yaptık. Ödemelerdeki iadelerden 35 milyon TL aldık. Amatör branşlara futbol akademisi dahil harcadık. Bu ay sonuna kadar 14 küsür vergi ödememiz var. Peşin ödediğimiz için gelecek iadelerimizi amatöre harcayacağız. Özsermayemiz 600 milyon civarındaydık, yarı yarıya düşürdük. 300 milyon civarına geldik. Futbolcu giderleri… UEFA bizi iyi ki de sınırlandırıyor. Gelirimizin yüzde 60’ını aşamayız. Transferlerde de her adımı UEFA’ya bildirdik. 6 ayda bir denetleme yapıyorlar. Biz bunu 3 aya indirdik. Biz istedik. Bu bizi daha diri tutuyor. 77 milyon gideri 55 milyon mertebelerine düşürdük. Hedefimiz 45 milyon. Burada küçülmeyi düşünmüyoruz, israfı yok etmeyi düşünüyoruz. Transferlerde ücretlere dikkat edin. 10 milyon euro’ya aldığım oyuncuyu 15’e satabilirim. Ona ne ödüyorum, o önemli. Bizi şikayet etmesinler. Har vurup harman savuruyor diyerek… Galatasaray bağımsız şirketler tarafından denetleniyor.

“KEMERBURGAZ DA BAŞKAN’IN İMZASI KALDI”

“Büyükçekmece Belediyesi de 100 dönüm olan arsayı yeniden canlandırdık hep birlikte. 125 dönüm olarak faaliyete geçirdik. Sevgili Fatih hocamız da baktı. Sancaktepe tamamen olimpik olacak. Bolu’da çok ciddi amatör ve profesyonel takımlarımızın hazırlanabileceği bir yer var. Çalışma aşamasındayız. Silivri’de bir projemiz var. O da ilerliyor. Bitmeden söylemek istemiyorum. Kemerburgaz’da 101 dönüm arazi, 30 dönüm ormanlık. Yaklaşık 40 metre kot farkı var. 6 antrenman sahasını sığdırabileceğimiz alan. Maalesef üzerinde işgal çıktı. Bunu hallettik. Ziyaret etmediğin yer kalmadı diyorlar ya kişisel işimiz için gitmedik. Ben kendi şirketime bir kere gitmişim. Kemerburgaz’da başbakanın imzasına kaldı. Başbakan yok. Başkan var. Yasada da yeri yok. Kaldı öyle. Sağolsun ilgili bakanlar torba yasaya eklediler. Adam çökmüş oraya, 30-40 milyon TL istedi. Yasa çıktı. Şu anda Enerji Bakanımızın imzasında. Onu da bekliyoruz.”

“OLANAĞINIZ VARSA DESTEK OLUN”

“Kemerburgaz’ın başlaması, Florya’yı boşaltmaya bağlı. İhale yapıldı, biz çıkmadık. Kemerburgaz yapılmadan çıkacak halimiz yok. Stadyum doluluk oranı… 2014’te Aysal döneminde Drogba’lı, Sneijder’lı dönemi yakaladık ve geçtik. Bu müthiş bir şey. UEFA’nın olumlu yaklaşmasının belki de en önemli nedeni. 34 bine yakın kombine satılmış. Hala 43 locamız bekliyor. Lütfen olanağınız varsa destek olun. Hem sinerji, destek hem de maddi gelir.”

Yayınlanma Tarihi:11:13,