SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Arnavutluk Türkiye maçı için yazarların yorumları

A Milli Futbol Takımı'nın EURO 2020 Elemeleri'nin ilk maçında Arnavutluk'u 2-0 yendiği mücadele sonrasında yazarların çoğu övgüyle bahsetti.

Lemi Çelik - Sözcü /// Müsabakada en önemli şey rakibe bir tane net pozisyon vermeyişimizdi. Bu da Şenol hocanın rakibi ne kadar iyi analiz ettiğinin göstergesiydi. Hocanın aldığı önlemlerle beraber rakibin bütün dominant yönlerinin durdurulup yok edilmesi galibiyeti getiren en önemli faktördü.
Mehmet Demirkol - Fanatik // Yaş ortalaması her ne kadar yüksek olsa da bu ekip, kurulan bu yeni yapının merkezi olacak. Okay defansif olarak etkiliydi. Oyun yerleşimini daha iyi anladığında oyunun kurulumunda da daha etkili bir rol oynamaya başlayacak kuşkusuz. O zaman takımın standardı ve topa sahip olma seviyesi artar. Soğukkanlı, mükemmel pırıltıda olmasa da, güvenli ve etkili bir deplasman oyunu kurabilmek güzel. Bu takım daha fazlasını verebilecek bir temeli dün ortaya koydu... ...Hakan Çalhanoğlu... Sahada olup olmadığını fark edemiyorsunuz çoğu zaman. Dün de o maçlardan çok farklı değildi. Ama kimse boşu boşuna Milan kadrosunda olmuyor. Kısa bir koşu ve işi bitirdi.
Atilla Gökçe - Milliyet /// Oyunun kalitesi, taktik ve teknik analizinden önce tabelaya bakalım: Harika bir başlangıç skoru, 0-2… Deplasmanda Arnavutluk’u iki güzel golle yendik. Şimdi Şenol Hoca’nın da futbolcularımızın da başı dimdik!. Kim bilir, bu başlangıç belki de uzun süredir keyifsiz ve sıkıntılı sonuçlarla hepimizi tedirgin eden Milli Takım’da parlak bir geleceğin müjdesidir… Olabilir mi? Elbette… Neden olmasın... ...Milli Takım’ın sıkıntılı yanı, geri dörtlüde gözleniyordu. Yorgun emektarımız Gökhan Gönül; Kaan Ayhan, Merih Demiral ve Hasan Ali Kaldırım Arnavutluk ataklarında, evet, görevlerini yaptılar. Sonradan Zeki Çelik’in Gökhan Gönül’ün yerini almasıyla Milli Takım’ın direnci daha da arttı. Ne var ki topu kazandıklarında kendi aralarında bıktırıcı pas tekrarlarıyla sonunda kaleci Mert Günok’a dönmeleri çok riskli ve soğutucu durumlara yol açtı. İtalya’daki başarılı kardeşimiz Merih, topu oyuna sokmada kendinden beklenen katkıyı sağlayamadı. Yine de Kaan Ayhan’la ikisi, Ozan Kabak’ı kenarda bekleten Şenol Hoca’yı da pişman etmediler.
Serdar Ali Çelikler - Habertürk // Burak Yılmaz ile ilgili fikrim net. Ülkenin en iyisi.. Ancak geçmiş dönemde milli takıma yakışmayan olayların-çeteleşmelerin içinde, hatta en önündekilerden biri oldu. Kriterimiz "başarı ve performans" ise ilk yazılan "o" olur. Benim sorum şu: Kriterimiz sadece futbolculuk mu olmalı? Daha fazla tekrara girmeden ve pişmiş aşa su katmadan Çalhanoğlu'nun harika golünü tebrike geçeyim. Cenk açısından üzüldüm çünkü güveni gerilemiş ve oyunu körelmiş. Mahmut ve Okay ise takımımızın en iyileriydi. Gönül beni şaşırtmayarak bir kez daha 'sakatlık' nedeniyle bir oyuncu değişiklik hakkını kendinden yana kullandırdı. Gökhan Gönül en iyi zamanlarında dahi milli performansı iyi olmayan bir isim oldu. Görevi Zeki Çelik'e devretme zamanı çoktan geldi. Şenol Hoca da böyle yapacaktır. Mert'in de iyi bir maç çıkardığını ekleyelim. Abartmadan sevinelim. Moldova'yı da yenip önümüze bakalım. Şenol Hoca ile takımımızı tebrik edelim. Daha geniş analizi ve kritiklerimizi 6 puan aldıktan sonra yaparız.
Metin Karabaş - Fanatik // Arnavutluk maçın ilk bölümlerinde topu ayağında tutarak tempoyu belirledi. Fakat ev sahibi takım bu anlarda yaratıcılıktan çok uzaktaydı. Millilerimiz süre geçtikçe beraber oynamaya alışınca daha olumlu işler yapmaya başladı. Mahmut, Emre, Cenk ve Burak oyuna ağırlığını koyunca etkili olmaya başladık. 22. dakikada Mahmut yaptığı presle topu Burak’a aktardı. Cenk ile duvar pasına giren Burak iyi vurdu ve bizi öne geçiren golü attı: 1-0. İlk kırk beş dakika boyunca oyun adına birçok eksiğimiz olmasına karşın mücadele ve yardımlaşmamız üst seviyede olunca soyunma odasına 1-0 önde gittik.
İbrahim Yıldız - Habertürk /// Arnavutluk takımının neredeyse tamamı Avrupa’nın çeşitli takımlarında oynuyorlar. Alan daraltma işini iyi yaptılar… Kaptan Emre tecrübesini ve kalitesini gösterdi. İlerleyen yaşına karşın kazanılan topları iyi kullandı. Rakibin baskısını giderme konusunda akılcı davrandı. Oyundan çıkana dek başarılıydı. Emre’nin görevini Beşiktaş’ta göz dolduran Dorukhan aldı. İlk Milli maçına da çıkmış oldu…