SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Yabancı sınırı’ tartışmasında kulüplerin açıklamaları! Başkanlar ve hocaların seçimi…

Türk futbolu için hayati bir karar arifesindeyiz... Bugün ve geçmişte yapılan açıklamaları taradık. Hangi kulüpler mevcut sisteme destek verirken hangi kulüpler kuralın değişmesini istiyor? İşte Süper Lig'deki kulüp başkanları ve hocalarının yabancı sınırıyla ilgili görüşleri;

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim: "Buradan ülkemizdeki tüm futbol taraflarına seslenmek istiyorum; çünkü bu kararın alınmasında ben de varım, büyük de payım var. Takım fark etmeksizin bazı şeyleri söylemek istiyorum. Futbol bilgisi sınırlı olanlar, hatta yanlı olanlar sorunun kaynağıyla veya kaynağını konuşmak gerekir bunu konuşmuyorlar ama yanından bir tarafından çıkarcı bir kesim var. Bunu gündemden hiç düşürmüyorlar. Ya bundan besleniyorlar ya buradan çıkarları var çünkü bunun başka açıklaması olamaz, lütfen bu tuzağa düşmeyin, bu çıkarlara da alet olmayın. Herkes için söylüyorum"
Kasımpaşa Teknik Direktörü Mustafa Denizli: "Türkiye'de yabancı sınırlaması diye bir şey yok, yerli sınırlaması var. 14 tane yerli futbolcu kadroda olmak mecburiyetinde, 14 yabancı olmak mecburiyetinde değil. 14 yabancı kontenjanı da bence çok yanlış kullanılıyor. Bugün hangi takımın kulübesine bakarsanız bakın, yarısından fazlasının yabancı olduğunu görüyoruz. 14 yabancı futbolcu alacağına, aynı maliyetle 7-8 tane mutlak surette daha kaliteli ve takımda sürekli verim alabileceğin yabancı al. Harcadığına da değsin, aldığına değsin. Esas mesele budur"
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: "14 yabancı kuralı değişmesi gündemde. Yabancı kuralı, 2005 yılından beri 8 kez değişmiş. Niye değişti, neden değişti? Ne fayda sağladı? Bazen 1 sezonda 2 kez değişmiş. Şimdi tekrar indireceğiz diyorlar. Yabancı sayısından önemli olan, yabancının kalitesi. Kriterler getirilmek zorunda. Bunun yapılması için de, federasyonun oluşumunun farklı konumlandırılması lazım. Olay yabancı sınırı değil, nasıl uygulandığı. Yabancı kuralını kim değiştirdi, neden değişti, biri istiyor mu diye değişti? Bunun adının artık koyulması lazım. Bize dendi ki U21 ligi kalkıyor. Niye kalkıyor? Bana sorarsanız yanlış bir karar. Niye verildi, niçin verildi, bilmiyorum. Bu tip şeyleri monolog değil, diyalog içinde yapmamız lazım. Bir toplantıda verilecek kararlar değil bunlar."
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz: "Yabancı sınırlamasına karşıyız, gündemdeki 6+2+2 kuralı daha önce de denendi ve başarısız olundu. İlla bir kısıtlama getirilecekse en az 3 yıl geçiş süreci olmalı. Kulüpler oyuncularıyla sözleşmeleri ortalama 3-4 yıllık yapıyor. Hukuk devletinde imzalar 'pat' diye değiştirilemez. Mevcut yabancı kuralının değişmesini gerektirecek hiçbir somut veri yok"
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman: "Yabancı sayısının azaltılması taraftarı değilim. Yerli oyuncu oynatmanın prim olarak desteklenmesini düşünüyorum. Bu dakikadan sonra yasaklanmasını doğru bulmuyorum"
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu: "Yabancı kuralının kademeli olarak düşürülmesini ve 8 sınırına çekilmesini mantıklı görüyoruz. Ben kendi takımında altyapıdan 4-5 futbolcuyu oynatmadığım zaman kendimi sorgularım. Biz Trabzonspor olarak bu yabancı işini pek beceremedik"
Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal: "Yabancı sınırı, Türk gençlerinin önüne bir engel gibi sunuluyor. Oysa ki konuşulması gereken, altyapılarda daha iyi imkanlar sağlanarak, yetenekli gençlerin becerilerini nasıl geliştirebileceğimiz olmalı. Biz dünyanın en genç nüfusuna sahip ülkelerin başındayız, Avrupa'nın en genç toplumunu oluşturuyoruz. Buna rağmen Avrupa'nın en yaşlı ligine sahibiz. Peki neden? Yeteneksiz miyiz yoksa ilgisiz mi? Programsız mıyız umursamaz mı? Doğru soruları sormazsak doğru yanıtlara ulaşamayız."
Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman: "Oyuncu yetiştirme artık tamamen boşlanıyor. Yabancıyı serbest bırakmak yerli üretimini öldürür. Kısıtlamak ise birkaç oyuncu yetiştiren fırsatçı kulüpleri yaratır. Yabancıyı kısıtlayamazsınız. Serbest olsun ama oyuncu üreten kulüpler ödüllendirilsin"
Şenol Güneş: "Sayı azaltılabilir, serbest de bırakılabilir. Ekonomik ve teknik alanda mesafe almamız lazım. Elimizdekilerle yetinmemeliyiz, üretmiyoruz. Çalışan, yetenekli olan mutlaka bir yere geliyor. Mükemmelliği kestirme yoldan aramayalım. Futbol kimsenin tekelinde değil. Eski köye yeni bir adet getirmek zorundayız. Futbol büyüdü, yeni bir iş kolu oldu. Uzmanlara ihtiyaç duyuyoruz. 14 yabancı sayısının fazla olduğunu düşünüyorum. O dönemde alınan kriterler doğruydu, uygulama sıkıntılıydı. Altyapıya o paralar gidecekse doğruydu. Türkiye, AB'ye oyuncu olarak giremiyor, bana gelen oyuncunun da kriteri olması lazım. Kaliteliler gelmeli."
Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı (2017'deki yorumu): "Yabancı sınırı ile ilgili sözler boş konuşmalar. Bir yere varmayacak laflar. Bunun cözümleri var. Bunlarda eğitim amaçlı yapılacak yatırımlardır. Kulüplerin alt yapısına bir standart getirmekti. Denetleme, uygulama yapmaktır. Yerli yabancı rekabetini sağlayacak ortam oluşturmaktır. Sınır gelsede gelmesede birşey değişmeyecek. Milli takımda çalıştığım dönemde de aynı şeleri konuştum. Sorun yerli - yabancı değil rekabeti oluşturacak ortam yaratamamada"
Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner: "Şahsım olarak tabii ki ligimizin marka değeri de çok önemli, ne kadar çok yabancı, tanınmış oyuncu gelirse marka değeri artar. Yurt dışından getirip parlattığımız olabiliyor bunu görüyoruz. Rekabeti canlı tutmak için 14 yabancı kuralı devam edebilir. Bize göre en önemli yapılması gereken gençlerimizin iyi yetiştirilmesi ve alt yapıyı teşvik etmemiz."
Göztepe Başkanı Mehmet Sepil: "Futbolcuların kontratları bulunuyor. Yabancı indirimi kademeli olarak tavsiyeli edilmeli. Şu an 12+2 kuralı mevcut. Kadroya alınamayan her oyuncunun ekonomik olarak değersiz olduğunu düşünüyoruz. Göztepe olarak biz artı 2 modelinin kaldırılmasını isteriz, buna karşıyız"
Bursaspor Başkanı Ali Ay: "Kulüpler Birliği'nde de konuştum. Türk takımlarının özellikle, futbol kulüplerinin mali tabloları içler açısı. Bunlara biz de dahiliz. Diğerlerine göre biz içlerinde en iyisiyiz. Kulüpler Birliği'nde yabancı sayısının düşmesi taraftarı olduğunu söyledim. Kulüplerin kurtuluşu, altyapı ile olur. Bana 'herkesin altyapısı var ama futbolcu çıkmıyor' dediler. Biz işin kolayına kaçıyoruz. Yurt dışında büyük paralar harcanıyor. Ben yabancı sayısının düşmesi taraftarıyım. Ben olsam federasyonun yerinde her hafta ilk 11'de altyapıdan 2 tane oyuncu oynatma zorunluluğu getirirdim. Benim fikrim bu. 5 yıl yabancısız oynayalım fikrini söyledim. Onlar da marka değerini söylediler. Bunlar çözülecek, ama doğruyu bulmak önemli. Benim fikrim doğru, yabancı sayısının düşmesinden yana"
Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal: "Niye Türkiye altyapısından futbolcu çıkmıyor? Çünkü kolaya alışmışız. Git Afrika'dan sporcu al, hazır futbolcuyu al burada oynat, yanlış bu. Kötü de olsa kendi altyapından yetiştireceksin. Bizim takım bir çıkıyor, bakıyorsun çoğu yabancı. Bu ülkede kurtuluş şudur; Kulüp başkanı olarak soyunma odasına gidiyorsun, onları havaya sokmak için konuşmaya başlıyorsun. Bir tercüman orda, biri şurada, diğer tarafta bir tercüman, senin dediğini kimse anlamıyor ki. Ne zamanki bir kulüp başkanının soyunma odasında konuştuğunu, futbolcuların yüzde 90'ı anlarsa o zaman Türk futbolu olur ve Türk futbolu kurtulur"
Sivasspor Teknik Direktörü Hakan Keleş: "Yabancı tartışmasını herkes yapıyor, herkes bir şeyler söylüyor. Bence sınırsız olsun sıkıntı yok ama oynamaya sınır getirilerse, saha içerisindeki oynamaya sınır getirirlerse Türk oyuncuları da kazanırız. Zaten biz kazanıyoruz sıkıntı yok ama daha büyük problemlerimiz var. Sınırdan çok kulüplerin maddi sorunlarını çözmek gerekiyor."
Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk: "Son yıllarda gözlemlenen yüksek bonservisli yerli ve yabancı oyuncu satışları bu kural döneminde olmuştur. Artık Avrupa, Çin, Arap takımları tarafından yakından takip edilen, son durak olmaktan çıkan, yeni bir pazar halini alan ligimiz, cazibesini kaybeder"
BB Erzurumspor Basın Sözcüsü Ahmet Dal: "Fikret Orman başkanlığında yapılan toplantıda birçok kulübümüz gibi sınırlama olmaması gerektiğini, mevcut sistemin aynen devam etmesini, eğer bir sınırlama getirilecekse kademeli olarak tüm kulüplerin ortak çalışması sonucu bir karar alınması ve bunun uzun süreli olması gerektiğini ifade ettik."
Kayserispor Başkanı Erol Bedir: "Şahsi fikrim bu konuyu çok yazan konuşan birisiyim. Sezon sonunda 3 yabancısı kalacak kulübün başkanı olarak en rahat benim. Mevcut durumun revize edilerek alt yapıya teşvik eden bir düşüncem var"
Akhisarspor Başkanı Hüseyin Eryüksel: "Geriye baktığımızda 2002 yılında elde ettiğimiz Dünya Kupası başarısında yabancı sayısının azlığı göze çarpmaktadır. Türkiye şampiyona üçüncüsü olduğu zaman yabancı kontenjanı 5+2'ydi. Bugüne kadar yabancı sayısı arttırıldı ve denendi. Bir başarı yok, tekrar bu yola girmenin de anlamı yok. Zararın neresinden dönülürse kardır"
Evkur Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek: "Evkur Yeni Malatyaspor Kulübü olarak yabancı kuralının kesinlikle bu şekilde kalmasını istiyoruz. Şu an artı ikiyle oynuyoruz, belki artı olmayabilir. Sınırlamanın Türk futboluna yarar getireceğine inanmıyorum. Tabii ki burada altyapıya yatırım yapılması gerekiyor"