SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ünlü yorumcu, İlkay ve Sane’ye yapılan ırkçı saldırıyı gözyaşları içinde açıkladı!

Almanya Milli Takımı'nın Sırbistan ile oynadığı hazırlık karşılaşmasında Türk asıllı İlkay Gündoğan ve Leroy Sane ırkçı tepkilere maruz kaldı. Ülkenin ünlü basketbol yorumcusu Andre Voigt'in Facebook'ta yayınladığı video ile duyurduğu bu saldırı sonrasında polisler soruşturma başlattı.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 13:39, 22/03/2019
Ünlü yorumcu, İlkay ve Sane’ye yapılan ırkçı saldırıyı gözyaşları içinde açıkladı!

Almanya’da son dönemde göçmen futbolculara yönelik ırkçı saldırılara bir yenisi eklendi. Mesut Özil’e yapılanların ardından bir başka Türk asıllı futbolcu İlkay Gündoğan ile Fransız asıllı Leroy Sane, Sırbistan maçında hedef tahtasına konan isimler oldu.

Almanya’da oynanan ve 1-1’lik beraberlikle sona eren maçta forma giyen iki yıldız futbolcu, zaman zaman Alman taraftarların ıslıklı protestosuna maruz kaldı.

Ülkenin ünlü basketbol yorumcusu Andre Voigt’in Facebook hesabından yayınladığı video ise ülkede infial yarattı. Karşılaşmayı tribünden izlediğini söyleyen Voigt, 3 taraftarın maç boyunca Sane ve İlkay’a ırkçı saldırılarda bulunduğunu iddia etti.

Sane’ye “Bimbo” ve “Neger” diyerek hakaret edildiğini söyleyen Voigt, İlkay Gündoğan’a ise Türkçe saldırıda bulunulduğunu açıkladı. Videonun sonuna doğru gözyaşlarına hakim olamayan Voigt, “Kimse bu söylenenlere engel olmadı. Hiç kimse. Kimse bunlar için tek kelime etmedi. Ve sonunda “Heil Hitler” diye bağırdılar” ifadelerini kullandı.

Videonun yüzbinlerce kez izlenmesi ve paylaşılmasının ardından harekete geçen Alman polisi, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İLKAY GÜNDOĞAN: “TEPKİLERİ ANLAMADIM”

Maçtan sonra olaylarla ilgili konuşan İlkay Gündoğan “Sadece futbol olduğunu anlamamız gerekiyor. Taraftarlar eğlenmek istiyor. biz onları eğlendiremezsek ıslıklar olabiliyor. Bazı tepkileri anlayabilirsiniz ama bazılarını anlayamazsınız. Dürüst olmam gerekirse bu maçta yapılan tepkileri anlamadım” ifadelerini kullandı.

Tepkilere rağmen sahaya odaklanmak istediğini söyleyen İlkay Gündoğan, “Bizler profesyoneliz, yolumuza devam etmemiz lazım. Kolay değil ama bunun altından kalkmayı bilmeliyiz” dedi.

Yayınlanma Tarihi:13:28,