SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu: ‘Yabancı kuralının kademeli olarak düşürülmesini mantıklı görüyoruz’

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, mevcut yabancı kuralının değişmesi gerektiğini savundu. Ağaoğlu, Çaykur Rizespor, BB Erzurumspor, Bursaspor ve Göztepe'nin de kendileriyle aynı görüşü paylaştığıını belirtti.

Güncellenme: 17:22, 21/03/2019
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu: ‘Yabancı kuralının kademeli olarak düşürülmesini mantıklı görüyoruz’

Kulüpler Birliği Vakfı toplantısının ardından basın mensuplarının karşısına geçen Ahmet Ağaoğlu, yabancı kuralıyla ilgili düşüncelerini paylaştı.

Kendi tavırlarının net olduğunu söyleyen Ağaoğlu, “Yabancı kuralının kademeli olarak düşürülmesini ve 8 sınırına çekilmesini mantıklı görüyoruz. Ekonomiyi rahatlattığı söyleniyor bu kuralın, fiyatların yükselmesinin önüne geçtiği söyleniyor ama kulüplerin borçlarının son dönemde 2-3 katına çıktığını görüyoruz. Son 2-3 senedeki yabancı futbolcu satışlarına bakalım. Bu tamamen Trabzonspor Kulübü’nün politikası ve bakışı. Ben kendi takımında altyapıdan 4-5 futbolcuyu oynatmadığım zaman kendimi sorgularım.” ifadelerini kullandı.

Yönetim olarak genç futbolcuları takıma kazandırma politikaları olduğunu belirten Ağaoğlu, “Geldiğimizden beri izlediğimiz politika bu. Herkes büyük cesaret diyor da bu cesaret değil. Uğurcan’ı Hüseyin’i sahaya sürmek cesaret değil. Çocuklarda bu zaten vardı. Olmayan bir şeyi sahaya sürmedik, sadece önlerini açtık. Bizim yönetim politikamız bu. İlk geldiğimiz zaman U21’e gittik ve ‘Her zaman A takımla maça çıkmaya hazır olun’ dedik. Uğurcan, A Milli Takım’da; Hüseyin, Ümit Milli Takım’da; Arda da U19’da.” dedi.

Yabancı futbolcuların açtığı davalara değinen Ağaoğlu, “Bizim adımıza UEFA’da, FIFA’da, CAS’ta aleyhimize açılan davaların tamamı yabancılar tarafından. Ekonomik veya finansal olarak baktığımız zaman, marka değeri olarak baktığımız zaman, bir kulübün aleyhine açılan 18 dava varsa, bu sizin marka değerinizi de aşağı çekiyor. Biz Trabzonspor olarak bu yabancı işini pek beceremedik. Bizim altyapımızdan yetiştirdiğimiz oyuncularla, ihtiyaç duyduğumuz mevkilerde kendi ülkemizden oraya monte edeceğimiz oyuncular, çok tecrübeli isimler, bizim gençlerimize bunu aktaracak yabancı futbolcular olacak.” derken yabancı kuralı konusunda aynı görüşü sağladıkları kulüplerin de Çaykur Rizespor, BB Erzurumspor, Bursaspor ve Göztepe olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABER SON DAKİKA Kulüpler Birliği`nden yabancı sınırlaması kararı SON DAKİKA Kulüpler Birliği`nden yabancı sınırlaması kararı

“HİÇBİR ŞEKİLDE HAKSIZ REKABET SIKINTISI YOK”

Ağaoğlu sözlerini şöyle devam ettirdi:

Mecnun Otyakmaz başkan düşüncesini ifade edemeden çıkmak zorunda kaldı, bir de Göztepe var. Diğer kulüplerimiz mevcut yabancı sınırının devam etmesini istediler. Bizim görüşümüzle ilgili karar çıksın veya çıkmasın, biz kendi politikamızı uygulayacağız. Burada hiçbir şekilde haksız rekabet sıkıntısı yok. Bu konuda da çok dirençli olmayacağımızı da ifade ettim, ama Trabzonspor Kulübü’nün yabancılarla alakalı politikası bu. Altyapı fonunun artırılması yönünde bir gündem maddesi daha vardı. Bu önemli bir konu. Altyapıdan oyuncuları 52 bin seyirci önünde sahaya sürmek ile yabancı futbolcularla oynamak arasında bir fark olması lazım” açıklamasını yaptı.

İLGİLİ HABER Ankaragücü ve Kayserispor`dan yabancı kuralı açıklaması Ankaragücü ve Kayserispor`dan yabancı kuralı açıklaması

Yayınlanma Tarihi:16:48,