SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şansal Büyüka: İddia ediyorum Ali Koç olmasa…

Fenerbahçe'deki maddi durumu değerlendiren Şansal Büyüka, "Ali Koç açıklamıyor ama Fenerbahçe’nin kasasına çok ciddi bir parayı soktu" yorumunda bulunarak sarı-lacivertli kulüpteki maddi sıkıntıya dikkat çekti.

Güncellenme: 10:05, 21/03/2019
Şansal Büyüka: İddia ediyorum Ali Koç olmasa…

Milliyet Gazetesi’nde gündemi değerlendiren Şansal Büyüka, Fenerbahçe’nin maddi sıkıntısını ve Ali Koç’un kulübe verdiği maddi destekten söz ederken; eski yönetimin olması durumunda Kadıköy’deki maçların 5 bin kişiye oynanacağını iddia etti.

Öte yandan VAR sistemine tepki gösteren Büyüka, Mayıs ayındaki Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulu için Nihat Özdemir’i deyim yerindeyse ‘Başkan’ ilan etti.

Şansal Büyüka’nın yazısından dikkat çeken kısımları şöyle;

“ALİ KOÇ OLMASA…”

“Ali Koç açıklamıyor ama Fenerbahçe'nin kasasına çok ciddi bir parayı soktu. Henüz kamuoyunda pek de dillenmeyen çok önemli bir para bu… Bunun içinde ciddi anlamda cepten verilen de var, Koç grubuna ait firmaların sponsorluklarıyla gelen paralar da var. Ama kara delik o kadar büyük ki, ne verirseniz verin, kapanmıyor. Bir taraftan banka kredileri dahil, elli türlü borcu ödemeye çalışıyorsunuz, bir yandan da her ay 100 milyona yakın açık veren kasada denk bütçeyi sağlamaya çalışıyorsunuz.

Şunu kabul ederim, transferde çok ciddi karavana attılar ve geri dönüşü pek de olmayan önemli bir parayı harcadılar. Belki de göreve geldiklerinden bu yana, en büyük yanlışları ve kusurları bu oldu.

Ayrıca ortada UEFA'nın yaptırımları var. Kulübün kasasına isteseniz de, o parayı istediğiniz gibi koyamıyorsunuz. Kuralları var, talimatları var. Var da var… Kılıfına uydurmanız gerekiyor.

İLGİLİ HABER Ali Koç: Paralar borca gidiyor Ali Koç: Paralar borca gidiyor

Bu bakımdan “yardım kampanyası” hem kulübün kasasını rahatlatmak, hem UEFA talimatlarına uyabilmek adına önemli… Ben iddia ediyorum, Ali Koç bazı kesimlerde hayal kırıklığı yaratmış olsa bile, halen kendisine camianın ve özellikle taraftarların olağanüstü bir güveni ve desteği var. Gene iddia ediyorum, eski yönetim olsa bu takım maçlarını 3-5 bin seyirciye oynardı. Geçen sezon olduğu gibi… Şimdi 40 bin seyirciye oynuyor, niye? Takımdan çok Ali Koç'a güvendiği için…

Ali Koç'un önünde sıkıntılı, zor ve dağ gibi sorunların beklediği bir süreç var. Umarım altından kalkar…”

“VAR İLE İSTEDİKLERİ GİBİ OYNUYORLAR”

“Kayahan'ı rahmetle analım, “Sana sevdanın yolları, bana kurşunlar” misali, VAR sistemi de özellikle son haftalarda “Sana VAR, bana YOK”a döndü. Lafı uzatmaya gerek yok. Büyük takım lehine bir pozisyon varsa, VAR hemen çağırıyor. Büyük takımın aleyhine bir pozisyon varsa, VAR'ı arama… O sırada VAR odası ya kahve molasında ya da “gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım” modunda…

Geçmiş yıllarda hakemin eyyam yaptığını, adil yönetim göstermediğini, güçlünün yanında yer aldığını söylüyorduk. Bir-iki maç, bir-iki pozisyon hariç değişen bir şey yok. Hakemlerimiz VAR'ı teslim aldılar, istedikleri gibi oynuyorlar ve adeta kendilerine benzettiler. Bu saatten sonra VAR'a güveni kalan var mıdır, hiç sanmıyorum.”

İLGİLİ HABER Fatih Terim`den flaş karar! TFF`den kazandığı 3.5 milyon Euro tazminatı... Fatih Terim`den flaş karar! TFF`den kazandığı 3.5 milyon Euro tazminatı...

SONUÇ BELLİ: ÖZDEMİR

“Yıldırım Demirören'in Futbol Federasyonu Başkanlığı'ndan istifa etmesinin ardından şimdi “Başkan Toto” oynanıyor. Toto'da sonuçlar önceden belli gibi… İşte benim tahminim:

-Favori: Nihat Özdemir…

-Plase: Nihat Özdemir…

-Sürpriz: Nihat Özdemir…

Banko oynamak isteyenler için;

-Nihat Özdemir…”