SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: ‘Kivi Türk değildir(!) Öyle bir şey var mı’

Mehmet Demirkol beIN Sports kanalında futbol gündemini değerlendirdi. Demirkol, yabancı oyuncu sınırı tartışmalarına tepki gösterirken yerli ve Türk oyuncu arasındaki kavram farkına dikkat çekti

"BİRİLERİ ZENGİN OLUYOR" ---------------> Kulüpler için çıkacak olan kredi, yeniden yapılandırma mevzusuna itiraz etmiyorum. Bu sistemi düzelteceksek bir seferlik böyle bir yapılandırma olabilir. Ondan sonrası önemli olan. Ondan sonra denetleyecek mi? Yoksa bir büyük batığın daha mı zemini hazırlanacak? Kritik nokta o. Daha büyük bir batık devletin parasıyla yapılacaksa yazık günah yani. Bu batıklar sadece batık değil birileri zengin oluyor. Bir yere gidiyor bu para.
"VERGİ VERSİNLER" ------------> Şenol Hoca'nın dediği gibi futbolcular vergi versin. 'O zaman oyuncular gelmez.' Gelmesinler. Niye vergi vermiyor. 2 milyon Euro kazanıyor sıfır vergi. Türkiye'de oynamayı emeklilik primi olmaktan çıkarıp 'Ben bir sonraki transferimi çok iyi yaparım, İngiltere'ye İspanya'ya giderim, kendime gösteririm'e çevirirsen işi o zaman oyuncular gelir.
"KİVİ TÜRK DEĞİLDİR!" Kendi altyapından oyuncu var mı kadronda, Türk oyuncu demiyorum, Türkiye'de yetişmiş Ganalı da olabilir. Senin ürünün olur artık o. Giresun'da kivi yetiştirirken 'Bu benim ürünüm değil kardeşim' diyor musun? Demiyorsun, yetiştiriyorsun. 'Kivi Türk değildir.' Öyle bir şey var mı?
"NİHAT'A NEDEN KIZIYORSUN" ----------------> Bazı Beşiktaşlılar Nihat Kahveci'ye kızıyorlar. Buraya geldin, gol atamadın filan. Adam oynuyordu orada şakır şakır. Mehmet Topuz'u Fenerbahçe alınca ne yapacak Beşiktaş yönetimi? Yerli almamız lazım. Gittiler dünya kadar para verip Nihat'ı aldılar. Ayarını bozdular, öyle bir para verdiler ki geldi. Sonra Nihat'a kızıyorsun. Yabancı sınırlaması olsa Nihat'ın İspanya kariyeri devam edecekti. Daha uzun süreler gurur duyarak seyredecektik.
"CENGİZ GELİŞEMEZDİ" -------------> Cengiz Başakşehir'e transfer olur muydu yabancı sınırlaması olsaydı? Bırakır mıydı büyükler? İrfan Can'ı da Cengiz'i de büyükler alırdı. Oynatırlar mıydı peki? Belki. Ne İrfan ne de Cengiz gelişebilirdi. Bunları yaşayacağız sınırlama gelirse.
MİLLİ TAKIM KALESİNDE KİM OYNAYACAK? -------------->Ben Sinan Bolat'ın Milli Takım kalesinde olacağını düşünüyorum Mert'in değil. Bugüne kadar sinan geldi, onunla gidecek gibi geliyor bana. Uğurcan'ı çok beğendiğini biliyorum. Mert'i de beğeniyor kuşkusuz ama kalecilik standardı açısından Mert birinci tercih olmayabilir.
MERKEZ BAŞAKŞEHİR --------------->Savunmada Hasan Ali, Gökhan evet. Ozan ve Merih uzun vadede bir ikili olacak ama hemen onlar mı olacak bilmiyorum. Mahmut olabilir orada. Şunu biliyorum: Mahmut, İrfan, Emre üçlüsünü kullanacak. Önde Burak. Bunun değişeceğini düşünmüyorum. Başakşehir merkezi Milli Takım merkezi olacak.