SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Süper Lig ekiplerinin yabancı sınırlaması tercihi…

Süper Lig ekipleri, 6+2+2'ye karşı... Yabancı sayısının kademeli olarak azaltılması istenirken, önümüzdeki sezon için 9'u sahada 3'ü kulübede formülü öne çıktı. 'Tribünde yabancı' uygulamasına büyük tepki var.

Güncellenme: 12:34, 17/03/2019
Süper Lig ekiplerinin yabancı sınırlaması tercihi…

Türk futbolunun bir kez daha içine çekildiği yabancı sınırlaması tartışması, kulüplerin 1 numaralı gündemi haline geldi. Önümüzdeki hafta bu konuyu görüşmek için bir araya gelecek Kulüpler Birliği Vakfı (KBV), bu buluşma öncesi fikir alışverişinde bulundu. Pek çok kulüp, bir anda gündeme getirilen 6+2+2 formülüne karşı görüş bildirdi. Kulüp yönetimleri, özellikle tribüne çıkacak 2 yabancı uygulamasına karşı. Söz konusu formülde 8 yabancı kadroya yazılırken aynı anda 6'sı oynayabiliyor. Bu da 2 yabancının tribüne çıkması anlamına geliyor.

İLGİLİ HABER Yabancı kuralı söylentisine bile tepki yağdı! Yabancı kuralı söylentisine bile tepki yağdı!

5 YIL İÇİNDE 6'YA…

Oynatılmayacak yabancıya, özellikle de mevcut ekonomik şartlarda maaş verilmesinin son derece yanlış olduğunu belirten idarecilerin istediği sistem 9+3. Buna göre 21 kişilik kadroya 12 yabancı yazılabilecek, bunların aynı anda en fazla 9'u oynayabilecek. Süper Lig ekipleri, söz konusu sayının kademeli olarak istenildiği gibi 6'ya kadar indirilebileceğini düşünüyor. Yabancı futbolcularla 2022, hatta 2023'e kadar sözleşme yaptıklarını belirten yöneticiler, sayının 5-6 yıllık bir süreçte düşürülmesinin daha doğru olduğu fikrinde birleşti. KBV'nin ilk toplantısında alınacak bu yöndeki tavsiye kararı, TFF'ye iletilecek.

İLGİLİ HABER Ali Koç`tan acı itiraf: Mayıs ayına kadar 60 milyon avro kâr edemezsek... Ali Koç`tan acı itiraf: Mayıs ayına kadar 60 milyon avro kâr edemezsek...