SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dram…

16 Mart 2019

FIBA dünya klasmanında 17'nciyiz. “Avrupa'nın en iyi ligi bizde” deniyor ama kıta sıralamasında yerimiz 11'incilik. Kadınlarda dünyada 6'ncı, Avrupa'da 3'üncü sıradayız. Elemelerde zayıf veya tam kadro olmayan rakiplerle oynadığımız için dünya ve Avrupa şampiyonalarına gitme sıkıntımız yok. Ama mevcut oyuncu havuzu o seviyelere yetmiyor, balon patlıyor! Altın madalya kazanamadık. Kazanacak gibi de değiliz.

Daha kötüsü, kulüp başarıları azalıyor. Avrupa'da 1996'dan beri 9 kupa kazanırken son 4 yılı boş geçmedik. Bu sezon ise erkeklerde 4 turnuvada 11, kadınlarda 2 turnuvada 9; toplam 20 takımla Avrupa serüvenine başladık. Daçka'yı saymazsak sadece Fenerbahçe, Efes ve Karşıyaka devam ediyor: 20'de 3. Kadınlarda yarı final göremedik, takımımız kalmadı.

İki yabancısından yoksun Beşiktaş, yerliler yetmeyince Fransız takımına elendi. Fenerbahçe'nin kadın takımı, o kadar yatırıma rağmen 2 yıldır yarı finali görmüyor. İnsanın aklına “Garnier niye var” sorusu geliyor. TBF ve kulüplerin yanlışlarına, maddi sıkıntılara yenisi eklendi. Yerel seçimler nedeniyle belediyeler kaynağı kesti. Örneğin Sakarya'da teknik ekip ve oyuncular aylardır para alamıyor. Bugünkü TOFAŞ maçına gidecek durumları yok. Süper Lig'de son 4 sırada belediye takımı var. Biri, Semih Erden'in yerli ve milli diye tercih ettiği! Kadınlarda Canik Belediyespor tasarruf için ‘yıldızlarını' gönderdi, son 6 maçta 685 sayı yedi (Ortalama 114).

Durum buyken, şu da oldu: Menajerlik yapan eski oyuncu arkadaşı Konya'ya gidip mevcut takımı hiçe sayarak yerine yenisini kurarken TBF'nin başkanı, yanındaki şakşakçıları ile birlikte Banvit maçından sonra FIBA hakemlerine salladı. Ama A Milli Takım aynı FIBA'nın hakemleriyle Çin vizesi alırken sorun yoktu…

Türkyie’de bu tiyatronun adına “Basketbol” diyorlar!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek