SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel farkındalık için topuklu ayakkabı ve babet giyen erkekler kadın futbolcularla maç yaptı

Konya’da Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara yönelik şiddete farkındalık oluşturmak isteyen bir grup erkek, giydikleri topuklu ve babet ayakkabılarla halı sahada kadın futbol takımıyla maç yaptı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir araya gelen bir grup erkek kadına şiddete farkındalık oluşturabilmek amacıyla değişik bir yöntem izledi. Sosyal medyada eğlenceli içerikler üreten Serdar Bingöl ve arkadaşları, Kadınlar 3. Lig’de mücadele eden Konya İdman Yurdu takımı futbolcularıyla, kadın çorapları ve ayakkabıları giyerek halı sahada maç yaptı.
6 kişiden oluşan erkek takımı soyunma odasında maç hazırlıklarını yaptıktan sonra kadın çorapları ve ayakkabılarını giydi. Takım kaptanı Serdar Bingöl giydiği topuklu ayakkabıdan sonra yürümekte zorluk çekti. Takımın diğer oyuncuları ise, kendilerine kalıpları küçük gelen babet ayakkabılarla maç yapmaya çalıştıkları esnada sahada renkli görüntüler oluştu.
Karşılaşma erkeklerin kadın futbolculara gül takdim etmesiyle başladı. Kadın futbolcular, kadın ayakkabıları giyerek kendilerine karşı mücadele eden erkek takımını 9-7 mağlup ederken, maç sonunda ayakkabıların erkeklerin ayaklarına küçük gelmesi sonucu ufak yaralar oluştu. Erkeklerin maç esnasında yedikleri goller sonrası ayaklarındaki ayakkabıları bahane ederek isyan etmeleri ise komik görüntüler oluşturdu.
Dünya Kadınlar Günü olması sebebiyle, kadınların günlük hayatta topuklu ayakkabılarla ne kadar zorluklar yaşadıklarını bildiklerini belirten Serdar Bingöl, “Biz de bir farkındalık oluşturalım dedik ve Türkiye futbol liginde profesyonel olarak futbol oynayan, 3. Ligde futbol oynayan kardeşlerimizle bugün bayanların giydiği ayakkabılarla maç yapmak istedik. Kadınlar bizim başımızın tacı, gözümüzün nuru hepsi. Öncelikle kadına şiddete kesinlikle karşıyız, hayır diyoruz. Zaten günlük hayatta toplum içerisinde çok zorluklar çekiyorlar.
Biz de bunlarla bir nebze olsun yanlarında olduğumuzu bilmeleri için bugün böyle bir şey yapalım istedik. Çünkü hayatımızın başından sonuna kadar, doğumdan ölüme kadar her anımızda kadınlarla birlikteyiz ve onları bizim toplumumuzun çok büyük değerleri olarak görüyoruz. Kadına şiddete hayır diyoruz. Buradan da tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz canı gönülden” dedi.