SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tesisler çürüyor, spor turizmi kaybediyor

Marmaris’te 16 yıl önce 650 bin liraya yapılarak ‘Rıdvan Dilmen, Rıza Çalımbay ve Erman Toroğlu isimlerinin verildiği antrenman saha ve soyunma odaları çürümeye terk edildi. 2000’li yıllara kadar Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş antrenmanlar için bölgeyi tercih ettiğini hatırlatan spor adamları ile turizmciler, atıl halde duran tesislerin yenileriyle birlikte yapılmasını istedi.

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA - Muğla’nın Marmaris ilçesinde çürümeye terk edilen 16 yıl önce baraj içinde yapılmış 3 futbol sahası ile İçmeler Stadyumu şu an atıl durumda.
Spor adamları, Marmaris İlçe Stadı, Beldibi’ndeki 2 saha, üzerine asfalt dökülerek TIR parkı ve helikopter pistine dönüştürülen Asparan’daki 2 futbol sahası ile Değirmenyanı Mahallesinde 40-50 dönümlük alanda yapılacak 10’un üzerinde sahayla Marmaris’te spor turizminin patlama yapabileceği belirtti.
GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKILMIYOR ------- 16 yıl önce 650 bin lira harcanarak yapılan ve 'Rıdvan Dilmen, Rıza Çalımbay ve Erman Toroğlu' isimlerinin verildiği antrenman sahaları ile soyunma odaları çürümeye terk edilmesine artık seyirci kalınmamasını isteyen Marmaris 1923 Futbol Takımı Başkanı ve Teknik Direktörü Görkem Murat Dinç “Marmaris’in kış havası sporcu kampları için bulunmaz bir nimet.
Hali hazırda 9 futbol sahası var. Değirmen yanındaki hazine alanına en az 10 tane daha saha yapılır. Sahaların çevresi orman içi kros parkuru niteliğinde. Marmaris’te futbol Sahaları yapıldığı zaman kamplardan ayrı olarak en az 100 takımın katılacağı, festival havasında geçecek olan, yaklaşık 5 bin kişinin Marmaris’e giriş yapacağı organizasyonun sözünü ben veriyorum” diye konuştu.
Dinç, sahaların yeterli olması halinde yılda 5 bin kişiyi buraya toplayabileceğini de belirtti.
“5 BİN KİŞİYİ BURAYA GETİRİRİM” ----------- “Spor master planı yapmak zorundayız” diyen Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu spor tesisleri konusunda Antalya’nın çok ciddi rakipleri olduğunu belirtti.
Master plan yapılmasının şart olduğunu belirten Bülbüloğlu sözlerine şöyle devam etti; “Antalya, dünyada sayılı spor merkezlerinden birisi oldu. Spor tesisleri olan otellerin bünyesinde 12 ay çalışan eski Rus, Alman ya da İngiliz milli takımlarını çalıştırmış tanınmış insanlar var.
Rakip büyük bizim bu konuda çeşitlendirmeye gitmemiz gerekir. Turizmciler olarak başka branşlarda ihtisaslaşma istiyoruz.
20 tane Avrupa standartlarında tenis kontu yapılsa 5 sene sonra bizim gençlerimiz Avrupa kategorilerinde yarışır, 7 sene sonra da Avrupa tenis Şampiyonası Marmaris’te yapılabilir.”