SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa şampiyonu İtalyan atlet Gianmarco Tamberi, yarım sakalı ve bıyığıyla yeniden gündemde!

Dünya ve Avrupa şampiyonu İtalyan atlet Gianmarco Tamberi, 2019 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda altın madalyanın sahibi oldu. 26 yaşındaki İtalyan atlet yarısını kestiği sakalı ve bıyığıyla gündeme damga vururken Tamberi'nin neden ve nasıl böyle bir tarzı benimsediği merak konusu oldu. İşte yarım sakalın kısa hikayesi!

İskoçya'nın Glasgow kentinde 2019 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda erkekler yüksek atlamada 2.32 metrelik derecesiyle şampiyon olan Gianmarco Tamberi, tarzıyla yeniden gündeme oturdu.
2016'da Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda ve Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya elde etmiş olan 26 yaşındaki İtalyan atletin ritüeli ilgi odağı oldu.
Majör organizasyonlar öncesinde sakalını uzatan ve elemeleri geçmeyi garantiledikten sonra final öncesinde sakallarının ve bıyığının yarısını keserek ilginç bir görüntü ile mücadele eden Tamberi bu alışkanlığı 2012'de edinmiş.
Bressanone'de gerçekleştirilen 2012 İtalya Gençler Atletizm Şampiyonası'nda kendi ifadesiyle "üstündeki gerginliği atmak için bir çözüm olarak" sakalının yarısını kesen Tamberi, derecesi 11 santimetre gelişince buna devam etme kararı almış.
"O zamanlar sakalım çok çıkmıyordu haliyle yaptığım fark edilmemişti ama şimdi durum daha farklı" diyen İtalyan atlet, genel olarak da eğlenmeyi sevdiğini söylüyor.
Uzun süredir "#HalfShaved" etiketini de kullanan ve adeta tarzıyla bütünleşen Tamberi ayrıca birçok röportajında asıl tutkusunun basketbola olduğunu ve atletizme geçmeden önce 16 yaşına kadar basketbol oynadığını belirtiyor.
Bir dönem mavi saçlarla da boy gösteren Tamberi, renkli ve eğlenceli kişiliğinin yanında oldukça başarılı bir atlet.
Sakatlığı nedeniyle favorilerden biri olarak gideceği 2016 Rio'ya katılamayan İtalyan atlet, 2020 Tokyo için ise şimdiden en güçlü madalyalarından biri olarak gösteriliyor.
Fotoğraflar: REUTERS