SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Briçte doping skandalı!

Genelde fiziğe dayalı sporlarda gördüğümüz dopingin, briç oyununda da yapıldığı ortaya çıktı. Dünyaca ünlü briç sporcusu Geir Helgemo, doping yaptığı gerekçesiyle 1 yıl men cezası aldı.

Güncellenme: 11:08, 02/03/2019
Briçte doping skandalı!

Şimdiye kadar sporcuları fiziksel olarak daha dayanıklı yapmak için kullanıldığı düşünülen dopingin, briç gibi zihinle oynanan bir sporda da yapıldığı ortaya çıktı. Dünyaca ünlü briç sporcusu Geir Helgemo, doping yaptığı gerekçesiyle ceza aldı. Dünya Briç Şampiyonası’nda doping testlerini geçemeyen Geir Helgemo, Dünya Briç Federasyonu tarafından 1 yıl men cezasına çarptırıldı.

İLGİLİ HABER Doping yaparken yakalandı! Çete çökertildi Doping yaparken yakalandı! Çete çökertildi

Briç gibi zihinsel güç harcanan sporlarda doping sentetik testosteron ya da uyarıcı ilaç kullanılması ile gerçekleştiriliyor. Böylece sporcular yaklaşık bir hafta süren ve zihinsel olarak oldukça yoran şampiyonlarda daha dinç kalmayı başarıyorlar.

Dünya Anti Doping Ajansı’nın (WADA) 2016 yılında gerçekleştirile turnuvalarda yaptığı doping testlerinin sonuçlarına göre briç sporunda yapılan doping sayısı hiç de az değil… Verilere göre, 2016 yılında yapılan testlerde tam 22 briç sporcusunda dopinge rastlandı. Bu 2014 yılındaki testlerden yüzde 3.6 daha fazla bir oran…

İLGİLİ HABER Fenerbahçe `Obrigado Alex`in ilk bölümünü yayınladı! Fenerbahçe `Obrigado Alex`in ilk bölümünü yayınladı!

Yayınlanma Tarihi:10:53,