SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Zenit Fenerbahçe maçını spor yazarları yorumladı

Fenerbahçe'nin Avrupa Ligi'nde Zenit ile oynadığı maçı spor yazarları değerlendirdi.

Fenerbahçe için zor yok! - Mehmet Demirkol (Fanatik) Fenerbahçe topa sahip olmalı çünkü sahip değilken her diagonal orta ters tarafta bekler üzerinde gol tehlikesi oluşturuyor. Sahip olduğunda ise maalesef rakip yukardaki sebeple tehdit hissetmeyip kontra kovalıyor. Bu durumun finali de kaptırılan bir top, yetişemeyen stoperler, yetişen Topal’ın ayaklarının yetmeyişiyle gelen eleniş golü. Bu Zenit’e elenmek gerçekten zordu. Ama bu sezon Fenerbahçe için zor yok.
2-1’de skor yeterken topa da sahipken bu kadar kontra yiyebilmek Fenerbahçe standardında değil, Lüksemburg amatör kümede bile kolay rastlanır bir durum değil. Ali Koç sezon sonunda köklü değişiklikler yapmak zorunda. Sadece oyuncu kadrosunda da değil.
'Dar kadro ile ligi bitir, seneye yenisini kur' - Serdar Ali Çelikler (Habertürk) Zenit, Fenerbahçe'den daha iyi bir takım değil. Genel olarak aradaki farkı yaratan unsur hücumcu kalitesi.. Biz Zenit deplasmanında 'Boş Beleş Baş Parmak' Ayuv ile santrfor olarak çıkarken; rakip 2 farklı santrforu iki kanat forveti ile destekleyen 4'lü bir hücum hattı ile karşımızdaydı. Daha maç başlamadan yenik duruma düşüldü.
Ersun Yanal'ı çok fazla suçlayamam. Sadece bu kez başlangıç 11'ini eleştirebilirim. Bir de Moses konusunda bir formül üretmesi gerektiğini söyleyebilirim. Bu oyuncu kendisine biçilen bir rol olmadığında doğaçlama oynuyor ve tüm İngilizler gibi "Al götür.." modeli ile oynuyor. Pas oyunu esnasında Zenit oyundan düştü ama Moses de düştü. Adeta 10 kişi bir oyunu, Moses başka bir oyunu oynuyor gibiydi. Yanal'ın bu isimle ilgili bir formül üretmesi ve ona kesin hatlarla çizilmiş bir rol belirlemesi gerek.
Sene sonunda da Kaleci-Stoper-8 Numara-Golcü bir forvet (10 ya da 9.5 numara) ve adam gibi santrafor'dan oluşan omurga kurulmalı. Elbette bu 5 tane çok ama çok önemli transferi Comolli-Batur/Ömer kliki'nin yapmaması gerektiğini söylememe bile gerek yok. Bu kliğin seneye kulüple tek işlerinin getirdikleri çöpleri temizlemek ile ilgili olmalı.
Böyle gol yenmez - Serkan Akcan (Fanatik) Fenerbahçe için bu sezon ‘Böyle gol yenmez’ cümlesini kurmadığımız maç yok neredeyse. Zenit karşısında o kadar büyük savunma hataları vardı ki, sağ bekten, sol beke, stoperden, Mehmet Topal’a kadar herkes faciaya zemin hazırladı.İki golde de Şener’in alanını boşaltması ve Hasan ali’nin iranlı forvet Serdar’ın altında ezilmesi... Bunlar antrenör için de, oyuncular için de tarifi zor pozisyonlar.
Fenerbahçe ‘Böyle gol yenmez’ klişesinden ne zaman kurtulacak? Bariz savunma hatasından 3 gol yemeyi Skrtel ve arkadaşları nasıl izah edecek?
Bırak Avrupa’yı sen git de lige tutunmaya çalış - Ercan Güven (Milliyet) Ersun Yanal yaratıcı ve dikine oynamak için bir takım kurgulamış, bu yüzden gol engelli Slimani’ye forma vermek yerine santraforsuz bir takımla Alper-Ayew-Moses’ten forvet kurmuştu. Fenerbahçe’nin iki santraforu kulübedeydi.
Fenerbahçe’nin şanssız santraforuyla bir şans yaratmak istedi. Nafileydi tabi... Aynı tutukluk aynı kısmetsizlik devamdı Slimani’de... Fenerbahçe’nin santraforu yok işte. Sahaya tur cebinde çıkıp önce veren sonra geri alan en sonunda tekrar Zenit’e teslim eden Fenerbahçe’nin eli Avrupa’da da boş kaldı. Zenit’in mesajı açıktı: “Bırak Avrupa’yı sen git de lige tutunmaya çalış”!
Ne ruhu var ne inancı! - Ediz Sırapınar (Milliyet) Can sıkan, yürek kabartan bir başlangıç yaptı Fenerbahçe... Haftalardır süren yanlışlar sanki katlanmış, sahadaki ne yaptığını bilmeyen 11 tur hayallerini bir anda çöpe atmıştı...
Elbette, bu maçın saygıyı hak eden, iyi niyetle ve enerjiyle oynayan, rakiplerinden çok kendi takım arkadaşlarının renksiz ve ruhsuz oyununa karşı direnen kahramanları da vardı... Kaleci Harun ve Tolgay... Fenerbahçe dün gece son dakikaya kadar tur umudunu taşıdıysa bu kaleci Harun’un elinden gelenin fazlasını yapmasından kaynaklandı... Harun, Zenit’e değil, resmen arkadaşlarına yenildi... Fenerbahçe bu kadar kötü bir gecede maçı ve turu çeviremez miydi? Çevirirdi elbette... Ruhu, inancı, cesareti olsaydı... Ne yazık ki bunların hiçbiri bu takımda yok...